Bobocei de sept-oct 2008 (324)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Stiu ca nimeni nu-si indoapa copiii cu dulciuri insa voiam sa aflu cam ce considerati voi normal sau putin. Ca mi-am zis ca poate gresesc eu undeva.

Lucia mananca seara o budinca Paula sau iaurt cu fructe si dupa ce face caca (la noi e mare big deal) primeste recompensa o cioco Kinder (baton mic). Cam astea sunt dulciurile. Paine nu prea mananca, nu-i place. Mai mananca paste uneori insa nu gatesc prea des. In fine... inca e ok. Am cantarit-o ieri: 16,2kg la 96cm si poarta deja pantofi marimea 26. Cand ne harjonim si o gadilam se simt muschii cum se incordeaza sub piele deci nu e grasa asa ca ma gandesc ca poate asa e structura ei, foarte indesata. Am un ochi pe ea fara sa-mi fac prea multe griji insa.

Stefan s-a pricopsit cu scarlatina asa ca zilele urmatoare vreau nu vreau stau acasa. Offf!!! Dar trece si-asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Angelynna, multumesc mult pentru urare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Hey, noroc cu Angy ca altfel....

La Multi Ani, CLAUDIAH

Sa fii sanatoasa si fericita! DD sa-ti dea tot ce-ti doreste inimioara!

Ha ha, si Matei s-a pricopsit cu varicela, el a vaccinat dar tot s-a ales cu 7 bubite. Noroc ca a facut o forma fff usoara si n-a facut febra si nici nu l-au mancat bubitele :). Dar, cu aceasta ocazir, stau si eu o saptamana in concediu medical acasa, asaaaaa, sa am timp sa-mi fac curatenia de Paste ca la carte .

Altfel, toate-s vechi si bune toate

Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:



cu intarziere urez si eu floricelelor

noi inca nu am facut nicio boala a copilariei, e un motiv de ingrijorare??? sau e de bine???

pentru ca nu stiu cand mai intru recent urez Paste Fericit tuturor si numai bine si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

inca ceva

Klemmi si Iepurila , sper ca ati petrecut bine alaturi de comorile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Hristos a inviat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corrina spune:

Adevarat a inviat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:


Adevarat c-a inviat!



Va pup cu drag, sper ca ati avut toate sarbatori minunate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Multumesc Nocom!

Ma surprinde ca in ciuda vaccinului totusi Matei a facut varicela. Dar... sa va fie de bine sederea acasa!

Angelynna, nici eu nu am facut nici o boala a copilariei si sunt bine-merci. Asa ca nu-ti face griji. Bucura-te!

Fetele cu copii mai mari hai sa va povestesc ceva: am cumparat o carte despre mancare, adresata copiilor peste 5 ani si in ea are si multe experimente de facut cu copiii. Am inceput si noi sa facem. Va povestesc unul care a avut impact deosebit asupra lui Stefan. El nu prea e mare fan al legumelor si fructelor crude. Experimentul urmareste sa arate cat de importanta e Vit. C pentur organism. Se ia un mar, se curata si se taie in bucati pe doua farfurii. Se stoarce suc de la o lamaie si se toarna din belsug peste merele dintr-una din farfurii. Se observa peste un timp ca merele tratate cu zeama de lamaie inca sunt frumoase in timp ce merele netratate se oxideaza, devenind maronii. Concluzia pentru copii: daca nu consumama legume si fructe care contin vit C o sa ne imbolnavim precum merele care n-au primit vit. C in timp ce daca avem destula vit C o sa ramanem sanatosi. Stefan al meu a fost convins asa ca desi in continuare nu-i plac fructele, le mananca fara sa comenteze caci au vit C.

Va urez tuturor numai bine!
Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Da, super experiment ClaudiaH. Dar eu cred ca asta nu l-ar convinge pe Matei sa manance altceva in afara de mere, struguri si gutui :)

Da nici eu nu am crezut ca va face varicela, insa dr mi-a spus ca daca la vaccinul facut la varsta de 2 ani nu am facut un rapel la vartsa de 3 ani, asa se intampla. Noi nu stiam de rapel, asa incata facut aceasta forma extrem de usoara. Acum, ma bucur mai tare ca a facut boala, avand in vedere ca nici macar cat o intepatura nu a suferit :) Daria, care este vaccinata de 7 luni nu a luat. Probabil ca nici ei nu i voi face rapel, si sper sa faca si ea in gradinita o forma f usoara :D



Mergi la inceput