experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am sa scriu un vis, foarte semnificativ. eram intr-o aglomeratie cu mai multe persoane, care se miscau haotice pe un fel de culoar.persoanele erau semnificatia de ajutor. deasupra acestor oameni era un fel de elice imensa, cu lame negre, care taiau oamenii de pe carare atunci cand se hotara elicea sa coboare. si eu pe carare, am fugit si incremenit de frica, cand am vazut cum taie tot. am reusit sa scap; era ca un fel de masinarie de ucis in masa. am ajuns intr-o sala mare, unde le aratam oamenilor cum sa foloseasca un fel de coca de paine, sa isi faca singuri paine, si cand coca ajungea in mainile lor, painile deveneau negre. de fapt mi-am dat seama ca si eu am dat sa musc din paine, si s-a inegrit imediat ce am incercat sa o mananc. mi-am dat seama ca hrana care era acolo, si pe care o imparteam intre toti cei de acolo, era lipsita de lumina. am renuntat sa ma mai hranesc cu paine; in momentul acela, am ajuns in alt loc, ca si cum calatoream intr-un spatiu inchis, dar care comunica acest spatiu cu diferite incaperi. am gasit o femeie, uscata de boala. m-am apropiat de ea, si am inceput sa ma rog la DUMNEZEU sa aibe mila de ea si sa o vindece. si ii spuneam DOMNULUI, ca in EL ESTE VOIA, DACA VOIESTE, SA VINDECE femeia suferinda. stiu ca am vazut pe piciorul uscat drept al femeii doua galme mari, care atarnau. erau ca niste saci de tesut mort, insa totusi viu, ceva ce numai pe la cadavre gaseti sa vezi. si imi ziceam, uite, cat de umflati ii sunt ganglionii. si femeia imi arata piciorul. in timp ce ma rugam, femeia striga, simt, simt, simt cum se lucreaza in mine. in urmatorul moment, am vazut un ecran mare in fata ochilor, si o voce insotea imaginile de pe ecran, in care se spunea foarte clar, si se arata foarte clar, sa manance numai vegetale si fructe, si SA NU MANANCE PAINE si se va vindeca.am vazut si vegetalele, si fructele, care au aprut, din pacate, nu mai le tin minte, nu am scris visul imeditat. sa ma ierte DUMNEZEU.
cu imaginea, aceea de uimire, pe fata femeii, care privea si ea ecranul, si uimire pe fata mea, ca am reusit sa ma rog in vis la DUMNEZEU pentru cel ce are atata nevoie de EL, am deschis ochii in realitate. se crapa de ziua. era pace, o pace profunda. am cerut prin imagerie ca lama aceea sa nu mai existe, si protectie ca sa apere ceea ce era in interior.am multumit DOMNULUI. m-am cuibarit langa puiul meu, si am adormit la loc.
am stiut despre cine era vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Incredibil totusi, cum visul tau a reflectat realitatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

da,Nikole,realitatea exista in viata fiecaruia.avem nevoie,de credinta sa o lasam sa ne patrunda prin mesajele intime ale universului nevazut.Pentru a completa acest vis, ca mesaj mistic am nevoie de permisiunea doamnei careia i-a fost adresat. Anterior am descris un vis,era vorba despre aceasi persoana. In visul anterior am fugit de frica celor vazute, si mi-a parut atat de,rau ca nu am putut face nimic pentru doamna din vis. Am cerut iertare pentru slabiciune si am continuat sa ma rog.a venit apoi acest vis. Nu va avea sens pentru cei ce citesc decat daca exista si raspunsul,la acest mesaj.il pot scrie tinand sub confidentilitate numele si persona implicata. Am nevoie de permisiune, pentru ca raspunsul este un detaliu intim de familie. Cand esti deschis acestei lumi cu credinta, ai posibilitatea sa vezi foarte clar realitatea subtila. Iar intentia mea este de a arata tuturor ca vederea clara ca si mesajul din vis nu sunt fenomene diferite. Singura diferenta este doar prezenta starii de constienta. nu pot sa nu scriu ce am citit in biblie, la capitolul Luca 17, verset 20-21,cand fariseii intreaba Domnul Iisus cand va veni imparatia lui Dumnezeu. Si Iisus raspunde "Imparatia lui Dumnezeu nu va veni in chip vazut. Si nici nu vor zice iata aici sau acolo. Caci iata imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru." Iata LUCRARE MISTICA, motivata si de cartea sfanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,
foarte interesant visul, si eu de o luna de zile am renuntat la paine la sf medicului, si am zis hai sa incerc si asta nu am nimic de pierdut am incercat aproape orce, si am vazut o mare imbunatatire in starea mea de sanatate, acea durere constanta a disparut, stiu ca visul tau nu are nici o legatura cu mine dar e interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu gasesc absolut impresionant grija ta, iubirea ta neconditionata fata de semeni, nu stiu, dar eu pana acum , nu am intalnit pe nimeni ca tine...ma bucur ca te-am cunoscut!!!

Sceptic sa fii, si in fata unui om atat de frumos ca tine....chapeu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citind "[...]am gasit o femeie, uscata de boala. m-am apropiat de ea, si am inceput sa ma rog la DUMNEZEU sa aibe mila de ea si sa o vindece. si ii spuneam DOMNULUI, ca in EL ESTE VOIA, DACA VOIESTE, SA VINDECE femeia suferinda. stiu ca am vazut pe piciorul uscat drept al femeii doua galme mari, care atarnau. erau ca niste saci de tesut mort, insa totusi viu, ceva ce numai pe la cadavre gaseti sa vezi. si imi ziceam, uite, cat de umflati ii sunt ganglionii.[...]"

am dedus automat ca este vorba de mama mea. Mama are tromboflebita si dupa cate stiam eu, era piciorul stang cel care era in cauza. Am sunat-o sa verific, si ea m-a corectat - sufera de fapt cu piciorul drept (mi-am adus aminte ca era oblojita la un picior in februarie cand am vizitat-o, si chiar asa avea, niste ganglioni, dar nu mi-am mai adus aminte la ce picior exact). Si cand ai scris "o femeie uscata de boala" este exact ce am simtit in suflet cand am vazut-o in februarie.

Dar am vorbit cu ea saptamana trecuta, si mi-a spus ca a inceput sa prinda culoare rozie in obraji (offf, mamica mea!!!) si are acum putere sa se plimbe prin oras. NU VA PUTETI INCHIPUI CE INSEAMNA PTR. MAMA SA VORBEASCA IN TERMENI POZITIVI DESPRE EA INSESI - NU IMI AMINTESC SA O FI AUZIT VREODATA ZICAND CEVA DE BINE DESPRE EA. SA SPUNA EA, CARE SE CONSIDERA O VICTIMA, O CONDAMNATA LA CANCER, CA A PRINS CULOARE IN OBRAJI SI PUTERE SA MEARGA PRIN ORAS? ASTA E DEJA UN MIRACOL.

3X3 am sa o sun maine si o sa-i cer aprobarea sa-ti continui lucrul de lumina. Miracole exista si ea stie asta. Ea stie miracolele din viata mea - cum corpul meu s-a vindecat la timp inaintea unei laparascopii to remove an ectopic pregnancy (v-am povestit pe FB despre asta), cum m-am maritat EXACT cu cine am vrut against all the odds (povestea pe fb), si mai sunt cateva "coincidente" si "miracole" in viata mea care au aparut numai ptr. ca mi-am pus un ANUMIT REZULTAT in cap si in inima si de fiecare data cand am avut sa aleg o cale m-am intrebat: Oare alegand acest drum, voi ajunge la acel outcome, acel rezultat pe care mi l-am pus in cap?
Totul e sa ai clarvedere = sa vezi clar rezultatul pe care vrei sa-l obtii, sa stai focusat la un acel rezultat de fiecare data cand te intrebi ce cale/ optie sa alegi?
Eu simt ca asa sunt si as vrea sa-i insuflu asta, sa o contaminez cu incredere de sine. Poate este o speranta ... Sa fie oare acesta un semn: daca in toti acesti ani nu m-a contaminat ea cu pesimismul si anxietatile ei, se poate oare ca optimismul meu e mult mai puternic si o va vindeca??
Vreau sa fiu acel inger in viata ei care sa-i aduca alinare ... poate de aia ma cheama si Alina ... (asta acuma mi-a venit in minte ... hmmm ... toata vita m-am simtit ciudat cu numele asta, parca nu-mi apartine, de cate ori cineva ma stirga ma uit in jur - it's not me, maybe they want to talk to sombody else :-)) Dar acum cand am scris "alinare" si am realizat ca numele meu face parte din acest plan divin ... I feel there must be a solution. Iti multumesc 3x3 ca-mi oferi o mana de ajutor, o mana cereasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

