experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Nici mie nu mi se pare logic reancarnare spiritului unei fiinte umane intr-o fiinta mai putin evoluata. Si totusi ... ce se intampla cu spiritele care nu se ilumineaza pe durata vietii matricei body-soul-mind de care au fost atasate? Daca aceste spirite nu ajung sa se uneasca cu Dumnezeu, nu ajung la Lumina, atunci oare unde ajung? Sunt 'retrogradate' ca sa zic asa prin reincarnarea lor intr-o fiinta mai putin evoluata (de aici si ideea mea ...) sau salasluiesc intre cele doua taramuri, cel fizic si cel transcedental? Exista un alt plan/ alte planuri pe care noi nu le percepem ?? In ce plan/taram/dimensiune salasluiesc spiritele "pierdute" (i.e. ghosts, poltergeists)? Ar fi prea simplu sa fie numai 3 dimensiuni, sau 4 dimensiuni ... cred ca sunt o infinitate ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ce intelegi prin spirite neevoluate? Cei ce comit crime sau fac abuzuri pe spatele altor oameni? Eu i-as numi pe acestia neevoluati. Iar daca ei se reincarneaza in animale, ce 'pedeapsa'primesc? Dupa mine un animal nu are notiunea de a constientiza 'rau' sau 'bine' in viata. Viata unui animal e asa cum e, buna sau rea (dupa valorile noastre): Nu cred ca asta ar fi o pedeapsa pt sufletele neevoluate, ci din contra, o scapare. Un animal nu se intreaba 'de ce mi se intampla numai mie asta sau alta..'
Fantomele si sufletele pierdute nu cred ca intra in aceasta formula (animal, om): Si probabil ca exista mai multe planuri, eu zic ca fiecare si-l creeaza pe al sau propriu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Asta e opinia mea, nu o luati ca pe un adevar.
Ca sa inteleg creatia Creatorului, trebui sa fiu creatia insasi. Si poate asta inseamna ca ma voi reincarna intr-un tantar si sa primesc o paleta in cap de la mareata creatie Omul care are un nivel de constiinta mai inalt decat tantarul, atunci poate in alta viata ca fiinta umana voi intelege si respecta acea insecta. Probabil de asta calugarii budisti nu omoara alte vietati in drumul lor. Ma intreb, oare cum procedeaza cand vine vb de supravietuire daca vine ursul ori tigrul si ii ataca.
Toata create are nivele diferite de constiinta , dar asta nu inseamna ca nu se intrepatrund si ajuta in dezvoltarea creatiei si a universului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati
...]Probabil de asta calugarii budisti nu omoara alte vietati in drumul lor. Ma intreb, oare cum procedeaza cand vine vb de supravietuire daca vine ursul ori tigrul si ii ataca.[...]


Nici Native Americans (Indians) - si mai sunt si alte triburi din Africa si altele din South America,etc - care de exemplu nu omoara painajeni, considerandu-i their reincarnated ancestors.

Mi-a ramas in minte o carte citita pe cand aveam 12 ani in care se vorbea despre un yogin ce mergea singur prin jungla indiana fara sa-i fie frica. Cu puterea mintii (hipnoza? telepatie? ) imblanzea instantaneu tigrii. Nu-mi aduc aminte numele cartii dar am dat un search pe net sperand sa gasesc idea cu pricina ...
Am gasit ceva similar http://www.ananda.org/autobiography/

"We shall be initiated by the masters and experience the trance of cosmic consciousness. Our flesh will be charged with such magnetism that wild animals of the Himalayas will come tamely near us. Tigers will be no more than meek house cats awaiting our caresses!”

"The ubiquitous religious shrines of Mysore are a constant reminder of the many great saints of South India. One of these masters, Thayumanavar, has left us the following challenging poem:

You can control a mad elephant;
You can shut the mouth of the bear and the tiger;
You can ride a lion;
You can play with the cobra;
By alchemy you can eke out your livelihood;
You can wander through the universe incognito;
You can make vassals of the gods;
You can be ever youthful;
You can walk on water and live in fire;
But control of the mind is better and more difficult."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Ce intelegi prin spirite neevoluate?


Da, multumesc de intrebare, am inceput din nou sa ma scormonesc de raspunsuri si cam asta e la ora actuala in capul meu

Eu ma intrebam intr-un post anterior : "Acum nu stiu ce se intampla in cazul reancarnarii unui spirit mai evoulat (om) care e reancarnat intr-o matrice fizica mai putin evoluata (i.e. pisica, paianjen, etc"



La fiintele umane, spirite neevoluate sunt acele spirite care nu ajung la constientizarea faptului ca lucrand in planul de creatie isi pot crea destinul, isi pot crea realitatea proprie (prin transformarea unui gand pozitiv din mentalul fizic, proiectat intr-un vis in transcedental care apoi e recaptat drept realitate in planul fizic). Si la categoria asta intra si spiritele neevoluate ale celor care vor sa aduca la realitate ganduri negative (kill somebody). Deci spirite ne-evoluate sunt fie spirite inactivate, fie activate incorect ...(Poate de aici vine notiunea de 'saraci cu duhul' = 'saraci cu spiritul' ?)

La animale sunt spirite ... atat de 'sarace cu duhul' incat sunt inexistente(cum am mai spus, from my point of view, animalele don't seek to create their own destiny, their own reality, union with God).


Acum sa luam un spirit evoluat al unei fiinte umane care face tot posibilul sa traiasca in armonie cu ea insesi si cu Universul (respecta conform unei anumite religii sau anumitor credinte personale all other people, plants, animals = Nature), plus cauta sa ilumineze si pe altii, etc. etc.. Ce se intampla cu acest spirit evoluat daca a mai gresit pe ici pe colo, nu a constientizat pe ici pe colo ... se reincarneaza sau nu? Si daca da, unde? Va fi pedepsit sau nu? Daca, da ... atunci: Cum?
E lasat sa 'pluteasca' undeva in spatiu?
E re-atasat/ reincarnat unui spirit neevoluat? Si cum am ajuns eu la ideea ca spiritele neevoluate (la animale sau fiinte umane) sunt sarace cu Duhul si cum cei saraci cu Duhul sunt fericiti ... sa inteleg ca no matter what, de fapt nu exista nici o pedeapsa?

Cam asa ma invart eu in cercuri cu intrebarile si raspunsurile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

In ceea ce priveste animalele eu sunt sigura de un singur lucru. Omul nu este mai deosebit decat un tigru sau un urs la nivel de plan fizic. Noi le putem manca, omori. La fel pot face si ele cu omul. Dumnezeu nu a lasat vorba printre animale sa nu se atinga de om. Deci omul este la acelasi nivel cu animalele in aceasta privinta. Este la latitudinea omului sa devina 'intangibil' in fata animalelor, asa cum cineva spunea despre Yoghini. Dar ei isi creeaza sau acceseaza singuri aceasta putere.
Am intrebat o data o persoana religioasa, de ce ursul si lupul mananca omul daca il prinde. Daca tot se pretinde ca omul e pus la 'carma' planetei. De ce animalele nu stiu din instinct ca noi suntem sefii ? Doar asa ne-a transmis Dumnezeu prin biblie....Bineinteles ca nu a venit nici un raspuns inteligent. In biblie nu scrie de ce .....suntem mancati. Biblia nu ne spune sa facem ce fac yoghini pentru a ajunge la acel nivel.
Apropo, Steiner, spune ca animalele au acces in planul astral. Ca le putem intalni acolo.

Revin, cu un gand nou: Principiul karmei este de a transforma energia pe care o ducem cu noi cand plecam de pe pamant.Ne reincarnam ca sa platim, corecta greseli. Acest lucru se poate realiza numai prin iertare, daruire neconditionata, iubire. Doar transformand 'fapta' comisa schimbam karma. De aceea consider eu ca nu putem reveni in animale. Un animal nu primeste sansa de a ierta si de a corecta. Faptul ca un tantar primeste o paleta si moare nu schimba cu nimic energia si fapta omului din alta viata. Cineva spunea ceva simplu: cand esti victima intr-o anumita viata, revii ca faptas in viata urmatoare. Si invers faptasul revine ca victima in viata urmatoare. Este la latitudinea celor doi sa schimbe energia ce ii leaga in viata actuala pe plan fizic. Adica victima sa nu ia rolul de faptas ci sa IERTE, iar faptasul sa accepte ca este victima si sa nu dezvolte sentimente de ura si razbunare. Ca animal nu poti face acest lucru. Karma se schimba doar prin transformare de energie, nu prin a omori (sa il invatam minte pe cel care ne-a omorat odata) sau a fi omorat ( gata, acum mi s-a ierta crima comisa in viata cealalta). Pt mine se aseamana acest lucru cu, fac ceva, ma duc la popa, se roaga pt mine si gata, pot sa trec la urmatoarele fapte rele....ipocrizie...

Bineinteles, aceste idei nu reprezinta adevarul absolut ci doar perspectiva mea. EU ma ghidez dupa ele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Multumesc Amonar ptr. punctul tau de vedere. Interesant ce scrii tu aici (I like the idea):
"Cineva spunea ceva simplu: cand esti victima intr-o anumita viata, revii ca faptas in viata urmatoare. Si invers faptasul revine ca victima in viata urmatoare. Este la latitudinea celor doi sa schimbe energia ce ii leaga in viata actuala pe plan fizic. Adica victima sa nu ia rolul de faptas ci sa IERTE, iar faptasul sa accepte ca este victima si sa nu dezvolte sentimente de ura si razbunare."

Poti te rog sa dai mai multe detalii despre Steiner - poate numele complet? I haven't heard of him or his work until now

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Exclusive, da o cautare pe Google dupa Rudolf Steiner.

Zilele trecute baiatul meu cel mic a avut niste dureri de burta f violente, niste crampe. M-am rugat pentru el, cum fac de obicei, cerand sa fiu canal de gratie divina pentru copil. Dupa care l-am pupat pe frunte, in dreptul celui de_al treilea ochi si l_am tinut in bratele mele, cu mainile pe burta lui. A Adormit aprope imediat si a dormit profund 4 ore. Dupa ce s-a trezit nu a mai acuzat nici o durere. Am mai scris aici, dar reiau, de cand fac rugaciune pentru copil acesta nu a mai avut nici o criza respiratorie, asta dupa vreo 2 ani in care lunar eram la dr si lunar avea, care 2 saptamani de tratament cu inhalante. Am scris in ideea ca poate sunt si alte mamici care pot sa faca asta pentru copii lor.


Multumesc, am sa caut Rudolf Steiner.
Da, si eu ii fac fetei masaj noaptea ca sa adoarma ... cand nu poate adormi, ma roaga, "Mommy, can you give me one of your massages on the capu'?" Si o scarman in cap, apoi cobor pe frunte si ma opresc in jurul celui de-al 3-lea ochi. Aseara mi-a luat ea degetele si mi le-a redirectionat, repozitionandu-le EXACT (milimetric )pe portiunea unde a simtit ea ca trebuie ... in cateva minute, a adormit instantaneu, parca hipnotizata. Ma bucura ca inceput sa devina senzitiva si in contact / comunicare interioara cu ea insasi si sa stie EXACTLY WHAT SHE NEEDS AND WHEN SHE NEEDS IT.
AND WHAT IS MORE IMPORTANT, TO ASK FOR IT!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Exclusive,

http://en.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Steiner
Se gasesc pe net lecturile date de el.

Eunice,
este foarte bine ce faci. Punctul acela dintre sprancene este si in medicina chineza unul important. Este folosit la insomnie, stari de frica, stres. Se numeste Hall of Seal (YINTANG). Este folosit in timpul qigongului pt a crea energie in cap.
Rugaciunea este un instrument foarte puternic impotriva energiilor negative.

Nu v-am povestit despre istoria unui cunoscut care acum vreo 10 ani a avut un accident foarte grav de masina. A cazut in coma si doctorii i-au dat sanse foarte mici de revenire. Mai mult, ei au spus ca daca el se va trezi din coma va trai ca o planta. 80 sau 90 % din creier era traumatizat.
El facea parte dintr-o comunitate de pocaiti (nu stiu exact care): S-au adunat mai multe persoane la patul lui in camera de spital. Au format un cerc, mana in mana. Faceau cu schimbul si nu paraseau camera lui. Se rugau non-stop. A durat zile daca nu saptamani. Nu mai stiu exact dupa cat timp tipul s-a trezit din coma si culmea-culmilor, traumatismul s-a diminuat considerabil. Medicii nu au putut explica refacerea.
In final, acum nu se mai vede la el aproape nimic. Putin se observa la miscarile motorice de gura si fata ca ceva nu e in regula. Dar in rest, e la fel de limpede in gandire ca si inainte. Este o poveste adevarata, totul s-a petrecut la spitalul judetean Timisoara. Spitalul a pastrat camera aceea intacta. Cunosc persoana respectiva iar printre cei care au luat parte la cercul de rugaciuni se afla un olandez care traieste de mult timp in Timisoara. Este si el pocait. Il cunosc personal si pe el. Parca mi-au spus ca intamplarea a fóst mediatizata la televiziune.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Deci, am inteles, animalele nu au spirit dar au suflet; se pot face pomeni pt sufletul unui animat de companie care a murit? asa ca pt oameni?
Cum ne putem apara impotriva deochiului? deochiul este un fel de energie negativa transmisa de o persoana invidioasa/care gindeste rau/ sau care se mira de ceva?

Mergi la inceput