Spiridusi de ianuarie - februarie 2006! (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

La multi ani Tudor, sa fii sanatos, norocos si cu multe bucurii si impliniri in viata pana la adanci batraneti

Silvi, insanatosire grabnica lui Alain Eu stiu ca din ciorbita de pui a la grec, nu trebuie sa lipseasca orezul In rest, asa o fac si ei, cu galbenus de ou si, bineinteles nelipsita lamaie

Da fetelor, asa sant nemtii...sant pusi de mici sa isi spele farfuriile, sa le duca in bucatarie dupa ce termina de mancat, sa participe la gatit. Vineri cand l-am luat pe Angelo, era un copilas la el in grupa cu farfuria de supa in fatza, cu ochii inlacrimati, nu se atingea de mancare si statea pe scaunel la masa. In final cand a venit maica.sa sa il i-a, s-a dus singur la bucatarie sa isi duca farfuria si mi s-a parut cam de 3 ani si ceva.Nemtii au asteptari cam mari de la copiii ca spiridusii nostri, mai rau au facut ca l-au pus pe Angelo separat la alta masa( cand nu a vrut sa manance ) si uite ca toata saptamana fii-miu spune din start ca nu mananca si sta sa se joace la o masa mai in spate O idee total nepotrivita a fost la zentrum cand la prima filmare a venit psihologul cu propunerea sa ia copilul 3 lingurite de mancare, una de danonino Cica asa il facea sa manance ca-l lasa si cu danonino Dar am zis ca nu este o idee buna, el daca vrea sa manance, mananca tot si dupa ce termina, are danonino sub forma de desert o data pe zi. Astia aveau impresia ca el nu mananca deloc dar Angelo daca are mancarea care-i place, pot sa spun ca mananca bine de tot.Fatza de portioarele mici de la zentrum..... Foarte contrariata psiholoaga ca de ce i-am cumparat setul de masinute cand am iesit afara? ce motive avem, asa tam-nesam? vezi Doamne, numai cand face sa zicem 3 lucruri care i se cer, atunci sa-i oferim ceva, altfel nu. odata nu a vrut sa isi puna Angelo papuceii cand ieseam din cabinet si a trebuit sa astept afara pana si i-a pus. In timpul celor 10 minute, am auzit de cateva ori " au, au " si mincinoasa aia a zis ca a jucat teatru copilul, ca ea era la computer si Angelo la 2 metri de ea si striga aiurea Pai ce, eu nu imi cunosc copilul? i-a fost frica de gura mea si m-a mintit ea....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Dragelor e bine cu piciul acasa, dar musai nervi de otel. Nu va zic cum arata casa in numai 2 ore....cu noi e rau,....nu-i dai ceva tipa sau arunca cu ce are in mana.
Aseara l-am culcat la el in pat, marco sus....la ora 2 noaptea era trez asa c al-am luat la noi in pat....sa vedem cat o tine chestia asta ca trebuie sa se obisnuiasca sa doarma singurel in pat, cu Marco in camera.
A plans cand aplecat Marco la gradi, si-a luat si el geaca pe el sa plece. afara e urat, eu am treaba...colac peste pupaza axi merg si la cursul foto...de la ora 17-21. sa vedem cums e descurca sotul cu amandoi.

Aseara l-a tuns Clau pe edi, putin cu masina si restul din foarfeca. a stat super fain piticul. acum e un mini barbatel.

Am uitat sa va zic....ne-a venit vineri consola WII, reparata. slava domnului ca nu ne-a anulat garantia....parca incepe sa rasara soarele si la noi.

