Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Andreea, sub nicio forma sa nu le dai nimic "dupa ureche", trebuie sa chemi medicul pediatru de care apartineti sa ii vada si sa le prescrie tratamentul adecvat. In niciun caz sa nu le dai ospamox sau altceva, antibioticele pentru copii sunt special facute, vin in concentratii adaptate, sub fosma de praf care se face apoi suspensie, deci nu e de joaca. Pt nas, incearca cu un spray cu apa de mare si neaparat aspira-le mucisorii cu batista bebelusului, ca sa nu stea acolo sa se suprainfecteze, iar pt tuse tot dr iti poate recomanda cel mai bun tratament. Ce poti sa le dai tu este un sirop de vitamina C cu propolis sau Prospan care e pe baza de iedera. Sa fie sanatosi cat mai repede!

Citat:
citat din mesajul lui ada_23

buna doamnelor!Copilasii mei sunt raciti(tuse plina ,le curge nasul)si am incercat cu nurofen,calpol,siropuri de tuse si nu le trece!Am avut in casa Ospamox.Dar nu stiu cum sa-l administrez ,la cate ore si ce cantitate?Poate ma poate ajuta cineva .Copii au 1 an si o luna si peste 12 kg poate chiar 13 kg .Multumesc !

Andreea Tanasa


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975



m-a intrebat o vecina "este greu, nu?". am bravat "este mai usor decat am crezut si mai frumos decat ne-am asteptat" SIC!!




cu drag, Adishor



Si eu vreau sa-ti multumesc pentru replica asta geniala,o sa incep sa o folosesc si eu,daca nu ai copyright pe ea:))Sint atit de satula de oamenii " de bine" care incearca sa-mi darime moralul de acum,cu tot felul de comentarii de genul:vaaai,ce mila mi-e de voi..vai ce greu o sa va fie.Bleah!

Si o intrebare generala..cum rezistam ultimele saptamni de sarcina?eu simt ca sint la capatul puterilor,si psihic si fizic..ma mai apuca plinsul noaptea si ma gindesc ca nu mai rezist nici macar o zi

Mami de Amelie si 31+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara,
fete dragi, mamici viteze, azi am iesit singura cu copiii in parc. A fost greu sa-i cobor si sa-i urc in scoici 4 etaje, insa m-am descurcat. Am uitat sus aparatorile de plaoie, insa tot ne-am plimbat. La intoarcere au inceput s zbiere, eu ma uitamn la ceas si ceasul imi arata ca mai au o ora pana la masa, insa ajunsa in casa am vazut ca ceasul meu de mana era dupa ora veche. Deci am bagat o viteza in prepararea lapticului...Sunt obosita insa mi-a facut bine si mie plimbarea, nu stiu cum a trecut timpul si a venit si tati de la serv.
Rayuela: si eu asteptam cu nerabdare sa nasc, lucru care mi s-a si intamplat repede. Ma gandeam ca nu mai rezist (cum avea si greata si multe stari de rau). Ai rabdare, pt ca vei uita instantaneu de aceste ultime saptamani, atunci cand vor veni copiii. Inceraca sa-tyi faci cat mai confortabile aceste ultime saptamani.
Viss: ce mai faci? Ce fac bebicii?
Noi am depasit Fabian 3 kg iar Eva 2600grame. In rest oboseala maxima pe capul meu. Maxima rau. M atot gandesc sa caut pe cineva in ajutror cateva ore pe zi, la menaj macar.Insa nu stiu unde as putea gasi.
Daca puteti sa ma sfatuiti in sensul asta...
Va mai astept pe aici, iar IOR-istele, va dau de stire cand plec in parc. Poate ne vedem pe acolo. Azi era tare frumos, era pustiu si liniste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

monas felicitari pt prima iesire

noi azi ne am sucit numai in jurul blocului
eu stau departe de IOR si cum a plouat ne am invartit vreo 3 ore pe langa bloc
a fost frumos pana la urma, ca nu a batut vantul
poate ne vedem intr o zi in parc
noi iesim dupa 4
pupi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

RAYUELA, si mie mi-e tare greu. Burta e f. mare, somnul e tot mai agitat, iar nerabdarea e uriasa. Totusi, trebuie sa fim "tari" pana la capat, pentru copii, daca nu ptr. noi...
Azi am fost la control; mi-a facut si Doppler. Totul a iesit ok - baietelul 2.187 gr. si fetita 1.876 gr.
Eu sper sa mai rezist inca 2 saptamani. E greu, f. greu...Dar ma gandesc mereu ca la cat mi-am dorit acesti copii, la cat am luptat si suferit pana sa-i concepem, a mai ramas atat de putin pana la marea intalnire, incat nu merita sa ma plang.
MISSPII, ce mai faci? Cum sunt copiii? Da-ne vesti!

