experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Pentru mine diploma inseamna garantia competentei si responsabilitate.
Serios bnica?Lasam la o parte faptul ca e posibil sa ai surprinza,daca te apuci sa te masori in diplome cu 3x3 sa iti dai seama ca mai ai nevoie de inca o viata ca sa o ajungi din urma. Insa nu despre asta este vorba ci despre:Cum poti tu avea garantia ca o hartie reprezinta competenta si responsabilitatea unei persoan? De unde stii tu cum a fost obtinuta acea hartie? Ia gandeste-te un pic cate modalitati exista de a obtine hartii de orice fel, incepand cu retete medicale, chitante,facturi, permise auto, diplome... si terminand cu contracte de vanzare cumparare terenuri sau testamente de tipul "matusa Tamara"???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

B. nica, pai asa sa tacem chitic , sa nu deschidem gura cand ne aflam pe langa o persoana depresiva, ca cine stie...un cuvant poate fi interpretat prin prisma realitatii distorsionate si se arunca depresivul de pe un bloc...nu???

Eu cand am fost incoltita de urate atacuri de panica, m-am dus frumos la psihiatru,insa da, am comentat si cu 3x3, si zau ca nu s-a agravat nimic, din contra.Mai rau mi-au facut ai mei cu povestile idioate despre draci si iaduri, poate ai citit, am mai scris eu pe aici, pe la sufletul credintei....

asa zic si eu, sa nu intre depresivii in biserica, sau sa nu dea Sfantul sa nimereasca un preot ce le spune ca focul te mananca for eveeer!!!ca se arunca de pe bloc...

B. nica, problema ta e cu diplomele in varii randuri ai mentionat asta.

3x3o sugestie...scrie la semnatura, ca ceea ce se discuta aici nu tine loc de sfatul/tratamentul medical...

eu cand am vb cu 3x3 despre anxietatile mele , femeia asta, mi-a spus clar, sa merg la medic!noi vb, bem o cafea impreuna dar ceea ce spune ea,e o parere personala ce nu inlocuieste sfatul medicul, eventual ajutorul psihologic...

diploma=responsbilitate???!!!sa fim seriosi,rogu-te!

Cati medici cu diploma pe perete nu au riscat vieti???cate vieti nu s-au pierdut din cauza unui medic a carui prioritate era sa-si termine cafeau in loc sa sara naibii din scaunul ala sa salveze un om ce a ajuns la urgente cu un glont in el??nu sunt minciuni, sunt stirile de pe aici...te "minunezi" cand vezi ce se petrece in spitalele de urgenta de stat...si ce?un puscarias in minus...mai bine ptr tara!

nu as pune egal intre diploma si responsabilitate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Si Mengele a avut diploma



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Aivanhov, in "Misterele lui Yesod", spune asa frumos:
"au existat sfinti care nu au citit nici o carte, care nu au facut studii, dar au lucrat numai asupra puritatii si iata ca toate celelalte calitati au inceput sa se manifeste in ei: cunoasterea, clarviziunea, puterea de a vindeca...pentru ca nu mai exista straturile opace, nu mai existau ecrane, si toate bogatiile cerului puteau sa ii penetreze. De aceea puritatea aduce sanatate,cunoastere si chiar putere...puritatea e baza tuturor celorlalte achizitii.iata chintesenta stiintei si a tuturor fondatorilor religiilor:viata pura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica



ca visul lui cu ursul il anunta ca il paste un mare necaz: boala.


B.nica, cu tot respectul pentru diploma pe care o ai, ma asteptam la un raspuns competent de inteligenta academica, si nu a scoate cuvinte din context si a da interpretarea dupa plac...
Daca recitesti mesajul am spus clar ca este o credinta din popor, bazata probabil pe experienta personala. Este o credinta pe care o respect, insa o privesc din perspectiva experientei mistice.
Animalele voluminoase din vis sunt o creatie colosala, serioasa, manifestare din cauza efect a deciziilor omului, si sugereaza un obstacol, greutate, sub orice forma (fizica, psihologica, etc. Depinde de karma, de viata). Animalul imprima imaginea de greutate, care este opusul luminii, esentei omului.Teresa D'Avila foloseste alt termen, monstrii.animalul din vis este o bestie creatie consecinta karmica a vietii individului. Daca omul, cum zice Aivanhov, ar trai viata in puritate, bestiile, monstrii din vis nici nu ar exista. Omul culege numai ceea ce seamana.cand va semana lumina, iubire, pace, respect,bucurie neconditionata, intelegere, farmec, frumusete, curaj,protectie, bunatate, generozitate, intelepiune, armonie, balaurii, monstrii din lumea creatiei nu exista...ei apar cand omul traieste opusul puritatii. Ceea ce omul viseaza este o alchimie a propiei creatii, consecinte a deciziilor luate in viata.
"Fericiti cei cu inimile pure, pentru ca ei vor vedea pe Dumnezeu". Iar Dumnezeu se manifesta in virtutile puritatii. Mie mi s-a dat gratia urcarii in imparatia cerurilor, si fiecare poate ajunge acolo. Cu o singura conditie, sa devina lumina, usor ca raza de soare, ca gandul...experienta mistica este o munca titanica, de mentinere a puritatii inimii, care elibereaza omul de karma, materie, gravitate, greutate, suferinta, boala.
Asta este marele motiv care mi-a schimbat complet viziunea asupra vietii, omului. Daca as fi ramas doar omul, haina de piele, as raspunde foarte taios, la orice rautate ieftina. Am invatat din calatoria la Divin, ca lumina sufletului trait prin om este mult mai pretioasa decat gravitatea, greutatea egoului, masurata in puteri...intelectuale, financiare, sociale...o mare capcana pentru om! Cu cat e mai mare puterea, cu atat mai serioasa este provocarea mistica.
Si nu conteaza cate are omul, zeci de diplome sau milioane de dolari, ci conteaza cum aceste puteri manipuleaza egoul. De la puterile egoului la puritate este distanta ca de la om la Dumnezeu.
Chiar si expresia de light sugereaza usor, liber, eliberat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Lasati furia impura si tonul acid pt. ca sunt greu de racordat la energiile divine, pt. ca ma emotionati atat de tare, spre purificarea mea, o sa ma faceti sa-mi sterg rusinata ocupatia de pe profil, ocupatie care lipseste cu desavarsire de pe profilul lui 3x3 poate din modestie presupun.