Maraki of...mai....
Ma bucur ca a inceput serviciul Giorgios...asta da veste buna. sa inteleg ca tu nu vei mai merge. super!
Tare autoritati nemtii astia...ce mai...hitleristi! or da rezultate, dar sunt si alte metode nu sa faci armata din copil de cativa anisori.
Mai bine stateati acasa, dragul de Angelos...
Anymony vai draga de tine....ti-a facut-o Ioana. Bine ca macar ea nu a patit nimic.sanatate maxima si refacere rapida.
Silvia pf...insanatosire grabnica, saracul Alain!
intru sa te votez si pe tine. multa bafta sa ai! gata...am votat!
Cosmi poti incerca si biorezonanta. nu stiu mare lucru despre ea...
sa va distrati acolo, ca e misto de tot hotelul.
Miha scuze mesajul meu de ieri, dar tel. asta e nebun...trebuie sa dezactivez corectarea automata si nu stiu cum.
scriam vineri ca suntem in Simeria, el baga Siberia. asa c anumai nervi imi fac sa intru de pe tel. pe internet.
Iuliana la ce scoala privata vrei sa inscrii copilul? cat e taxa?
La noi nu sunt scoli private, sincer nici nu cred ca mi-as permite...cel putin acum sa-l bag la una dintr-asta.
Bine ca puteti, ar fi si mai ok daca ar fi o scoala cu alt sistem de predare/invatare, nu cel romanesc.

gata, fug sa adun din casa.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

LA MULTI ANI Tudor!
LA MULTI ANI Alexandre

Maraki...mie nu mi-e clar ce-ati facut pe la clinica si de ce (care era scopul) ... dar din ce-am citit legat de ce si cum au facut...mi pare total aiurea si fara rost.
Si ce treaba are educatoarea cu cine ce si cat mananca?

Anymony, revenire grabnica!


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare.
Noi...la munca.
Any, sanatate! Nasoala patanie!
Giova, Cosmi, inca nu suntem 100% decisi; trebuie sa mergem sa vedem la fata locului, sa vorbim, sa luam referinte, etc.
E vorba de scoala Spectrum.
Mai sunt si alte scoli prin Bucuresti, de aceea nu ne-am hotarat inca.
Pretul, variaza! Unele sunt foarte scumpe, altele sunt acceptabile (ca sa zic asa); undeva in jur de 2.000 de lei pe luna (cu after inclus is transport).
Maraki, fara suparare, nici eu nu am inteles exact scopul clinicii, dar...
Aseara am fost la o petrecere de pitici unde s-au distrat copios asa ca Matei nu se mai dadea dus.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

hello,

fetelor nici mie nu mi-a fost clar de ce ne-am dus acolo Se plangeau educatoarele ca nu vrea sa manance mereu si m.am luat dupa ele, m-am gandit ca daca intra in programul asta o sa manance fel de fel de legume ca la astea cam face figuri.

revin, merg la gradinita sa aduc baiatul

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
haideti la o . Aseara in jur de ora 22 am ajuns de la curs...imi picau ochii in gura de somn acolo. sper ca joi sa fie mai antrenant, caci acum cU IST. FOTOGRAFIEI...NE-A PLICTISIT PE TOTI.
Copiii au fost cuminti cu tatal lor.
Edi a dormit toata noaptea in patul lui, doamne ce bine a fost sa dorm numai cu Clau....parca aveam o groaza de loc...nici nu ne-am regasit in pat.

Iuliana nu e mult 2000 lei/luna, pt. voi, mai ales ca aveti un singur copil. Asa ca daca puteti, nu ezitati.
Dia ce mai faceti voi?
Maraki nu ai mai revenit.....
Mai...fructe si legume si Marco mananca putin de tot. La gradi cica le papa, acasa doar cu slujbe. Dar analizele au iesit ok, tocmai ca era lipsa de proteine, nu de vitamine.
asta e acum....ai facut-o, sper sa nu fie Angelos prea traumatizat de acolo, pacat ca nu da nici rezultate....
Restul pe unde umblati? Silvia cum e Alain?


