Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Aoleu fetelor cand citesc prin ce experiente ati trecut voi... ma gandesc cu groaza la ce o sa vina. Inevitabil, toti copiii fac febra, au diaree, vomitaturi, mai stiu eu ce... si asta in cazuri normale, daca pot sa zic asa, adica fara complicatii serioase. Dar na, tot trebuie vazut de un medic. Care medic normal ca nu se uita la el daca nu dai spaga (cateodata dai spaga si tot de pomana).
Asa cum ati spus si voi mai sus, am senzatia demult ca medicina, cel putin in Romania, e practicata 1% maxim pentru devotament si 99% pentru spagi. Si problema e ca si acei 1% carora le mai pasa, se duc in afara. Sa vedem cu cine o sa ramanem...
Si pe langa medici, asistente, cadre medicale, mai sunt OAMENII. Oamenii normali cu care te intalnesti zi de zi pe strada, in metrou, in tramvai.. Babylicious, ziceai de stat jos. Pai eu am vazut cazuri de femei cu burta pana la gura pentru care nu s-a sinchisit nimeni sa se ridice de pe scaun... eu, care am o burtica mititica, abia vizibila, nici nu ma baga in seama! Din pacate avem de-a face cu semeni egoisti, meschini, inchisi la minte...
Tot din experienta iti spun ca tot femeile se ridica de pe scaun intr-o astfel de situatie. Pentru ca marea parte sunt mame, si stiu prin ce treci. Un barbat... foarte, foarte rar! Am vazut un caz de un batranel care tremura din toate incheieturile, abia se tinea de baston. Cine crezi ca s-a ridicat sa ii faca loc?
O gravida.
Asta e lumea in care traim!

Felicia, mi se pare inuman tratamentul doctorilor la voi. Pai cum, daca nu esti impuscat/nu ti-ai taiat o mana/nu sangerezi/nu esti in coma = nu reprezinti urgenta??? asta nu mai e sistem medical. Seamana a triaj din ala de pe vremea razboaielor. Diferenta e ca acolo, intr-un final, tot te vedea cineva.
Gata, m-am intins prea mult, dar asa ma exaspereaza sistemul medical ca sunt in stare sa vociferez zile intregi!
Felicia, sper din tot sufletul sa te simti mai bine si bebele sa n-aiba nimica. Ganduri pozitive, ajuta foarte mult
Laura,imi pare rau pentru piticotul tau, sper sa se faca bine repede

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Ramyy, tot o consecinta a sarcinii e. Si eu am aceeasi problema si nu sunt singura! majoritatea gravidelor pe care le cunosc au avut problema asta in sarcina. Cica nu e permanenta sa speram!

Savvy, eu am inteles ca ea a pierdut prima sarcina datorita RH-ului, si la a doua s-a protejat prin injectii. Poate am inteles eu gresit?

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

Ramyy, tot o consecinta a sarcinii e. Si eu am aceeasi problema si nu sunt singura! majoritatea gravidelor pe care le cunosc au avut problema asta in sarcina. Cica nu e permanenta sa speram!

Savvy, eu am inteles ca ea a pierdut prima sarcina datorita RH-ului, si la a doua s-a protejat prin injectii. Poate am inteles eu gresit?

16+


sper si eu sa nu fie permanenta ..doamne fereste imi uit copilul in supermarket:)))))))
am un client care si la uitat bine baiatul era mare 12 ani ..cand a ajuns la masina si-a dat omul seama ca nu e baiatul :))))) si el nu avea scuza ca e gravid :))))

17+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Pai da, si eu am RH neg. si fac dozari (ca si voi, probabil) pentru asta, dar voiam sa stiu ce s-a intamplat, adica ce simptome apar: dureri, contractii sau ce anume? Cum iti dai seama ca e de vina RH-ul daca ai niste dureri, sa zicem?
Sa vedem, poate ma citeste si raspunde...

Poate ar trebuie sa povestim si ce carti (la tema) mai citim, pentru ca, nu va suparati, am citit o carte (cunoscuta) in care sunt explicate multe dintre simptomele usoare pe care le acuza fetele de pe aici (sangerarea nasului, a gingiilor etc.). Daca am fi citit ceva serios scris pe tema asta, cred ca nu ne-am mai alarma asa, la orice chestie mai ciudatica (nu vorbesc de col deschis, contractii etc.).
E normala si scaderea/cresterea tensiunii, e normal sa ametim cand ne ridicam repede, e normal sa mai avem greturi, e normal sa fim obosite, sa ne sangereze nasul etc.
Nu e normal sa nu ni se cedeze locul - ça, c'est autre chose. :(
Fiecare sarcina este unica, asa ca nu trebuie sa ne alarmam ca vecina l-a simtit pe bebe la 14 sapt., iar noi nu-l simtim la 20.
Oricum, degeaba ne dam noi cu parerea pe aici, cel mai simplu este sa te duci la un doctor si sa-l intrebi despre ce e vorba.

Sanatate tuturor!

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

Ramyy, tot o consecinta a sarcinii e. Si eu am aceeasi problema si nu sunt singura! majoritatea gravidelor pe care le cunosc au avut problema asta in sarcina. Cica nu e permanenta sa speram!

Savvy, eu am inteles ca ea a pierdut prima sarcina datorita RH-ului, si la a doua s-a protejat prin injectii. Poate am inteles eu gresit?

16+


DPN 4 iulie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Vorbesti de cartea "what to expect when you expect"?
varianta romaneasca, bineinteles

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Ireth si Anamaria mie colul mi-l masoara la fiecare vizita la medicul ginecolog prin controlul acela odios pe masa. Nu imi zice dimensiuni, dar imi zice ca e bine. Ma gandesc cu groaza ca o sa-mi mai faca unul miercurea viitoare la triplu test. Colul mi l-a mai masurat si doctorul care mi-a facut morfologia de trimestru 1 si a zis ca e lung si inchis si a zis ceva cu 37 (nu am retinut unitatea de masura)

Ireth si fecian va doresc multa sanatate
Anamaria si eu am cam aceleasi simptome ca si tine si imi vine sa ma urc pe pereti.

Nici eu nu pot veni la intalnire, desi si de mine este f aproape pt ca deja am facut planuri pt weekend. Poate data viitoare ne organizam mai din timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

alexia, te rog activeaza- ti PM ca nu ti pot raspunde la mesaje.
nu, nu se vad pozele tale in album.
nu stiu unde le ai urcat tu, dar in albumul din contul comun, nu sunt.

ca sa urci poze, te loghezi la gmailul strumfi2011. te duci la sectiunea PHOTOS, din bara de meniu de sus, stanga.
o sa ti apara o pagina cu albumele tuturor fetelor, dar upload photos, new album, numele tau si pac, e gata!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

legat de intalnire:

au confirmat pe PM:
-babylicios
-alexia
-ireth
-babyblue

deci voi rezerva o masa de 4 persoane, la cantucio restaurant, pentru duminica ora 14.

rog fetele care mai vor, sa mi confirme cat se poate de repede azi.dc nu reusesc sa confirme, noi le asteptam oricum acolo.
o sa va las pe PM nr meu de telefon, ca sa ne sunam in caz ca avem incurcaturi cu intalnirea. va pup

v-florina:) ce ai simtit tu, de vreo sapt simt si eu. adica uneori simt ca si cum s-ar sparge un popcorn intr-o parte a uterului, tot in dreapta am simtit si eu, sau ca si cum se zbate acolo un muschi.
dar am simtit doar de vreo 2-3 ori. in special seara cand ma intind in pat.
alteori miscarea a fost mai fina, ca un fel de fluturare.

si eu m-am gandit ca s gaze si nu m-am entuziasmat prea tare.
am zis sa astept sa trec de 16-17 sapt, mai ales ca am o amica care mi-a zis ca prima data l-a simtit la 21 de saptamani.:))

_

Babyblue va pupa pe toti!!
14+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.








Dragele mele, si eu la fel.Ieri am simtit aproape toata ziua, la intervale de 1-2 ore.Tinea cam 5 secunde.Era o senzatie ca atunci cand ti se zbate muschiul.Aaa si tot pe partea dreapta...Nici eu nu stiu ce sa cred.M-am gandit ca as fi balonata, dar asa in lateral...Sa vad daca astazi simt ceva
Va pup, scumpe burtici

14+cu si


si eu azi toata dimineata am simtit cum " mi se zbate muschiul" pe partea dreapta, uneori pe stanga, uneori pe centru. cel mai frecvent pe dreapta.
apoi am simtit niste popcorn cum se sparge in burta, de vreo 2-4 ori.
:)))

ori suntem nebune colectiv, ori suntem balonate colectiv ori....

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramyy

buna fetelor

Azi baietelul meu, Matei(numele gasit pana acum,nu am hotarat daca e definitiv) implineste 17 saptamni waw ce baiat mare am

...dar nu il simt deloc...acum o sapt parca simteam ceva prin burtica dar de atunci nimic nimic ...

17+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)


rammy, felicitari pentru numele ales, MATEI e frumos!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
15+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

savvy eu am inteles asa:
- ca a facut tratament cu imunoglobuline la prima sarcina pe care a pierdut-o;
ca a facut tratament cu imunoglobuline la cea de-a doua sarcina, in saptamana 28;
- ca va face tratament cu imunoglobuline si la aceasta sarcina.

teoretic, din pacate in Romania nu se intampla intotdeauna si practc, profilaxia cu Ig anti-D este indicata in urmatoarele cazuri:
- sangerare in trimestrul I sau II
- avort spontan sau la cerere (curetaj)
- inainte de o procedura de echografie interventionala (de ex. amniocenteza)
- sarcina ectopica.

la prima sarcina riscul de a aparea incompatibilitate de RH este nul. vorbim de numarul de sarcini, nu de numarul de nasteri - o intrerupere, o pierdere de sarcina intra, ca sa zic asa, in calcul.

nu exista simptome in cazul incompatibilitatii de RH. daca apare acest lucru, se poate determina doar prin analize de sange. de aceea, gravidutele cu RH negativ, a caror partener are RH pozitiv si nu sunt la prima sarcina, vor face in timpul sarcinii dozari de anticorpi antiRH.

imi pare absurda intreruperea primei sarcini ca sa "iasa bine a doua". mi se pare strigator la cer ca se gasesc astfel de informatii, in conditiile in care riscurile cresc odata cu numarul de sarcini.

riscurile asupra fatului sunt. destule. ele pot aparea. sau nu. de asemenea, primii anticorpi anti-Rh produsi de organism nu sunt periculosi pentru fat.

eu am gasit un articol interesant al Dc. Tutunaru pe net, mi-a lamurit destul de multe intrebari. eu, personal, prefer sa citesc articole semnate de doctori, decat "leacuri" pe net gen "femei care fac un avort la prima sarcina, ca sa fie bine la a doua

asta e cam ce stiu eu despre subiect.


Laura lui Daniel - 14.11.2006 si 20+
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput