Tort cu sosea si cu masini - sugestii

Tort cu sosea si cu masini - sugestii | Autor: witeflower

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu implineste peste cateva zile 7 ani. Am cochetat cu ideea de a-i comanda tortul la cofetarie, unde poate fi imprimat cu aproape orice... Dar as vrea totusi un tort de casa, care sa-i placa si la gust.
Numai ca eu nu am mai decorat torturi si...intrand pe siturile cu decoruri de tort... imi prind urechile. Nu stiti voi ceva usor de facut si de efect?

Pt masinute, cea mai simpla si ...gustoasa varianta mi se pare deocamdata modelajul din caramele. Dar se cam lipesc cand la modelezi si, in plus, am citit ca nu le poti pune cu tortul la frigider, ca trebuie puse doar inainte de servire.
Poate aveti alte idei?

Pt sosea - habar nu am... ma gandeam la o ciocolata neagra, cu niste linii albe pe mijloc - dar cum fac eu soseaua aia sa arate a sosea, sa die neteda, egala etc?

Mi-ar prinde bine niste sfaturi si sugestii... asa, pe limba mea de incepator.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

Eu am comandat un astfel de tort la cofetaria Piticot din Drumul Taberei. A iesit frumos, o sosea in forma de potcoava, pe care am pus eu niste masinute mici.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Masinutele pot fi facute din pasta de lapte praf cu miere - reteta Liliana(Lissa blog)
Pot fi tinute in frigider direct pe tort de la inceput si asezate pe orice(nu se topesc pe frisca).
Nu am modelat masinute dar vazusem pe undeva explicatii pas cu pas insa nu mai retin unde.
Simplu ar fi un tipar scos la imprimanta dar mai frumoase sunt cele modelate.


Soseaua: lapte praf cu cacao. Liniile dintre benzi, sageti, etc... tot cu lapte praf.
Sau: ciocolata topita. Fie torni pe tort(glazura) si apoi delimitezi pista folosind frisca, fie faci o fasie de cioco si o ondulezi cat e calda.
Daca vrei scriu cum se face pasta de lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

vreau eu ca in mai trebuie sa fac un tort minge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

pt cine are cont pe FB http://www.facebook.com/album.php?id=100001089219385&aid=31026
am inteles ca 50 ron/kg.


d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Ni-na: nu am cantitati exacte, se lucreaza "ochiometric".
Lissa recomanda sa facem pt. inceput o proba sa vedem ce catitate rezulta, ce putem modela cu ea si cum se lucreaza.
O lingurita miere se amesteca cu o lingurita lapte praf. Se adauga treptat(cate 1/2 sau 1 lingurita)lapte praf pana obtinem o pasta cu care se poate lucra(asemanatoare plastilinei). Daca se adauga prea mult lapte praf se intareste pasta si se poate crapa la modelat, f-tie de utilizare. Se poate repara cu miere.
Folosesc lapte praf Rarau, nu tb. cernut. Nu stiu cum se comporta alta marca.

Pt. acoperit tortul am preferat sa las pasta mai moale, este elastica si nu crapa. Pt. modelat flori sau alte figurine pun mai mult lapte praf sa fie tare si sa ramane modelul.

Ca sa nu se lipeasca se foloseste fie lapte praf(cum se lucreaza aluatul cu faina) fie 2 straturi de folie. Am preferat folia pt. ca e mai simplu iar pasta ramane lucioasa, nu tb. sa indepartez laptele praf cu care s-a lucrat. Pt. flori folosesc pungute alimentare iar pt. acoperit tortul am folie la metru(e mai tare si nu se rupe cand rulezi pasta cu sucitorul).

Inainte sa imbraci tortul in pasta tb. sa-l acoperi cu o crema pe baza de unt, cu gem sau chiar cu unt - sa nu crape pasta(nu se aseaza direct pe blat).

Pasta poate fi tinuta la frigider cateva zile impachetata bine in folie alimentara transparenta sau punga. Inainte de a se lucra cu ea se tine la temperatura camerei cca 2 ore si apoi se framanta. Din comoditate las pasta mai moale iar cand o scot din frigider adaug lapte praf, fara sa mai astept.

Figurinele tb. tinute la uscat(la temperatura camerei) si apoi se pot pune in frigider, pe tort.

Pt. minge nu ai nevoie de culori. Pasta e usor galbuie iar
pt. restul se coloreaza cu cacao.


Lissa mai are aici 2 paste. Nu le-am facut.

http://torturilelissei.blogspot.com/2008/11/pasta-de-lapte-praf.html

http://torturilelissei.blogspot.com/2009/01/pasta-de-zahar.html


am scris mesajul pe bucati, sper ca intelegi ceva.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Scuze de off topic, dar am si eu o intrebare pentru fetele din Bucuresti: se mai gaseste pe undeva lapte praf Raraul? Multumesc! DPN 20 apr 2011Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

M-a lasat masca,am deschis blogul Lissei si am ramas fara cuvinte.Acolo e arta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

puteti incerca si plastelina de ciocolata,fie alba fie neagra. Daca e un tort dedicat copiilor,as sugera plastelina dde cioclata pe care o poti manca fara probleme. Problema la paste,fie ea din lapte praf sau din zahar pudra e ca sunt fff dulci.

Mama de Ana si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77

Scuze de off topic, dar am si eu o intrebare pentru fetele din Bucuresti: se mai gaseste pe undeva lapte praf Raraul? Multumesc!

DPN 20 apr 2011

Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#


eu am luat din kaufland ar trebui sa gasesti si tu

ce frumoase sunt torturile de pe FB



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Multumesc mult pentru idei! Azi am facut un blat, iar maine incerc sa fac un tort...de proba

Cred ca voi incerca cu pasta de lapte praf, sa vad ce iese.
E bine daca pot pune soseaua pe strat de crema, nu voi folosi frisca pt ca baiatului meu nu-i place. Nu as vrea nici sa acopar tortul cu pasta. Dar am o intrebare: cand va fi sa-l tai, pasta din sosea nu va fi cam tare?

Daria, e interesant ce scrii, cu folia - dar nu am inteles la ce fel de folie te referi si cum o folosesti, practic? O pui sub aluat cand il intinzi?

Si ideea de a lucra cu ciocolata topita pare buna, mi-ar place daca as gasi si ciocolata alba... ar fi perfect.

Dar maine incerc ceva, sa vad ce-mi iese si va scriu.

Mergi la inceput