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Neata.
Giova, multumesc pentru cafea.
Da...intre o scoala de stat si una privata as alege cu siguranta una privata.
Am obtinut destul de multe informatii despre scoala unde intentionam sa-l dam, asa ca nu cred ca o sa stam prea mult pe ganduri.
Cei aprox. 2000 de lei/luna includ si after school, masa de pranz si transportul (luat si aduc din fata casei).
Nu sunt figuranta, dar dupa parerea mea la scolile private au mai multa grija de educatia copilului.
Acum vom vedea; mai exista inca o scoala cu referinte destul de bune care a cam tot pe la acelasi pret.
Deci, Edi a dormit toata noaptea singur in patut.....e baiat mare deja.
Fructe Matei mananca in continuu: ieri, spre exemplu a mancat (cere singur): o banana, un mar, o mandarina si sucul de la o portocala si o mandarina.
Mie imi plac foarte mult fructele si, probabil, l-am facut fan fructe; eu intre a manca mancare sau fructe, cu siguranta prefer fructele.
Legume: in afara de morcovi si castraveti nu prea se omoara nici el cu ele; le mancanca pe cele din ciorba, dar in stare cruda numai la cele doua se opreste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Vin si eu la voi la noi lenevim ca e vacanta. Alain e mai bine nu se mai plange deloc de ureche ma tot intraba cand mergem la patinoar dar mai stam cateva zile fara patinoar ca e si rece acolo, ia Augmenit inca 5 zile si e tare rau la gust
Giova merci de vot super ca va reparat wii , se mai joaca Marco cu ea ? Alain nu pot zice ca nu se joaca dar e muuult mai potolit se joaca putin si nu mai e obsedat de Mario ala alterneaza jocurile ca are vreo 7 pe wii si dupa o jumate de ora se plictiseste el singur . Ma bucur tare ca inainte cu circ inchideam consola. Acum ma bucur ca si-a corectat si tinutul creionului in mana de cand i-am pus corectorul acela la creion. Ce curs faci de arta fotografica ? fain.
Iuliana super ca ii gasiti scoala care sa il ia de casaa si sa stea si dupa-masa, e bestial. Preturile sincer vb mi se par un pic cam mari pt Romania dar daca se gasesc copii si la preturile astea e super ok pt toata lumea. Si eu o sa il dau la scoala privata aici in special pt programul de facut teme de la scoala plus ca aici toata sunt catolice si mai fac si ceva religie si fata de scoala unde e acum Alain o sa fie sigur mai bine.
Cosmina esti deja in vacanta ?
Maraki si eu am pus orez in ciorba dar am pus doar o canitza ca noi suntem tot cu dieta amandoi .
Azi asa soare e la noi dar frig totusi vad ca e minus un grad nu stiu ce o sa facem ca suntem iar singurei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

buna dimineata si de la noi,

Giova, ce cursuri faci??? Si lui Angelo i-au iesit intotdeauna bune analizele, mereu i-am dat vitamine si cred ca se compenseaza cu alte alimente care nu le vrea. Ca intaltime are 118 cm si greutate 18,5 kg, doctorul a spus ca este in grafic iar de intaltime a zis ca 10% din copiii de 5 ani sant atat de inalti.
Am uitat sa va spun, sapt trecuta am primit scrisoare sa il inscriem pe angelo la scoala, scria ca cei nascuti intre 0ct-dec 2005, pot incepe scoala de anul asta Noi il mai lasam sa mearga la gradi inca 1 an O sa aiba atatia ani de scoala de facut + ca urmeaza servici, obligatii....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am culcat si eu copilul si pot sa scriu linistita.
Silvia ma bucur ca Alain e mai ok acum. sa se vindece bine si sa nu recidiveze.
Mai nu te mai mira asa...sunt preturi mari la scoli/gradi private, ca le merge. Sunt multe familii care castiga si 3000 euro si mai bine, asa ca ce e 500 euro taxa lunara la scoala?
La noi in Timisoara nu sunt scoli private, si daca ar fi nu mi-as permite in prezent.... asa ca noi optam pt. o scoala 1-8 de cartier, cu rezultate bune obtinute la invatatura de fostii elevi, cu paza la poarta (nu intra si iasa cine vrea de acolo), si sa aiba si after school. asta e in jur de 300-400 lei/luna.
Iuliana la noi cam toate scolile de stat au si after school, sau poti opta pt. cele private. ei se obliga sa-ti preia copilul de la scoala de unde e si sa faca ceva act. cu ei, teme, sa le dea mancarica...si tu il iei direct de acolo.
Maraki am inceput un curs foto, e cu diploma d ela minister asa ca poate ma reprofilez...glumesc...imi place sa fac poze, asa ca am zis sa fac acest curs poate invat cate ceva...e de 5 sapt., iti da si diploma aia atestata de MEN si al muncii.
Vitamine nu i-am dat niciodata lui Marco, doar siropuri dintr-astea pe perioada iernii....si alea din cand in cand....ca tare uituca sunt.




Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput