Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Oshima, are rost sa faceti lugu-lugu acum. Si sunt fete carora nu le-a mai venit prima menstra de dupa diphe din motive de sarcina. Pt FIV categoric trebuie sa iti vina menstruatia. Parca tu erai speriata ca poate ai intrat la meno de la diphe. Eu nu am auzit ever de careva care sa pateasca asta. Nici nu cred ca ar avea cum, pt ca rezerva ovocitara nu are nici in clin nici in maneca cc cu diphe, ovarele sunt in repaos. Doamne ajuta sa ramai gravi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Missipi..ce ti-am scris eu acolo sunt produsele homeopate recomandate de toti ginecologii pacientelor lor.Astea chiar se pot lua in sarcina..Si cum a zis Didi pt tuse ia Stodal...nu stiu daca Tusinulnu afecteaza sarcina..habar nu am!!

Oshima...eu am luat Vitex cd eram la menopauza...nu stiu daca a avut ceva efecte...Iar ulei de primula am luat din ziua 10 parca...Mult noroc!!

Lucialu...eu credeam totusi ca efectele endo se diminueaza dupa sarcina..Se pare ca nu este asa si ca revine boala ca la inceput..Oribil!!!
Si eu care ziceam ca daca totul se va termina cu bine sarcina asta mai incerc sa fac un bebe...Pai daca boala se reface..ce sa ne mai facem???

31+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 9 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

lalely ce putin mai ai, bafta cu nr 2
misspi despre tusin scrie despre sarcina la precautii in sarcina , nu la restrictii, doar in primul si ultimul trimestru nu e indicat...dar totusi naturelul este naturel...sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Didi, dau tarcoale pe aici
Lalely, tin minte ca Roxana a pus un art despre regina Victoria a Angliei, care a avut fo 9 copii , se spune ca ea a suferit de endo, iar singurele perioade bune le avea cand era insarcinata. Si noi mai vrem bebe chit ca am fost varza in sarcina, speriata de numa ba de una ba de alta. Sarcina e in sine o victorie, plus ca stagneaza boala intr-un mod natural, iar apoi se schimba tot in bine pt ca e bebe care iti da puteri sa mergi inainte, iar asta e mai tare decat orice endometrioza de pe suprafata pamantului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Pt FIV categoric trebuie sa iti vina menstruatia. Parca tu erai speriata ca poate ai intrat la meno de la diphe. Eu nu am auzit ever de careva care sa pateasca asta. Nici nu cred ca ar avea cum, pt ca rezerva ovocitara nu are nici in clin nici in maneca cc cu diphe, ovarele sunt in repaos. Doamne ajuta sa ramai gravi!

lucialu sti ca unii doctori spun ca e mai bine sa se inceapa FIV inainte de a veni menstra, acum stiu si eu .... cum o fi mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

neata fetelor,
luci ce sa zic cred ca as putea face fata si la 9 copii numai sa am timp sa-i fac sa nu intru la menopauza...asta referitor la regina Victoria...acum eu sunt cat de cat linistita ca dupa menopauza eu n-am mai avut dureri decat la ovulatie si la menstra si nici la menstra nu au fost in fiecare luna ingrozitoare....macar atat am castigat dupa 1, 3 luni de pauza
referitor la situatia actuala....am ceva intepaturi in burta si asearam-a durut spatele in zona lombara, deci dureri obisnuite pt periaoda asta....astept in continuare, m-am uitat pe un site care iti calculeaza cand poti face testul de sarcina sa iasa relevant si eu ar trebui sa-l fac pe 1 martie, deci mai am ....azi e z30 deci de acum in colo abia intru in intarziere...tre sa vb si cu sotu sa stabilim cand facem testu...
va puup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lelu, nu stiam. Eu pe cand citeam la Fiv, fetele asteptau sa le vina menstra ca sa se poata apuca de stimulari etc. Si inhibarile le faceau cu cant mault mai mici de diphe ca sa se poata apuca de FIV repede, sa vina rusii, pe cand inhibarile la noi sunt pt altceva,d ar da, cred ca mai bune in cazul nostru si pt oute.
Didi, cand am facut testul , azi am asteptat pana noaptea, noaptea am stiut sigur ndeva in mine ca sunt gravi pt ca simteam nidarea(dureroasa) de o sapt plus ca nu venisera, dimineata am facut testul, deci ziua 1 de intarziere. Si tot atunci, dupa ca am vazut liniutele(ireale pt mine cu toate fellingurile avute) am fugit la laboratorul de analize, unde mi-a iesit un beta baban de ma speriasem initial Nu vreau sa te stresez, cand zici tu e bine. Dar vezi si tu sa nu ne faci sa facem cu inima pe-aici asteptand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

didi,pune mana si fa testul. Inteleg ca nu mai vrei decat vesti bune, dar gandeste-te: daca cumva esti gravi si e nevoie sa iei ceva pt.sustinere, ca utrogestan, nu e mai bine sa stii cat mai din timp? Fa unul acum si daca iese negativ iti mai faci unul pe 1 martie.
Daca e negativ, oricum trebuie sa-ti mai iei o cutie de teste de ovu si iti mai da unul de sarcina! Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Didi, dau tarcoale pe aici
Lalely, tin minte ca Roxana a pus un art despre regina Victoria a Angliei, care a avut fo 9 copii , se spune ca ea a suferit de endo, iar singurele perioade bune le avea cand era insarcinata. Si noi mai vrem bebe chit ca am fost varza in sarcina, speriata de numa ba de una ba de alta. Sarcina e in sine o victorie, plus ca stagneaza boala intr-un mod natural, iar apoi se schimba tot in bine pt ca e bebe care iti da puteri sa mergi inainte, iar asta e mai tare decat orice endometrioza de pe suprafata pamantului.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Lucialu..
Apropos de articol..este bine ca a mai putut face copii si nu i s-a inhibat ovulatia..Pana la urma rezist la dureri dar sa functioneze organismul..Eu clar cum voi avea dureri ma voi gandi ca s-a refacut endo ...

Aberam si eu cu gandul la bebe nr 2..deocamdata ma rog sa ajung cu bb1 la termen si sa fie sanatos..Multumesc lui Dumnezeu si pt aceasta sansa...Nu pot forta norocul..Daca va fi sa fie..va fi,daca nu vom vedea!!

31+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 9 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Dupa ultima inj de diph se poate face Fiv ,chiar este indicat pt ca ovarele chiar au fost in repaos si stimulare "iese" .asa au vrut sa faca la mine dar din pacate eu nu aveam analizele hormonale facute inainte de diph si nu stiau ce rezerva ovariana mai am ,ca medicul meu nu s-a gandit sa-mi dea ceva anlaize hormonale inainte si asa am mai pierdut cateva luni.analizele hormonale sunt relevante doar la cm nr 2 dupa diph.si este bine sa faci chiar dupa ca asa scapi de inca o tura de diph din timpul FIV-ului,eu am mai facut 21 de zile diph de 0,1 zilnic.
Didi - mai bine faci testul ca este mai bine ,stiu ca este naspa sa vezi iar o linie dar mai bine Eu iau utrogestan si acum ,sper ca stie ce zice medicul ca din 11 oct tot "bag" cartuse (vorba sotului.
Lalely - azi stau acasa si mai beau ceaiuri,poate trece ,noaptea este rau ca ziua sunt destul de OK,este rau ca tot trebuie sa mai ies si este frig,dar azi chiar nu ies din casa.

Mergi la inceput