Exclusive,
multumesc ca ai impartasit cu noi acasta frumosa lectie de viata, o inima, marturisesc ca inca de cand eram de 14 ani imi era ca un ecou in mintea mea ca o lectie "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" stiu acum ca ingerul meu pazitor ma pregatea, ii multumesc din suflet, si am incercat intodeauna sa nu uit lectia de viata soptita de ingerasul meu, mi-am format un obicei si inainte de culcare recapitulez ziua avuta unde am gresit ce am invatat , ce trebuie sa fac , cum sa-mi indrept comportamentul, nu-mi este tot timpul usor dar nu renunt usor


BellaDonna , foarte frumos si simplu explici cum "veghezi" (asta e scurt citat din 3x3 care mi-a placut la nebunie) sa nu te abati de la calea cea dreapta. Eu de obicei reflectez imediat dupa ce ma trezesc ca ego-ul meu a luat-o razna si a reactionat weirdly intr-o anumita situatie si ma intreb: Cum de am putut face asa ceva? Cum de am putut zice asa ceva? etc. etc.

Da, e mult mai intelept sa veghezi sa nu o ia ego-ul razna, decat sa ramii apoi cu obsesia la ce ai fi putut face diferit. E mult mai intelept sa previi intrarea sufletului in dizarmonie prin adunarea de datorii karmice.

De ceva timp nu mai simt acel impuls sa dau un raspuns numai ptr. a-mi arata punctul de vedere (Ma intreb: Is it necessary to say what I have to say? Is it wise? Is it gentle? ... si daca nu, nu mai deschid gura). Cat despre gesturi, daca simt ca nu pot face ceva din adancul inimii, mai bine spun "NU" dacat sa spun un "DA" de complezenta si sa intru in dizarmonie.De exemplu acum cateva luni mi-am dat demisia dintr-o pozitie (Surgery Coordinator la un mare spital din Montreal)destul de importanta ptr. un nou imigrant, si toata lumea s-a mirat how could I give up a permanent position everyone would be honoured to have? Ptr. ca ceea ce vazusem acolo --- fuga doctorilor dupa banii clientlui vs grija lor ptr. sanatatea acestor, "donatiile" date de doctori ptr. pacientii cu cancer care pana la urma se reantorceau in buzunarele donatorilor ptr. ca acestia le declarau la taxe, samd) --- nu ma caracteriza si am simtit ca intru in dizarmonie cu mine insumi. M-am mutat la alta sectie unde nu trebuie sa fiu martora si sa am nimic de a face cu lipsa de human honesty. Si intre timp am devenit si masoterapista si pot sa ating vietile oamenilor intr-un fel sincer si direct, eliberandu-le 'carcasa umana' de tensiuni si umpland-o cu energie pozitiva, cu iubire. De la suflet la suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ce se intampla cu cei care nu au credinta? Eu am intalnit astfel de persoane.nu au nici o religie, si totusi isi fac datoria de inima si spirit. Unde este credinta lor? Ei, pentru a raspunde la intrebarea asta, ne intoarcem la templul Treime Sfanta.
templul are trei planuri. comunicare intre aceste planuri vine prin ridicarea constientizarii in planul transcedental, sau lucrarea numai in planul fizic, prin planul psihologic , si pe linia inimii, ca energie vehiculata din ce se numeste karma...datorie spirituala, energetica. singura diferenta dintre o persoana fara credinta si una cu credinta, este ca cea fara credinta accepta robia in planul fizic, psihologic, via ego, de buna voi si nesilit de nimeni, pentru trairea vietii. cei care devin constienti de aceasta realitate, vor putea explora in timp foarte scurt, fenomene miracol si creatie. alegerea, este PUR INTIMA! fiecare face ce doreste cu viata lui.

Se spune totul este in unul...cum spiritul, planul transcedental se reflecta in planul fizic? Ca sa ma apropii de adevarul mistic, ma duc la experienta somn, cu care omul este cat de cat in tema. fiecare are experienta somn si experienta vis. Visul ca experienta mistica, este proiectarea constientei egoului in planul energetic -spiritual.

In starea de veghe, unde gasesc acest plan energetic spiritual? Corpul fizic este cunoscut de toti. Insa, alaturi de corpul fizic,exista pshyce! Daca in vis apare aceasta conexiune cu energetica subtila a templului, in starea de veghe legatua este pastrata prin ceea ce numim fenomenul psi. Waw! Cand am vazut acest adevar, am fost intr-o bucurie fara margini! Uite TEMPLUL TREIME SFANTA INTREGIT. Psihicul este vehiculul prin care lumea spiriuala si energetica se manifesta la nivel de constienta a egoului.

iata missing piece of puzzle! Acum totul are o ordine. Corpul fizic este forma ultima de manifestare a planurilor subtile in templul treime sfanta. Emotia este energie coborata la nivel fizic-biologic; citirea energiei, emotiei este o manifestare psihica...ego, in cele din urma, constientizeaza sau nu, daca apuca, emotia -energie. Daca nu, energia ramane in decorul, background-ul numit generic minte, iar omul manifesta in realitate ceea ce egoul apuca sa prinda din energiile care scalda templul.

Ceea ce da activitatea mintala, este acest background energetic manifestat prin psyche. constiinta vorbeste in background, de exemplu, si daca apuca cineva sa o asculte, sa ii dea atentie, va intra intr-o comunicare intima cu planurile ENERGETIC-spiritual. cand aceasta atentie -constientizare a mesajului energetic devine indreptata in mod natural, fara efort din partea egoului de a gandi, SE MANIFESTA INTUITIA! Psyche este, in experienta mistica, din punctul meu de vedere, al treimii sfinte, MANIFESTAREA CONSTIENTA SAU MAI PUTIN CONSTIENTIZATA DE EGO A UNIVERSULUI ENERGETIC -SPIRIRUAL SI TRANSCENEDNTAL.

CE ESTE EGO? Este acea frantura de constienta (asa cum am zis de repetate ori, in forme diferite, egoul a luat nastere din momentul in care ADAM SI EVA AU MANCAT DIN MARUL CUNOASTERII). ego este constienta investita prin vointa si manifestata prin putere.

de la ADAM SI EVA, egoul este ca o supapa energetica in templu, lasa sa treaca ce ii convine si cat ii convine, alege din baia energetica cat vrea si ce vrea, din ce i se da si ce ajunge la el! participa la procesul de constientizare prin act de vointa (libertatea de a musca din marul cunoasterii sau nu), si manifestare de energie in planul fizic in urma actului de decizie. bun, si cu ce nu vrea sa vada, sa primeasca sau auda? ce se intampla? eeee...in asta consta frumusetea mintala! daca egoul este in comunicare armonioasa cu universul lui (interior si exterior) mintea apare ordonata, egoul este "in charge" in controlul energiilor care scalda templu. si avem experienta creatiei, in orice domeniu! cu alte cuvinte, omul nu se lasa purtat de vant si curenti energetici. cand egoul nu este in comunicare armonioasa intre planuri, ceea ce nu poate "duce", apare in plan mintal, in background, corul psi care striga aria energetica cu amprenta emotionala cea mai importanta, socanta pentru ego . iata mintea maimuta! care sare de la una la alta, care te poarta peste tot, fara o tinta, cu care daca lupti, care te sufoca...nu este alceva decat o citire pasiva a energeticul care este actualizat de ego.

Cat egoul constientizeaza din fluxul masiv de energie ce il inconjoara? Putin, foarte putin. Inchipuiti-va cat din cele manifestate in mintal timp de 5 minute constientizati? Putin, foarte putin! Cei care stapanesc aceste maanifestari mintale, ajung la performante psi extraordiornare.iar regula numarul unu de a face o citire perfecta a realitatii energetice exterioare, este aducerea emotionalului individual la tacere, zero! numai un antrenament psi poate sa atinga o astfel de performanta, via ego! maestrii spirituali, ca Iisus sau Buddha, au atins aceste performante via...TRANSCEDENTAL. nu prin munca egoului, ci prin reducerea la tacere a egoului si punerea in serviciul divinului.

Din invatatura spirituala se zice cand atingi pacea in mental, atingi lumea cerului si ingerii. Cand mintea sta in pace, spiritul poate vorbi. Clarvederea, sau vederea clara in universul energetic (din toate nivelele-fizic, spiritual, transcedental)este tocmai capacitatea de a citi mintal, la nivelul fizic, realitatea energetica care vine catre templul treime sfanta. Cine limiteaza vederea spirituala, energetica doar la nivelul ochiului al treilea, handicapeaza templul treime sfanta ca si potential.poti vedea cu mintea, poti vedea cu ochiul al treilea, poti vedea in vis!

Manifestarea acestei realitati se face incepand cu emotia, si constientizarea ei la nivel psihic. Cea de a doua carte se va numi demistificarea mitului psyche, unde psihicul va aparea intr-o logica a treimii sfinte, o abordare completa si deplina in intelegerea manifestarilor disarmonioase ale psihicului. psihologia si psihiatria au facut determinari de precizie din perspectiva planului fizic. eu voi extinde aceasta realitate intr-o comunicare armonioasa dintre planuri. numai timp in viata asta sa fie , ca sa pot scrie.

de exemplu, Autismul este o disarmonie in comunicare dintre planuri, spiritual si fizic, mintal. Ceea ce s-a facut cu Ema a fost o calatorie constientizata in lumea energetic subtila a copilului, si inmanarea corpului energetic al Emei mamei. ema, in corpul energetic, este similar cu acel corp ce se viseaza, si este acelasi corp pe care mama ei il visa si de care nu se putea apropia. Mama Emei, dupa imagerie ghidata a avut un vis in care stia ca este insarcinata, si deodata Ema a aparut de mana cu ea. Atunci am stiut ca acum este doar un drum de invatare, redescoperire constienta si traiere emotionala. Ema din punctul meu de vedere, este pe curba psihologica de invatare normala prin experienta viata. singurul dezavantaj, este decalajul de varsta biologica si varsta psihologica. mintea ei a fost cuplata la realitatea ei energetica, din planurile subtile intre 2 si ceva luni de zile, si 9 ani de zile. deci, 7 ani de zile, de comunicare disarmonioasa intre planuri.

In depresie, psihicul este intr-o stare pasiva latenta de citire a energeticii templului, este o blocaj in constientizare, insa nu intreruperea totala a constientizarii. Asta se intampla in psihoze.samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

unde este credinta in persoana fara credinta? In self esteem, increderea in sine...ego este purtator de vointa. In mana lui se afla vointa prin care poate crea la orice nivel energetic, daca constientizeaza genul de energie vehiculeaza. La nivel fizic, are de a face cu energiile planului fizic si spiritual. Face greseli egoul prin deciziile lui de viata. Singura energie pura este GRATIA DIVINA. Si asa ajung la misterul, de ce a spune "te iubesc" , a binecuvanta...a cuvanta gratia divina prin constientizare si daruirea ei prin cuvantare "sets you free".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

exclusive, ce exemplu frumos de viata in taina mistica
multumesc pentru feed back!

iata realitati dezvaluite ale experientei mistice, si nicidecum copiate de pe nu stiu ce alte site-uri, sau inventate.... sunt realitati de viata!

Mergi la inceput