O seara placuta tuturor!



33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975



m-a intrebat o vecina "este greu, nu?". am bravat "este mai usor decat am crezut si mai frumos decat ne-am asteptat" SIC!!




cu drag, Adishor



Si eu vreau sa-ti multumesc pentru replica asta geniala,o sa incep sa o folosesc si eu,daca nu ai copyright pe ea:))Sint atit de satula de oamenii " de bine" care incearca sa-mi darime moralul de acum,cu tot felul de comentarii de genul:vaaai,ce mila mi-e de voi..vai ce greu o sa va fie.Bleah!

Si o intrebare generala..cum rezistam ultimele saptamni de sarcina?eu simt ca sint la capatul puterilor,si psihic si fizic..ma mai apuca plinsul noaptea si ma gindesc ca nu mai rezist nici macar o zi

Mami de Amelie si 31+ cu gemeni



Aici doar romanii ne compatimesc,"bastinasii" ne spun ca suntem norocosi, ce super o sa fie, etc.....

Eu am nascut la aproape 39 SA si am fost pana la sfarsit foarte activa, in ultimile zile urcam si coboram scarile de ciuda ca nu mai nasc :). Cu o seara inainte de cezariana eu eram la restaurant cu colegii sotului, e adevarat ca ocupam doua scaune, ma tineam de sot sau de perete iar in picioare aveam slapi marimea 40 da cine mai tinea cont.


E greu, nu zice nimeni ca e simplu, nici cu un copil nu e simplu. Eu ma descurc singura de la 8 dimineata la 5 seara,singura, singurica, eu fac mancare, le fac piureurile in casa, dca apuc fac si curat, pun la spalat, etc.
Sotu face tot ce poate sa ma ajute, el se trezeste la 6,30 ia copii in living, le da biberoane, le spala, le pune la sterilizat, strange rpin casa, duce gunoil, spala vasele. In weekend ne ocupam de cumparaturi, curatenie, iesim in vizite toti 4. Nu inteleg de ce unii au impresia ca viata noastra s-a oprit in loc, din potriva de cand am copii am adoptat o dieta(daca-i pot spune asa) mai sanatoasa, ma gandesc sa ma duc la sala (cand o sa vina mama :)), mi-am deschis un mic bussines (lucrez noaptea dupa ce dorm ei) si tot asa.....

Mirelus ce-ti fac flacaii ??

Vroiam sa mai scriu ceva da plozi ma calaresc



http://community.webshots.com/user/Dragaica

https://picasaweb.google.com/Handemadjewelry

http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Multumesc pentru incurajari,Monas,Dragaica si mammaruta,colega mea de suferinta:)!Si eu imi doresc evident sa stea cit mai mult in burta,e ideal asa,numa ca ma lasa citeodata puterile,cel mai greu mi se pare sa indur presiunea asta psihica!
Mai ales ca am la activ o sarcina,si stiu cum eram...pina in saptamina 38,39,am fluierat...am mers cu bicicleta prin cartier pina mi s-a marit prea mult burta,am fost activa,vesela si mi-a fost bine si psihic.Acum insa simt ca e o presiune mult mai mare.
Dragaica,ai dreptate,din pacate comentariile astea "dragalase" nu numai ca vin de la compatrioti...vine de la rude apropiate,asta ma enerveaza cumplit.in schimb,toti suedezii pe care ii cunosc,prieteni,colegi de servici,etc,au fost extraordinari de pozitivi,m-au umplut de bucurie si de complimente,ca sint o fericita si o "aleasa",ba chiar colegele mi-au trimis flori acasa...cu totul alta atitudine!

mami de Amelie (aprilie 2004) si 31 + cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rayuela pune dopuri in urechi si lasa vorbele sa treaca pe langa tine. Da, esti o 'aleasa', o mami deosebita. Si eu raspundeam vorbelor compatimitoare ca e mult prea frumos ca sa mai conteze daca e greu. Eu am avut o sarcina cu probleme serioase si am stat in pat mare parte din timp. In ultima luna (32-36 de saptamani) m-am simtit cel mai bine. Nu mai aveam contractii, nu ma mai durea burta, eram f, ok si psihic pt ca stiam ca am ajuns in 'safe zone', cand copii aveau sanse mari sa fie ok, chiar si prematuri. O sa fie super, o sa vezi!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

dragaica
ma freaca cum vor ei
nu stiu ce sa le fac ca sa nu se mai trezeasca noaptea de 3 ori, plus frichinelile aferente
in rest gangure, canta si zambesc de ma topesc

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

capitol nou



mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput