Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Of, o sa sun si eu sa intreb de statutul dnei dr Stanga, cu care o sa nasc... Asta e.
In ceea ce priveste preturile pt consultatii-ecografii, intr-adevar, maaaaaaaaaaaaare diferenta.. Si eu m-am mutat in saptamana 24 de la Medlife la Euroclinic si apoi la Sanador, tot din cauza asta, nu incape comparatie. Multumim Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jackkie spune:

@KORA B
Buna! este adevarat nu trebuie sa stai peste noapte la terapie intensiva, eu am stat 3 ore - dar am avut anestezie epidurala cu rahie si nu am vrut sa fiu adormita. Poate de aceea am stat atat de putin , dar numai in cazul in care sunt complicatii stai peste noapte acolo asa ca nu trebuie sa pui in calcul si cazarea la terapie intensiva. Este absolut normal ca dupa o interventie sa te tina sub observatie si atunci intri la terapie intensiva pt cateva ore, apoi cobori in rezerva. La terapie intensiva este permis accesul sotului sau prietenului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jackkie spune:

@mocanita
iti doresc nastere usoara si sa vii cu noutati bune!
Multa sanatate atat tie cat si pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Multumesc mult fetelor pentru toate informatiile !

Am primit si eu confirmarea ca se pot deconta 4000 RON din costul interventiei (deci nu din cazare sau consumabile - dar oricum in lista de preturi nu era nicio varianta de nastere, fie naturala sau prin cezariana - mai mica de 4700 RON).

Asta e o veste foarte buna, ne ajuta foarte mult, mai ales ca in perioada asta vor fi niste cheltuieli de facut.

Mocanita, si eu tot cu Dr Stanga voi naste - cand am sunt acum mi s-a spus ca acesti bani pot fi decontati fara probleme pentr nasterile cu dansa (cu conditia sa am documentele necesare - trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat). Tu cand nasti ? Eu ar trebui sa nasc in jur de 20 august, deci nu mai este foarte mult :)

Am intrebat si daca exista vreun plafon pentru aceste fonduri iar raspunsul a fost ca este un plafon dar ca acesta este foarte generos. Eu m-am mai linistit putin :)

Va pup ! Sarcina usoara in continuare si bebei sanatosi !

M





Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Baridoi, am sunat si eu in dimineatas asta si mi-au spus la fel, ca dr nu este o conditie a acordarii deducerii CAS, ci trimiterea de la dr de familie. Si eu am facut rost de trimitere si de adev de la serviciu, asa ca o sa ma duc cu ele si sper sa fie OK.
Eu saptamana asta nasc, joi mai precis

Sper sa intru curand sa va spun cum a fost. va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Mocanita,

pentru ca nasti joi vreau sa-ti spun ceva, adeverinta trebuie sa fie de la CASMB, am vazut aseara la ei pe site
"In vederea decontarii , pacientul trebuie sa aduca copii dupa urmatoarele acte:
CI, adeverinta de asigurat (de la CASMB), bilet de trimitere pentru internare catre Spitalul Sanador cu termen de valabilitate de 30 de zile."
si aici ai tot ce-ti trebuie ca sa mai faci maine un ultim efort ca sa mergi sa o obtii
http://asigurat-cas.blogspot.com/2011/03/cum-obtin-adeverinta-de-asigurat-al.html

eu am sa nasc luni 11 iulie tot la ei.

multa bafta si sa dea Domnul sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Wow ce repede ! Multa bafta joi, sa ai parte de o nastere usoara si bebe sa fie sanatos si cuminte ! O sa ma gandesc la tine :)

Pana atunci relaxeaza-te si odihneste-te cat poti.

Te pup,
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Mocanita,

pentru ca nasti joi vreau sa-ti spun ceva, adeverinta trebuie sa fie de la CASMB, am vazut aseara la ei pe site
"In vederea decontarii , pacientul trebuie sa aduca copii dupa urmatoarele acte:
CI, adeverinta de asigurat (de la CASMB), bilet de trimitere pentru internare catre Spitalul Sanador cu termen de valabilitate de 30 de zile."
si aici ai tot ce-ti trebuie ca sa mai faci maine un ultim efort ca sa mergi sa o obtii
http://asigurat-cas.blogspot.com/2011/03/cum-obtin-adeverinta-de-asigurat-al.html

eu am sa nasc luni 11 iulie tot la ei.

multa bafta si sa dea Domnul sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Multumesc mult Sim78, o sa merg maine la Casa de Asigurari. Mi-e o silaaaaa.
Acum nici nu stiu actele carei categorii sa le duc: femei insarcinate sau salariat....?
Tu ai fost, ai luat adeverinta? cu ce a cte te-ai dus?
Multumesc mult de tot, oricum , pentru lamurire..Mai am o sansa pana joi, altfel ma duceam numai cu ce aveam..
nastere usoara si tie iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Eu maine merg, pentru ca daca am vazut aseara destul de tarziu, sotul meu mi-a spus ca singura nu ma lasa si a trebuit sa-si ia concediu.
Teoretic noi ar trebui sa ne incadram la salariat, dar cred ca am sa las si bifez acolo, ma gandesc ca ne incadram acolo pentru ca desi suntem in acele 126 de zile se retine sanatate.
Am sa incerc sa ajung cat mai devreme pentru ca am probleme cu sarcina si chir nu pot sa stau nici in picioare nici pe scaun din pacate, sper sa se rezolve cat mai repede.

Mergi la inceput