Poate aveti si voi dreptate, pt. o calatorie "in Divin", nu-i asa, nu iti trebuie CV-ul!

Exista ceva in postarile de la acest subiect care m-a determinat sa intervin, eu mi-am facut datoria, totodata va sigur ca nu ma afecteaza nicicum reprosurile si divagatiile sustinatoarelor acestui subiect.
In definitiv fiecare pasare....
Ar trebui sa adresati felicitari patronilor acestui Forum pt. ca au initiat si acest subforum, "Paranormal, zodiacuri, prezicatori si mistice", pt. ca nu cred ca si-ar fi gasit loc comentariile de la acest subiect in alt loc.
Ciorba care se face aici, amestecand religia cu tot felul de "trairi", salturi in Cer urmate de tamaduiri pe pamant, etc. si interpretarile adiacente, fac posibil numai in acest context (perfect titlul subforumului!) gatitul ei la foc continuu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Lasati furia impura si tonul acid
bnica:
Citat:
3x3 tu ai f. multe, poate prea multe raspunsuri,intrebari nu ai ?Sunt convinsa ca acele intrebari ale tale poate isi vor gasi raspuns.
bnica:
Citat:
Vai de mine ,peste ce am dat!Pe de-o parte 3x3, pe de alta Capcaunul!Concluzie:despre 3x3 nu pot sa ma exprim pt. ca nu pot sa-i citesc postarile deoarece mi se incruciseaza ochii si ma ia ameteala
bnica:
Citat:
3x3,incerc sa gasesc o modalitate prin care sa te fac sa-mi raspunzi sincer.Ce te face pe tine sa emiti ceeace postezi si mai ales in ce CALITATE dai sfaturi?Poate este vina mea ca nu ti-am urmarit toate postarile,dar ar fi bine si pt. cine te citeste tocmai acum sa stie ce calitati/pregatire ai,ca sa dai sfaturi pe acest forum.Noi ca medici,suntem strict verificati de Colegiul Medicilore si cu greu ne putem exercita profesia in care am fost pregatiti.
bnica:
Citat:
3X3,poate mie mi-a scapat,dar tu ai o competenta care sa justifice interpretarile viselor pe care le oferi diferitilor useri care te solicita?Ce garantie au acei useri care te citesc ca ceeace spui este demn de luat in serios?Nu uita ca sunt persoane,viitoare mame,care pot fi influentate de catre interpretarile tale intr-un mod nepotrivit,mai ales in starea lor.
bnica:
Citat:
Fetelor,3X3 si BellaDonna(uneori ma intreb daca nu sunteti aceeasi persoana),daca aveti un mesaj de transmis cred ca ati avea mai multa audienta si intelegere,daca l-ati concentra in fraze concise,coerente si logice.Diluarea in fraze excesiv elaborate ingreuneaza intelegerea si da impresia nesigurantei si a unei comunicari ambigue:adica,auditoriul intelege ce vrea,pe raspunderea lui.Nu mi se pare corect!Daca gandirea voastra este asa...diluata,incercati sa o sintetizati ca sa surprindeti esenta,singura care poate sa penetreze oricare forma de intelegere.
bnica:
Citat:
Sa avem printre noi asa om dotat cu darul previziunii si sa nu il recunoastem?Raspunsurile lui 3x3 lungi si fara un stimul care sa determine interesul, m-au lasat indiferenta pana acum cand intamplator am aflat ca sunt premonitorii,oare?Poate cineva sa ma convinga in acest sens?
bnica:
Citat:
Mai grav este atunci cand o fiinta umana in suferinta este perturbata de "vibratii" emise de persoane fara diploma care sa le ateste competenta!
bnica:
Citat:
Pentru mine diploma inseamna garantia competentei si responsabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

B. nica, acida esti tu, de vreo 2 ani incoace!
culegi ceea ce in mod voit, semeni!

nu e vb despre nici o datorie, e vb despre niste mituri personale, despre un ego dus la extrem datorat unei bucati de hartie, de asta in repetate randuri , vii pe aici, intrebi,ironizezi, iti scuipi in san, etc...


datoria se face in CABINET!

eu una, sincer mi-as dori sa nu mai dau de postarile tale, dar banui ca vei ramane printre noisa-ti faci "datoria
" odat' la cateva saptamani...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ar trebui sa adresati felicitari patronilor acestui Forum pt. ca au initiat si acest subforum, "Paranormal, zodiacuri, prezicatori si mistice", pt. ca nu cred ca si-ar fi gasit loc comentariile de la acest subiect in alt loc.


In sfarsit, ai spus ceva frumos.

multumimptr acest subforum!

As putea intreba cine modereaza aceasta sectiune??
si daca nu cer prea mult, ar putea din cand in cand trece pe aici, interveni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pace voua, transcedentala, !

Mergi la inceput