OUG 111 - Este in vigoare sau nu?

OUG 111 - Este in vigoare sau nu? | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

Conform Mediafax, OUG 111 a fost respinsa ieri de catre Comisia Senatului.

Dar as putea sa jur ca intrase in vigoare?...
Eu nu mai inteleg nimic.

Exista sau nu o noua reglementare a concediului maternal si a indemnizatiei aferente?

Parca mai ieri se balbaia Boc la TV, explicandu-si cele doua variante propuse si insistand asupra ideii ca DA, asa ramane, batut in cuie.

Acum vad ca este inca in curs de aprobare?

Deci, logic vorbind, nu este valabila inca? Atunci ce e valabil inca, vechea lege?

Daca intelege cineva ceva din brambureala asta, va rog sa imi explicati si mie ce se intampla.
Edit:

Aici link
http://www.mediafax.ro/social/ordonanta-privind-concediul-maternal-trimisa-camerei-in-forma-guvernului-8001449/
37 +

Mai avem ...maxim 3 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca te iei dupa ziare - ajungi departe. E publicata in MO de anul trecut. O gasesti de o buna bucata de vreme si la mine pe pagina legislativa impreua cu Normele de aplicare.

A intrat in vigoare de aproape 60 de zile.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Atunci ori cei de la Mediafax au primit etnobotanice in loc de leafa, ori Comisia de Munca a Senatului a suferit in premiera mondiala un caz de Alzheimer in masa.

Merci de lamurire



37 +

Mai avem ...maxim 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluighe spune:

este in vigoare, insa s-ar putea sa nu mai fie.
orice ordonanta de urgenta trebuie aprobata de parlament - senat si deputati, prin lege. uneori prin lege se mai aduc modificari ordonantei. de cele mai multe ori se aproba ca atare. uneori, nu foarte rar, se respinge. daca se respinge, ordonanta este in vigoare de la adoptarea in guvern pana la respingerea de catre parlament, iar ceea ce s-a facut in temeiul ei este legal, dar dupa aceea e ca si cum nici n-ar fi fost.

eu am alta dilema, dar mai am de asteptat sa ma lamuresc. legea de asistenta sociala ( proiectul e pe hotnews) care urmeaza a fi votata cat de curand aduce alte modificari privind cresterea copilului - concediu, indemnizatie etc. de ex, se prevede o perioada de 12 luni de concediu de crestere, dar de la expirarea concediului de maternitate -adica concediu de maternitate + 12 luni, nu ca pana acum, pana cand implineste copilul 1 an sau 2 ani. legea ar trebui sa intre in vigoare de la 1. 01 2012 si regula e ca se aplica tuturor care in momentul acela sunt in cic. ma gandesc ca mamele/tatii ai caror copii vor implini 1an dupa 1.01.2012 pot sa mai stea in cic inca o perioada egala cu concediul postnatal .

este posibil, insa, cand voteaza legea, sa prevada altfel decat cum e regula de baza.

am editat pentru ca facusem o greseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Si daca ramane respinsa, atunci ....ramane..."cum am stabilit" inainte, adica 2 ani x75% din net?

Aceeasi dilema legata de concediul de ingrijire o am si eu; Nasc cam pe 9 martie, o sa mai am cam 1 luna de concediu post natal, cel platit de firma, dupa care ...? Dupa care, ce? Bifez varianta 1 an x 75%, dar daca ordonanta ramane respinsa si am sansa de a ramane 2 ani, atunci mai fac asta? Nu, fireste, doar n-am baut apa dupa Boc.

revin la 11 luni de la nasterea copilului sau la 12 luni dupa terminarea concediului post natal? si tot asa.

Planul meu fusese sa raman acasa pana intr-un an, adica mai precis 11 luni ale copilului, pentru a beneficia de 75% x salariul meu net + prima sau ce dumnezeu mai era aia de 1 an dupa.

Dar daca se respinge si pica si variantele in vigoare de pana acum...atunci?





37 +

Mai avem ...maxim 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluighe spune:

eu cred ca tot ce putem face este sa mai asteptam si sa vedem ce se intampla.
se pare, din articol, ca ordonanta a trecut deja la deputati si sunt sanse sa voteze pana pe 9 martie.vom sti sigur dupa aceea. si cu legea la fel, ceea ce e public acum e proiectul, cine stie cum o voteaza pana la urma. dar am vazut tot pe hotnews ca e prioritate legislativa. aici nu e sigur ca voteaza pana pe 9 martie.
daca o resping, ne intoarcem la 2 ani cu 85%, fara nici o reducere, ca ordonanta cu 15 % a fost pana pe 31.12.2010.
poate o resping pentru ca s-a pronuntat consiliul discriminarii in favoarea mamicilor insarcinate care nu nasc pana pe 31.12.2010 - in sensul ca ar trebui sa aiba aceleasi drepturi chiar daca nasc in 2011. se poate prevedea un val de procese care vor fi castigate de mamici.zic si eu. speculez un pic. si atunci se va intra direct cu legea de asistenta care e ... mare si lata si e lege, nu peticeli guvernamentale de-ale guvernului si nimeni nu mai poate invoca ca nu a fost previzibila la momentul conceperii.
eu am nascut pe 4 ianuarie. m-am gandit ca am trei variante - 1 an care se va putea prelungi cu mai mult de trei luni- postnatalul ; 2 ani si sa intentez actiune pe ideea de discriminare, adica sa cer aplicarea vechii ordonante - 85%, sau 2 ani si gata, sa nu ma mai judec, ca e bataie de cap si pana la urma nu sunt sigura ca voi castiga.
in concluzie, astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Hmmm, interesant, in special ideea cu intentare de actiune pe ideea de discriminare.

Sunt oarecum in aceeasi galeata, in ideea ca eram deja insarcinata iar momentul conceperii (ce stupid sa aduc vorba despre asa ceva dar ma rog, intreaga situatie e ridicola) trecuse de ha-ha, multa vreme, cand m-am trezit ca s-a terminat si bugetul, si perioada de stat acasa si toate.

Si angajatorului totusi ce-i vei spune, sau ce i-ai spus pana una alta? Eu d ex am anuntat ca ma intorc la aprox 11 luni dupa nasterea baietelului, dar fireste ca daca revine vechea ordonanta 2 ani x 85% am sa prefer sa raman acasa mai mult.

Nu de alta, dar din cate vad guvernul e mai preocupat sa faca fantani arteziene si sali polivalente decat cresele promise. Si evident, intre a plati 1000 RON / luna o duduie si a sta eu acasa, ingrijindu-mi copilul, prefer ultima varianta.

Daca discutia asta capata caracter prea pronuntat de dialog doar intre noi doua, eventual trimite-mi pe PM un messenger ID sau ceva asemanator - in caz ca pe nimeni altcineva nu mai intereseaza subiectul, cred ca ar fi mai ok sa trancanim intre noi in afara forumului. Asa, parca am fi Winnetou si Luna-Plina, dialogand prin semnale de fum

Edit: mi se pare mie sau cei care concep legile, cei care le aproba / resping si cei care si le asuma par a fi oameni care sunt tinuti vesnic pe planete si sisteme solare diferite?
Legea asistentei sociale se bate cap in cap cu ordonanta si in general comunicatele oficiale sunt contradictorii de pe o zi pe alta.

Daca vad ca e istet baietelul meu, il fac ITist, ca pe noi.
Daca nu se-arunca asa tare cu cartea, nu-i nimic iarasi. Politician te face mama.

37 +

Mai avem ...maxim 3 saptamani

Mergi la inceput