Ce facem in caz de febra la copil?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_s spune:

Buna ziua,

Eu am o alta intrebare referitoare la febra.
Am doi copii (un baietel de 4,5 ani si o fetita de 6,5 ani)care au facut la interval de aproape o saptamana viroza (cu tuse, fara rosu in gat si cu temperaturi de aproape 40 grade Celsius - combatute din greu cu antitermice si leacuri babesti). Pentru orice eventualitate, medicul mi-a dat si un antibiotic (augumentin), sa-l dau daca febra se prelungeste mai mult de trei zile si starea lor nu se imbunatateste (antibiotic pe care nu l-am administrat).
Cand am constatat ca s-au insanatosit, (si medicul mi-a confirmat asta), am reluat activitatea la gradinita.
Acum au facut iarasi febra 38 grade Celsius: - baietelul (care s-a imbolnavit primul) la interval de 2 saptamani fata de primele semne ale virozei; - iar fata (care s-a imbolnavit a 2-a), la interval de o saptamana.
Medicul mi-a spus sa combat febra in continuare, asa cum am facut si pana acum.
Si acuma vine si intrebarea mea: este cazul sa le dau antibioticul, sau nu?
Cand anume intr-o viroza se administreaza antibiotic?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Eu prefer sa ii fac dus cu apa initial la temperatura normala, apoi o scad treptat, pana observ ca i se face un pic frig. Apoi il scot in prosop si il imbrac normal. La incheieturile mainilor si picioarelor ii pun comprese umede la temperatura camerei, daca le accepta. Metoda a dat rezultate mult mai rapide decat antitermicele. (ma refer la temperatura de 39-40).
Medicul nostru pediatru ne-a sfatuit ca, in loc sa fugim la urgenta cu copilul cu temperatura f ridicata, mai bine sa ii scadem noi temperatura asa cum am descris. Pana ajungem la spital pot aparea convulsii, iar acolo oricum nu i-ar face decat impachetari care sunt traumatizante si socul termic destul de periculos.
Ce parere aveti, este acest sfat pertinent?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi_s

Buna ziua,

Eu am o alta intrebare referitoare la febra.
Am doi copii (un baietel de 4,5 ani si o fetita de 6,5 ani)care au facut la interval de aproape o saptamana viroza (cu tuse, fara rosu in gat si cu temperaturi de aproape 40 grade Celsius - combatute din greu cu antitermice si leacuri babesti). Pentru orice eventualitate, medicul mi-a dat si un antibiotic (augumentin), sa-l dau daca febra se prelungeste mai mult de trei zile si starea lor nu se imbunatateste (antibiotic pe care nu l-am administrat).
Cand am constatat ca s-au insanatosit, (si medicul mi-a confirmat asta), am reluat activitatea la gradinita.
Acum au facut iarasi febra 38 grade Celsius: - baietelul (care s-a imbolnavit primul) la interval de 2 saptamani fata de primele semne ale virozei; - iar fata (care s-a imbolnavit a 2-a), la interval de o saptamana.
Medicul mi-a spus sa combat febra in continuare, asa cum am facut si pana acum.
Si acuma vine si intrebarea mea: este cazul sa le dau antibioticul, sau nu?
Cand anume intr-o viroza se administreaza antibiotic?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



Afectiunile virale nu se trateaza cu antibiotic. In cazul unei infectii virale de cai respiratorii superioare singurele masuri ce trebuie luate sunt cele pt ameliorarea simptomatologiei respectiv : febra, tuse, obstructie nazala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Eu prefer sa ii fac dus cu apa initial la temperatura normala, apoi o scad treptat, pana observ ca i se face un pic frig. Apoi il scot in prosop si il imbrac normal. La incheieturile mainilor si picioarelor ii pun comprese umede la temperatura camerei, daca le accepta. Metoda a dat rezultate mult mai rapide decat antitermicele. (ma refer la temperatura de 39-40).
Medicul nostru pediatru ne-a sfatuit ca, in loc sa fugim la urgenta cu copilul cu temperatura f ridicata, mai bine sa ii scadem noi temperatura asa cum am descris. Pana ajungem la spital pot aparea convulsii, iar acolo oricum nu i-ar face decat impachetari care sunt traumatizante si socul termic destul de periculos.
Ce parere aveti, este acest sfat pertinent?
Multumesc.



Atitudinea este corecta,insa alaturi de masurile fizice de scadere a temperaturii se pot folosi si antitermice , de ex Nurofenul administrat in doza corespunzatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc pentru raspuns! Sigur ca metoda o folosesc daca nu dau rezultate antitermicele, dar ma refeream la o crestere brusca a temperaturii peste antitermice, sau in cazul in care nu mai putem astepta efectul acestora, daca observam ca temperatura creste in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Buna ziua!

Fata mea cea mare 2 ani si 3 luni a facut febra azi-noapte 40.2 in funduletz si a varsat.Am fost la dr, avem dagnostic faringita si infectii ale cailor respiratorii.
Ne-a dat Augumentin 3 ml la 12 ore, dar din pacate am pus prea multa apa in sticluta. Va rog ajutati-ma, ce pot face?????I-l dau asa dar ii maresc doza????


Intre timp i-am mai dat Panadol si acum i-am bagat din nou Novocalmin,pentru ca ardea rau. Ce altceva mai pot face????

Va multumesc din suflet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micheline75 spune:

Deci cea mai buna metoda este sa-i dam intai un antitermic si apoi sa vedem daca nu functioneaza sa apelam la alte metode? Si dintre antitermice, care e cel mai bun, pe care mi-l recomandati? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

buna ziua
ce medicamente pt febra/raceala putem administra unui copil de 2 luni ?
cand imi pot da seama daca copilul este racit , precizez ca are mucisori dar nu prezinta alte simptome in afara de o tuse rara .

multumesc

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Nu sunt medic, dar cred ca un copil de 2 luni nu se poate trata cu sfaturi de pe un forum. (de fapt, nici unul mai mare, dar cu timpul ajungi sa iti dai seama cand e de mers la medic si cand se mai poate astepta) Pana il consulta medicul, eu i-as da oscillococcinum, dar medicul trebuie sa il vada neaparat...mai ales ca spui ca si tuseste un pic. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui aditzaC

buna ziua
ce medicamente pt febra/raceala putem administra unui copil de 2 luni ?
cand imi pot da seama daca copilul este racit , precizez ca are mucisori dar nu prezinta alte simptome in afara de o tuse rara .

multumesc

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai


In cazul aparitie febrei la un sugar de 2 luni puteti folosi Paracetamol in diverse forme de prezentare sau impahetari hipotermizante, hidratare corespunzatoare, "tinuta lejera". Nurofenul se administreza la un sugar in varta mai mare de 3 luni.
Simptomele asociate unei infectii respiratorii sunt reprezentate de febra, tuse, rinoree, obstructie nazala

Mergi la inceput