Cum trecem usor peste cresterea dintisorilor?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Buna seara!
Am o fetita de 1 an si 7 luni, care face parte din categoria copiilor cu eruptie dentara foarte grea si dureroasa, cu tulburari de somn si nervozitate.
Pe langa asta ne confruntam cu o anomalie dentara de numar, in loc de un incisiv lateral superior, are doi dintisori mai mici, unul inca nu a erupt dar se vede bine in gingie.
Intrebari:
Aceasta anomalie se mentine si la dintii definitivi?
Trebuie scos unul dintre dinti?
Se poate si are rost sa-i facem acum radiografie dentara. pentru ca nu sta nici sa ma uit eu la ea in gurita, dar un dr?
Exista vreo metoda pentru accelerarea eruptiei dentare? - pt ca acum ii erup primii molari, dar de 2 luni sunt inca in stadiul de 2 coltisori, toti odata si e foarte chinuita.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna ziua.
Baietelul meu de aproape 7 luni face, de 2 zile, febra peste 38.3 (maxim a avut 38.6) si este foarte ,,nervos'' cand rontaie jucariile. Am fost aseara la camera de garda a spitalului pentru consultatie (mi-a fost frica sa nu fie racit, deoarece am trecut printr-o spitalizare deja si nu mai vream) iar dna dr. nu a gasit absolut nimic ce poate fi considerat semn de boala. Si nici eu nu am observat modificari ale activitatilor lui zilnice, mananca la fel(putin mai mofturos, dar mananca) se joaca, rade, se rostogoleste si se alinta ca inainte.
Ii tin temperatura scazuta cu paracetamol supozitoare.
Mentionez ca febra nu este constanta. Apare de 2 ori pe zi, nu la ore fixe sa pot spune ca a iesit de sub influenta paracetamolului.
Este posibil sa fie din cauza ca se apropie momentul eruptiei dintisorilor?
Va multumesc.

Mariuk, fericita mamica de VLAD-CRISTIAN (27.08.2010)

Poze Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui coralia_

Salut,

Am aflat de la o prietena de niste mici pastilute homeopate, OSANIT, care atenueaza durerile de dinti. Fac minuni. Nu se gasesc la noi. Eu le-am luat din Germania. Si la noi in farmaciile naturiste se gaseste un produs pe baza de musetel asemanator Osanitului, dar nu la fel de bun.



Nu am informatii despre acest pordus. Solicitati va rog informatii unui medic homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mari-Mariuk

Buna ziua.
Baietelul meu de aproape 7 luni face, de 2 zile, febra peste 38.3 (maxim a avut 38.6) si este foarte ,,nervos'' cand rontaie jucariile. Am fost aseara la camera de garda a spitalului pentru consultatie (mi-a fost frica sa nu fie racit, deoarece am trecut printr-o spitalizare deja si nu mai vream) iar dna dr. nu a gasit absolut nimic ce poate fi considerat semn de boala. Si nici eu nu am observat modificari ale activitatilor lui zilnice, mananca la fel(putin mai mofturos, dar mananca) se joaca, rade, se rostogoleste si se alinta ca inainte.
Ii tin temperatura scazuta cu paracetamol supozitoare.
Mentionez ca febra nu este constanta. Apare de 2 ori pe zi, nu la ore fixe sa pot spune ca a iesit de sub influenta paracetamolului.
Este posibil sa fie din cauza ca se apropie momentul eruptiei dintisorilor?
Va multumesc.

Mariuk, fericita mamica de VLAD-CRISTIAN (27.08.2010)

Poze Vlad



Este posibil sa fie eruptia dentara de vina pentru febra – in acest caz gingia ar trebui sa fie umflata, foarte rosie si dura la palpare; de asemenea este posibil sa fie vorba despre o viroza sau o infectie urinara. Fara un examen clinic (eventual si investigatii) este imposibil de precizat cauza cu exactitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

dragii nostri,

Va multumim tuturor pentru implicarea in aceste discutii in care i-am avut alaturi de noi pe cei doi doctori pediatri care lucreaza in cadrul clinicii Anima din Bucuresti, doamna Ioana Mihaescu si doamna Catrinel Preda. Oricand aveti nedumeriri puteti reveni si citi raspunsurile lor din cadrul acestei discutii sau de pe celelalte topic-uri:

Parintii intreaba, doctorii raspund
Ce facem in caz de febra la copil?
Cum se administreaza corect antitermicele?
Cum tratam corect durerile micutilor?


Speram ca au fost utile pentru voi aceste conferinte si promitem sa le mai invitam pe doamnele doctor si alta data.





O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludmila_p85 spune:

Buna ziua! Am un baietel de 1 an si avem abia 4 dintisori. este oare normal? 2 de jos si 2 de sus.Acuma in ultima luna imi face noptile albe,indata ce adoarme la ora 22,exact peste o ora se trezeste in plinsete groaznice! Oare ce poate fi? atit de greu sa erupa dintii? Durerea dureaza mai bine de 1 luna si nu mai stiu ce sa fac.

Mergi la inceput