Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florina22 spune:

buna all,
legat de baitza cu colacelul al meu cateodata nu e f incantat si dureaza putin...in general piticului meu nu prea ii place la baitza, cand era mai mic statea mai mult dar cred ca s-a intampla ceva intre timp si nu ii mai place, incepe si maraie si chitaie...

by the way, al meu striga si ne cearta cu meee, mmmm, neee, ieee...e o nebunie totala!

felicitari bebelusilor proaspeti botezati! si noi avem peste 2 saptamani pe 5 marite, abia astept evenimentul pentru bebitul meu mai mult si mai putin pt party.

spunea o mamica, beatrice cred, ca nu poate sa stea departe de puiul ei...si eu sunt la fel, daca plec 2..3 ore ma gandesc mereu la el, mi se face super dor si cand ajung acasa imi vine sa-l mananc cu totul..de parca am lipsit o vesnicie...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Si noi abia asteptam sa ne crestinam sambata aceasta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina22 spune:

a inceput cineva diversificarea?

noi peste 2 sapt facem 4 luni, el primeste doar LP si drept urmare drul pediatru ne-a spus ca vom incepe diversificarea. il astept sa vina la vizita si sa-mi explice atunci ce si cum sa fac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui florina22

a inceput cineva diversificarea?

noi peste 2 sapt facem 4 luni, el primeste doar LP si drept urmare drul pediatru ne-a spus ca vom incepe diversificarea. il astept sa vina la vizita si sa-mi explice atunci ce si cum sa fac.


mami de grasunelul Alexandru (03.11.2010)


florina, sa ne spui si noua ce zice pediatrul despre diversificare. mie imi zice ca la 4 luni juma si ca incepem cu cereale seara. dar de ce nu cu fructe sau legume? io vreau cu legume, ca daca incepi cu fructele se obisnuiesc cu gustul dulce si le bagi mai greu apoi legumele. cica asa invata astia la pediatrie acu, imi zise o studenta la medicina. de altfel, in mama si copilul zice ca intai cereale, apoi legume/fructe (e un desen cu niste trepte).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

andreea, heidy, sugu, felicitari pt botez!
anymona, dar care sunt argumentele urologilor? la maternitate se spune ca decalotarea incepe la 3 luni, la fel zice si in carti. altfel cum faci? stiu mame care au ajuns la operatii si al;te interventii pt nedecalotare. sunt in ceatza total.

Adi, mami de ana si ioachim


Adi, recunosc ca nu le-am cerut sa argumenteze. Cand am intrebat despre decalotare unul mi-a zis sa nu-i fac nimic pana la un an, iar celalalt pana la 9-10 luni. Noi mergem periodic la urolog pediatru din cauza de usor hypospadias, asa ca am sa cer detalii cu prima ocazie si-ti spun

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Dintre fetele cu cezariana, a mers cineva sa faca sedinte laser pt a nu se mai cunoaste operatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

Ref la diversificare, eu stiu ca se incepe cu cereale sau legume/fructe in fct de copil. Adica, dc copilul a luat bine in greutate si este mai dolofanel se va incepe cu legume, apoi fructe si apoi cereale. Dc este mai slabut se va incepe cu cereale si apoi legume. Noi la Clara am inceput la 6 luni cu cereale pt ca ea era mai slabuta, apoi am bagat legumele si apoi fructe
Noua ne-a explicat dr ca primul semn ca bb este pregatit si pt alte alimente in afara de lapte este cand poate sta bine in fundulet, nesustinut, indif ca papa LP sau LM.

Mami fericita de Clara Maria (01/02/2006) si Robert Alexandru (21/10/2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina22 spune:

da, cu cerealele asa stiu si eu si asa ne-a spus si noua drul pediatru la ultima vizita. bebe al meu e putin peste medie cu greutatea si nu va papa cereale mult timp...probabil vom incepe cu fructe si legume ca sa ne mai echilibram putin greutatea..

cat despre cand este bebe pregatit stiu ca sunt multe si multe pareri..eu voi incerca sa ii dau asa cum imi spune drul si daca nu primeste probabil ca asta este semnul lui bebe ca nu e pregatit..si voi incerca mai tarziu..sa vedem..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Beatrice, de ce te grabesti cu interventia asupra operatiei? este neaparat necesar? te intreb ptr ca dupa prima cezariana, la cca 1 an, semnul de la operatie era aproape invizibil, subtire ca un fir alb de ata....total nederanjant pentru mine.Acum tot asa voi astepta sa vad cum va arata, deocamdata sunt multumita de cum s-a retras.

diversificarea este un subiect tare delicat si veti vedea ca sunt muuulte opinii pro si contra.Mai nou pediatrii spun ca indiferent daca copilul creste cu LP sau LM, trebuie asteptat pana la 6 luni.

la S am inceput pe la 4 luni jumate cu cereale 1 data pe zi ptr ca nu mai lua in greutate, apoi am introdus suc de morcov...si mai tarziu de portocala; bine ca atunci am ascultat pediatrul si nu medicul de familie al sotului care ne recomanda pe la 2 luni si un pic suc de portocale. probabil ca acum la Ilinca, va fi altfel...noua inca nu ne-a spus nimic dr despre diversificare, dar ma duc luni la vaccinul de 4 luni si vom discuta si asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

Dintre fetele cu cezariana, a mers cineva sa faca sedinte laser pt a nu se mai cunoaste operatia?


sora mea are 2 cezariene, ambele pe aceeasi taietura, fata cea mica are 3 ani, se vede cu greu o dunga de 6cm de culoarea pielii. plus, sister se gandeste la bb3. chiar e cazul sa facem laser?ma gandeam ca daca se face ca la sister, de te uioti cu lupa dupa cicatrice, nu e cazu!habar n-am, nici macar nu stiam ca se face treaba asta. sa ne zici si noua!

Mergi la inceput