Ce facem in caz de febra la copil?

Ce facem in caz de febra la copil? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

dragi mamici, in cadrul acestui topic sunteti invitate sa va sfatuiti si sa va impartasiti experientele de parinte confruntat cu febra copilasului sau.
Aici puteti citi si articolul: www.desprecopii.com/info.asp?id=2744" target="_blank">Cum se ia corect temperatura la copii.

Voi ce experiente aveti cu febra?

In decursul saptamanii viitoare vom avea printre noi, cel putin 8 ore pe zi, doi doi medici pediatri cu experienta, care va pot da un sfat corect. Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda, medici care lucreaza in cadrul clinicilor Anima, vor fi incepand de luni, 7 martie, alaturi de noi.

Chiar daca copilul dumneavoastra nu este bolnav in acest moment, e o idee buna sa fiti precauti si informati. Cititi intrebarile celorlalti parinti si raspunsurile medicilor si veti intelege mai bine care sunt problemele pe care le pot intampina bebelusii vostri si mai ales, care sunt pasii care trebuie urmati pentru solutionarea lor.

Va asteptam cu intrebari. Pana luni adunam aici toate intrebarile, iar doamnele doctor vor raspunde atat la intrebarile acumulate, cat si la cele postate pe parcurs.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Buna seara.
In primul rand multumesc doamnelor doctor care isi sacrifica din timpul personal pentru a ne ajuta pe noi, mamicile.
Febra este una din durerile mele cele mai mari.
Problema mea apare deoarece baietelul meu, in varsta acum de 4 ani si 3 luni, face, mereu, indiferent de boala - amigdalita, bronsita, pneumonie, chiar si o "banala" viroza - febra foarte mare.
Cand spun febra foarte mare ma refer la febra peste 39 de grade, cel mai urat episod fiind la 2 ani cand a facut febra de 40.5, masurata la axila cu un termometru cu mercur.
Incerc sa tin febra sub control prin alternarea antitermicelor (panadol si nurofen) la 4h. Atunci cand febra depaseste 39 de grade (incerc, dar nu rezist mereu pana la 39.5) folosesc supozitor de novocalmin.
De asemenea, in urma sfatului primit in spital, ii fac frectie cu o combinatie de 1/3 spirt, 1/3 otet, 1/3 apa.
Daca nu reusesc sa ii scad altfel febra ii fac si impachetari, folosind prosoape ude cu apa potrivita, dar apelez la aceasta ca la ultima solutie, deoarece copilul meu ramane traumatizat dupa astfel de episoade.
Stiu ca e bine ca Dani face febra, asta insemnand ca organismul lui lupta cu virusul/infectia/bacteria.
Una din probemele mele apare atunci cand febra mare (repet, peste 39 masurat la axila, doar cu termometrul cu mercur) apare la 2h de la antitermic, moment in care nu mai pot sa ii dau un alt antitermic, deoarece nu mai respect distanta de 4h intre ele.
Cum pot sa imi ajut copilul in aceste cazuri, in care, la 2h dupa nurofen/panadol el are febra 39 sau peste? Mentionez ca aceasta situatie s-a repetat pe parcursul a 24h din 2 in 2 ore.
Cred ca este important sa precizez ca ultima data cand am trecut prin asa ceva a fost acum 2 saptamani, cand nu avea nimic la plamani, nu avea nimic in gat, nu avea secretii nazale ... deci, nimic "evident". Doctorita i-a dat antibiotic (fara a fi sigura ce avea copilul, dar era sambata seara, spitalul plin cu tot felul de viroze respiratorii si gripe, fara analize de sange, dupa 24h de febra aproape continuu). In ciuda antibioticului febra a continuat inca 3 zile, tot mare - maxim 39.5 - dar facuta, intr-adevar la 6h.

O alta intrebare ar fi daca pot sa ii fac frectie acasa, cu aceasta combinatie: 1/3 alcool medicinal, 1/3 otet, 1/3 apa, atunci cand are febra, daca este o metoda sigura, care nu pune in pericol copilul.

Vreau doar sa mai spun ca au fost cazuri in care copilul a avut acelasi "comportament" in fata bolii - febra mare, tinuta sub control doar cu antitermice, fara nici un fel alta medicamentatie - iar dupa 3 zile de febra copilul a inceput sa isi revina, sa faca febra din ce in ce mai rar si episoadele din ce in ce mai distantate, boala (banuiesc viroza) trecand fara alte medicamente.

Va multumesc pentru ajutor.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Inca o intrebare: la cat dupa administrarea antitermicului ar trebui sa scada febra? Sau sa inceapa, macar, sa scada febra?
La noi s-a intamplat ca sa ii dau nurofen, peste 30 minute febra sa fie mai mare cu 0.3 grade si sa scada (ma refer de la 39.5 pana la un acceptabil 38) in urmatoarea ora - deci, practic, la o ora si jumatate de la administrare.
Este normala aceasta viteza de reactie a organismului?
Multumesc.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana spune:

Multumesc de ocazie sa vorbim cu medici.
Eu am o intrebare despre febra la copil. Chiar trebuie sa incercam sa o oprim cu toate mijloacele sau e un mod de aparare al organismului copilasului si e mai bine sa o lasam sa se desfasoare?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

fetita mea de 2 ani si jumatate a facut in luna ianuarie un episod extrem de urat de febra (o dupa-amiaza si o noapte de 38-39,5 cu toate dozele orale si supozitoarele date acasa) si varsaturi (fara diaree) pe fondul unui aparent banal rosu in gat (nu a facut puroi sau altceva). a doua zi la 6.30 dimin i-am dat ospamox de 250mg si am continuat cu antitermicele, iar in jurul pranzului am ajuns la urgente la pediatrie cu febra 40,2-40,6 unde au impachetat-o din prima clipa in cearceafuri cu apa rece de la subtiori pana la degetele de la picioare si i-au administrat si un antitermic intravenos si unul oral. a fost pusa pe binecunoscuta perfuzie, iar dupa 8 ore de stat sub supraveghere ne-au dat drumul acasa. a doua zi, tot in jurul pranzului aceeasi febra de 40,2 (copilul dormea si nu am putut sa o trezesc din somn sa ii dau doza de panadol, asa ca la nici 30min de cand trebuia sa ia doza, febra a urcat si a facut ravagii). am impachetat-o imediat in cearceafuri asa cum primisem recomandarea de la pediatrie si novocalmin in fundulet. am continuat tratamentul 7 zile cu ospamox si 4 zile antitermice din 4 in 4 ore.
am si eu o intrebare legata de febra si de modalitatea de a scadea febra: cat de sigure sunt aceste impachetari cu apa rece pt sanatatea copilului, mai ales la o temperatura extrem de mare (peste 40)? nu poate face stop cardio-respirator sau mai stiu eu ce? nu afecteaza incheieturile aceste impachetari reci? sunt de preferat dusurile cu apa calduta spre rece decat aceste impachetari in cearceafuri?
alte intrebari legate de antitermice:
- cate zile se pot sa antitermicele alternative din 4 in 4 ore?
- nu distrugem rinichii/ficatul/stomacul copilului cu atat de multe medicamente, mai ales ca in perioada de boala copilul nu prea mananca mare lucru si nici de hidratat nu prea simte nevoia?
- este adevarat ca laptele anuleaza efectul antitermicelor sau al antibioticului?

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia1980 spune:

Buna ziua

Daca ne-ar putea spune domnii doctori, pentru noi tinerele mamici ce e de facut exact in caz de febra....La cate grade , ce se da si ce se face!
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Mai aveti timp pana luni sa adresati o intrebare medicilor pediatri: Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda, medici care lucreaza in cadrul clinicilor Anima - cu siguranta aveti cel putin o intrebare care va framanta si la care nu ati gasit inca raspunsul.

Va asteptam aici cu toate intrebarile doar pana luni !




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_stan spune:

Se poate a de la o eruptie dentara sa faca febra 39,7? E drept o eruptie precedata de un mare abces (maseaua nu a iesit inca, dar abcesul s-a diminuat)pentru care am fost indrumati chiar la facultatea de stomatologie ( nimic anormal din punctul lor de vedere). De la camera de garda a spit Grigore Alex, in afara de impachetari, n-i s-a recomandat ospamox 250 din 8 in 8 ore , 7 zile si alternativ panadol si nurofen.Precizez ca medicul de garda a spus ca nu a mai pomenit asa febra mare de la o eruptie dentara.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORI spune:

Buna, intrebarea mea este: se poate combate febra la bebelusi cu metode naturiste sau trebuie musai produse farmaceutice?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_stan

Se poate a de la o eruptie dentara sa faca febra 39,7? E drept o eruptie precedata de un mare abces (maseaua nu a iesit inca, dar abcesul s-a diminuat)pentru care am fost indrumati chiar la facultatea de stomatologie ( nimic anormal din punctul lor de vedere). De la camera de garda a spit Grigore Alex, in afara de impachetari, n-i s-a recomandat ospamox 250 din 8 in 8 ore , 7 zile si alternativ panadol si nurofen.Precizez ca medicul de garda a spus ca nu a mai pomenit asa febra mare de la o eruptie dentara.
Multumesc

oanastan


Eruptia dentara nu se insoteste de modificari ale starii generale!Trebuie investigata cauza febrei si tratata corespunzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORI

Buna, intrebarea mea este: se poate combate febra la bebelusi cu metode naturiste sau trebuie musai produse farmaceutice?

multumesc

"When one of your dreams come true, you begin to look at the others more carefully."


Alaturi de administrarea de antitermice in combaterea febrei pot fi folosite si impachetarile hipotermizante.

Mergi la inceput