Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

ned scuze ca raspund asa tarziu... e mai greu decat imi imaginam cu un copil... si nu prea am timp liber
asa: nu e nevoie de apa sa aduci tu, iti dau ei, oricum sunt butoaie de apa pe hol non stop... daca ei intarzie sa iti aduca in camera, dar in fiecare dimineata iti aduce apa si ceai , in prima zi de fructe de padure iar de a2a zi ceai pt lactatie..
de epilat eu nu am reusit sa ma epilez toata sarcina, doar m-am ras... oricum te mai rad asistentele daca e nevoie un pic pe burtica
despre bagaj.. nimica.. doar daca vrei tu sa iti aduci sapunul tau, periuta ta de dinti... un antipespirant...parfumul nu prea e indicat fiindca e bine ca bb sa te miroase pe tine, nu parfumul...in rest... clame pt par...daca vrei tu o camasa mai scurta, ca-s cam lungi cele de la ei si mie mi-a fost cald.. oricum ti le schimba zilnic... in rest nimica.. pana si crema pt mameloane iti dau tot ei.. garmastan... si de popma pt sani daca e nevoie tot ei iti dau
si daaa iti arata cum sa alaptezi, aproape fiecare asistenta iti da cate un sfat si iti arata cum sa tii bebelusul sa-l alaptezi.. dar ii da si lp in cazul in care nu se satura bb... oricum te intraba de cum ai venit daca vrei sa alaptezi
in cazul meu... bb a primit prima masa de lp fiindca m-au tinut 4 ore la TI si saracutu ii fu foame.. asa ca l-au intrebat pe sot daca pot sa-i dea lp pana vin eu... apoi l-am pus la san dar nu aveam decat colostru in prima zi asa ca i-au dat si lp... pana a venit o asistenta cu el a2a zi sa-mi spuna ca bb nu mai vrea lp
se obijnuise la san ca eu am insistat sa-l tin langa mine cat mai mult.... in prima noapte l-am tinut cu mine pana dimineata.. apoi il luau pana ma schimbau pe mine si tot atunci am inceput sa ma ridic din pat...dar pe zi tot cu mine a stat bb, ba in brate sa doarma, ba sa pape... ba plangea .. si atunci chemam asistentele (l-am chemat in ziua aia de vro 20 de ori )
a2a seara nu l-am mai tinut cu mine ca nu mai eram singura in camera.. venise o alta gravida.. si imi era sa nu se supere daca bb sta cu mine si plange... asa ca am reusit sa dorm si eu vro 5 ore asa (singurele ore dormite din spitala hehe)
a3a zi a stat bb cu mine asa mult ca nici sa mananc nu am avut timp hehe.. dar fu bine ca in seara aia mi-a venit lapticul... dar a venit cu furie.. asa am facut "celebra" furie a laptelui.. si sa vezi stres pe mine... mi s-au marit si intarit sanii de am cerut o pompa sa-i golesc...asa am stat toata noaptea la muls ca disperata sa ii golesc, sa nu pierd laptele... de abia a4a zi (ultima zi) am aflat ca oricum nu scap intr-o zi de furia laptelui.. ca o sa treaca vro 5-7 zile si ca trebuie sa-l pun cat mai mult la san pe bb, apoi sa pun pompa.. sa nu beau lichide mai deloc si sa pun comprese cu apa rece... asa am facut de cand am ajuns acasa si am scapat de furia laptelui...
apropo m-am ales si cu ragade fiindca in spital am tinut pompa la maxim .. tu sa nu faci ca mine .. hehe
iar daca ti se infunda un canal la san.. o sa scapi de el tot asa prin golirea sanilor zilnic
una peste alta fu bine ca mi-a venit laptele in spital caci asa am aflat ce sa fac..( eu incepusem si sa plang cand vazusem ca dupa o noapte de stat la pompa electrica tot nu trecea furia... )
aa si vreau sa spun ca mi-a venit laptele datorit bebelusului ca a stat la san si ba tragea, ba adormea ... si m-a ajutat si ceaiurile de la spital .. chiar bausem in ziua in ziua aia 2 litri de ceai hehe
in rest, ce sa-ti mai spun.. stai linistica ca o sa aiba grija de tine acolo.. poti suna non stop la asistente daca ai dureri... si ti se pun calmante in cateter... apropo .. mie imi iesise catererul din spate de la transpirat si foit .. si imi bagau dar degeaba haha... ceream solutie de paracetamol in bramula si imi era mai bine...

mami Anca de Rares Mihai 5 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

aaa, daca o sa faci ragade.. eu una am scamat doar cu lanolina si stand cu sanii goi sa se usuce

mami Anca de Rares Mihai 5 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

era sa uit: bb primeste cadouri de la spital ti se da o cutie cu biberoane, suzete, creme pt fundulet, un body, ceai pt colici, o solutie de sters jucariile.. cam atat era in cutie... si la sfarsit cand pleci poti lua tot ce a folosit bb cat a stat in spital: crema pt baie, pt masaj, pempers, servetele umede, laptele praf ramas...bepanthenul ramas...fu frumos din partea spitalului... chiar nu ma asteptam

mami Anca de Rares Mihai 6 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

2liniute multumesc mult de raspuns. Eu o sa nasc joi, si imi sunt de folos sfaturile tale. De abia astept sa-l vad pe bb mic, mai e asa putin. O sa vin si eu cu povestea dupa nastere.

38+
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LianaS spune:

Bafta multa Ned! Nici nu imi vine sa cred ce repede trece timpul. Parca ieri cautam mai multe detalii despre Sanador si acum urmaresc zilnic sa vad parerile mamicilor care au nascut. Vineri am fost la ecografia de 32 sapt si am aflat ca bebelina are cordonul infasurat in jurul gatului de 2 ori si am emotii deoarece nu vreau cezariana. La urmatorul control in august sper sa primesc vesti mai bune.
2liniute multumim mult pentru detalii si felicitati pentru bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Multumesc Liana! Bafta si tie la urmatoarele eco.

38+
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi-Elena spune:

Buna din nou, am ajuns la un control la domnul doctor Herghelegiu, deoarece bebe are pulsul marit, iar ieri ne-am programat pt morfologia fetala la domnul doctor Alexandru Dinu, care am inteles ca este super, mi-ar placea tare mult sa si nasc cu dumnealui, cu toate ca mai avem putin sper sa nu ma refuze, as dori sa stiu daca mai merge si in Polizu, mi-e teama de eventualele complicatii si m-as orienta catre Polizu asa ca oricine ma poate ajuta cu un raspuns e binevenit.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LianaS spune:

Buna Adi-Elena. Din cate stiu dnu dr. Herghelegiu nu este decat la Sanador in acest moment, cat il priveste pe dnu dr Dinu nu stiu sa-ti zic daca este si la Polizu. Incearca sa aduni cat mai multe infotmatii de pe net sau sa incerci s-o intrebi pe secretara dansului poate iti va zice sau chiar sa suni la Polizu si sa intebi daca dansul este si acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi-Elena spune:

Multumesc mult LianaS, stiam despre dl doctor Herghelegiu ca este doar in Sanador, o sa mai caut informatii despre Alexandru Dinu stiu ca era si la Polizu , dar nu stiu daca mai este acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Adi-Elena , dr Alexandru Dinu nu mai lucreaza in Polizu, decat la Sanador, din cate stiu de la prietene.

Pt cele interesate de experienta nasterii la sanador, eu zic ca a meritat efortul financiar. Te internezi, nu ai nevoie de bagaj, doctori duper ok, conditii bune. Pt orice problema, suni si vin asistentele. Bebeii pot sta cu mama si daca nu vrei bebe poate sta la neonato. Li se da supliment lp insa te incurajeaza sa alaptezi. Din pacate eu inca am colostru, nu mi-a venit laptele insa tot sper.
in operatie mi-a fost rau de la anestezie cred , insa operatia a decurs fara complicatii, apoi am fost dusa la terapie cam 3,5 h. eu am fost operata seara si peste noapte mi-au dat veai de fructe si apa. De dimineata mi-au dat iaurt si branza proaspata. Mancarea este f buna. M-am dat jos dupa 17 h, a fost greu insa a trecut. Daca mai aveti intrebari le puteti pune. Mie nu-mi acum toate in minte.

Mama de Tudor, nascut la data 26.07.2012
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput