De ce nu putem comanda inimii ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

dahriana,

nu poti avea o relatie cu un barbat oricat de bun ar fi el, daca totusi nu te atrage ca barbat, ca om, ca orice.
nu inseamna ca trebuie sa fie musai idealul tau fizic/sexual, dar totusi, trebuie sa existe atractie, fiori (mkr la inceput), placerea de a fi cu el, dorul de persoana lui, placerea sa l stii in preajma ta.


Xio are dreptate, din disperarea de a avea o relatie, dai sperante unui baiat, care tie pur si simplu nu ti place. ce conteaza ca sunteti buni colegi, amici...nu te atrage deloc. nu se poate sa traiesti asa si nu poti sa te fortezi sa te indragostesti.

ai rabdare, il vei gasi pe acela care sa ti si placa ca barbat si sa fie si om serios si iubitor si protector cu tine.

ti-au zis f multe fete aici, ca nici sotii lor poate nu sunt idealul lor fizic, dar nimeni nu a vorbit de repulsie fizica sau altceva.

de la a NU fi idealul tau fizic, pana la repulsie, este o cale fff lunga si un compromis imposibil de facut.
una e sa nu arate ca un ideal,alta e sa nu ti placa deloc.

cum ziceam si eu, sotul meu este o leaca mai slab decat idealul meu de barbat si oleaca mai introvertit si mai ponderat, dar corpul sau si mangaierile sale si prezenta lui,sunt o reala placere pt mine si cand ma ia in brate si ma pupa, ma simt cea mai fericita. ne pupacim toata ziua chiar si dupa atatia ani si mereu cautam sa ne atingem (desi nu e vb de sex salbatic sau erotism, ci de tandrete), iar seara cand citim cate un roman,eu stau pe o canapea si el rezemat invariabil de mine, sau cu capul in poala mea si toarce ca o pisica de placere....si cand conduce masina, mereu imi ia mana in mana lui, sau isi odihneste mana pe piciorul meu, la masa la o petrecere ma tine dupa talie sau cu mana pe umarul meu, eu la fel...noaptea tot timpul ne tinem in brate...etc

crezi ca TU vei putea simti asta fata de acest baiat? crezi ca n o sa ti fie sila??? tu care spui ca nu l-ai putea saruta???


eu zic sa-l lasi in pace. nu cred ca atractia vine in timp, ori e,ori nu e. si o relatie fara atractie fizica si placerea reala de a fi impreuna, de a petrece timp impreuna, NU este relatie. e un cosmar.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
14+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Nu , n-as putea vreodata sa fac ce-mi descrii tu aici . Nu cu el .

Deci pot sa-l tai de pe lista.


Numai cand ma gandesc la gesturi tandre cu el ma ia durerea de cap. Nu ma atrage sub nici o forma in nici un sens !
Imi place doar cum gandeste si cum se poarta . Dar atat !


Si sincer , cred ca toate femeile au avut la viata lor unul de genul asta .
Si maicamia a avut si acum imi zice ca-i pare rau ca i-a dat cu piciorul .


Da eu cred ca , vorbeste si ea doar asa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eh, mama ta sigur vrea pt tine ce e mai bun. adica un tip protector care chiar sa te iubeasca.

dar tu nu ai nevoie de un tata, sau de un frate.
oricat de protector ti-ar fi barbatul, el iti e in primul rand barbat. cu care faci dragoste si faci copii.:)
el iti este si prieten, dar si amant.
si trebuie sa existe atractie si placerea de a fi impreuna si fizic, nu doar la telefon.:)


eu zic sa nu te mai gandesti la acest baiat si sa nu i mai dai sperante false,ci sa cauti un tip asa cum iti place tie cu adevarat.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
14+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Dahriana, exprimarea mea a fost gresita. Hai sa detaliez: daca mie-mi placeau barbatii bruneti si solizi si nu foarte inalti si cam asa ceva cautam, sa zicem ca sotul meu e fff diferit: mai inalt decat ash fi crezut, slab si in nici un caz brunet. Insa m-a atras instantaneu si acum cand il vad ma topesc. Din multele calitati pe care le are, ii spun si acum ca il iubesc fiindca e frumos. Cat despre familie/distractie/cariera, evident ca nu se exclud. Numai ca ar fi putin dificil sa intalnesti pe cineva cu care sa fii si respectiva persoana, poate si cu cativa ani mai mare sa-si doreasca foarte mult copii, iar tu sa-ti doresti foarte mult sa mai astepti. Lucrurile astea se intampla. Cand l-am cunoscut pe el, venea dintr-o casnicie in care sotia lui i-a spus clar ca ea nu vrea copii (inca)si vrea cariera. Iar pe el asta l-a cam frustrat, fiindca-si dorea o familie cu copii. Pentru el era momentul, pentru ea nu. Oricum, nu de asta divortasera, dar si asta a dus la numeroase dezacorduri.
Daca nu te atrage prietenul asta al tau, nu-l mai incuraja deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

1000 de persoane daca posteaza aici despre relatiile personale sunt convinsa ca tot 1000 de variante vom afla. Faptul ca iti povestim noi situatii similare nu te ajuta prea mult, deoarece fiecare persoana/relatie este unicat.
Daca simti cu toata fiinta ca nu il poti saruta, nu te vezi cu el in intimitate, atunci priveste inainte si lasa-l in pace, nu-l mai ameti degeaba.

Indiferent de ce tip de relatie cauti tu, acest prieten nu este genul tau si gata. E simplu, dar trebuie sa ai "guts".

Personal am trait aceasta experienta pe la vreo 25 de ani. La fel era un tip destept, inalt, cu ochi albastri, purta ochelari, genul intelectual, foarte dragut, manierat, cult, dar nu suportam nici sa ma tina de mana (de sarutari nici nu se punea vorba !!!!). Dupa vreo 3-4 luni de filme, teatre si plimbari prin parc i-am spus cat de delicat se poate ca nu ma vad cu el pe termen lung si gata. Tipul a inteles si nu ne-am mai intersectat niciodata.

Parerea mea ca te axezi prea mult pe fizic. Limpezeste-ti mintea, incearca sa fi receptiva la cei din jur si "jumatatea" va aparea cand te astepti mai putin.

Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Relaxeaza-te frumusetea si fizicul se duc in timp...si ramai cu caracterul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui calipso_zeus

Relaxeaza-te frumusetea si fizicul se duc in timp...si ramai cu caracterul.


O femeie fericita si o mama si mai si...


se duc in timp,dar timpul ala poate fi si de 10 ani sau 15 ani...ce faci anii astia, vomiti de cate ori incearca sa te pupe?

nu sunt de parere ca trebuie sa si ia idealul sau de barbat,dar totusi, mkr unul de care sa nu i fie sila, fizic.:)

dahri, ai timp mama. nu aduce anul ce aduce clipa.
iesi si tu mult, distreaza te, bucura te de anii facultatii ca sunt cei mai frumosi si EL o sa apara cand te astepti tu mai putin. n o sa ai nevoie de parerea nimanui, cand vei vrea sa l iei. vei fi profund sigura de decizia ta.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
14+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Probabil vreti sa stiti ce-am mai facut cu respectivul ...

Si am venit sa continui subiectul .



Dupa ce am postat aici , la scurt timp am inceput sa-i caut defecte . Dar am sapat atat de mult incat n-am gasit nimic.
In final am gasit o piatra de care sa ma impiedic . M-am legat de faptul ca el ar fi spus unei cunostinte comune ca noi iesim de ceva timp impreuna si l-am facut cu ou si cu otet , spunandu-i ca eu n-am nimic cu el , cum poate sa spuna ca iesim impreuna.


Am cautat nod in papura si in final m-am legat de un motiv banal.
I-am spus atunci sa nu ma mai caute si i-am zis si adevarul : ca nu ma atrage , ca am avut pe altcineva si cam tot ce s-a intamplat de cand il cunosc.


A fost socat ...A insistat cateva zile cu telefoane, mesaje , dar cum nu i-am raspuns a incetat.

Vreo luna si ceva nu am vorbit deloc. Si ciudat simteam ca nu-mi mai poarta nimeni de grija , ca nu mai am la cine apela , ca-mi lipsesc cadourile si atentia .
Astfel ca ne-am intalnit sa-i dau un obiect pe care il avea la mine , l-am sunat eu sa ne intalnim sa i-l dau .
Dar am mai zabovit atunci la povesti si chiar nu mi s-a mai parut asa respingator .
Poate pt faptul ca nu a mai insistat deloc in timpul asta ?!

Dar in scurt timp , cand a inceput iar sa ma caute , sa-si arate slabiciunea fata de mine , am inceput iar sa-l ignor.
Mi-a spus ca a iesit cu o alta fata in timpul acela , doar o data Pt ca nu a placut-o . O tot compara cu mine si ea iesea in pierdere.


Au trecut inca 4 luni . Se fac 10 luni de cand situatia continua asa si e nici cum. El vrea sa ma ceara in casatorie si sa ma prezinte parintilor care au spus despre mine ca ei nu cred ca exist la cat de frumos le-a vorbit el despre mine. Eu in loc sa-i tai elanul , cred ca i l-am alimentat . Asa ca e posibil in orice moment sa ma trezesc ceruta in casatorie .

Am luat in calcul toate variantele . El e cea mai buna . Am mai cunoscut si altii , dar ii compar cu el . El e atent cu mine , e protector ,nu e gelos , e altfel .


Babyblue , am cunoscut unul exact ca si fostul tau sot .
M-a dat peste cap fara sa-mi faca nimic . Si inca ma mai lupt sa-l scot din viata mea . Ma atrage ca un magnet , dar e atat de imprevizibil inca nu am timp sa vorbesc ca el deja e in alta parte poate.
Ne certam ca si chiorii , apoi radem , apoi iar ne suparam si ne sunam ca disperatii sa ne impacam .
Desi inca n-am avut o relatie , suntem in tatonari , dar momentan e prea multa adrenalida . Imi place la nebunie de el . Este exact cum iti descrii tu fostul sot , dar mi-e frica sa-l aleg pe el !
Pt ca nu vreau sa-l iubesc eu mai mult.


Din nou intru in belele ..si pe omul ala , inca il tin incurcat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Dahri, cata vreme la tine in semnatura se vorbeste de monsters si de ghosts, cred ca faci parte dintre persoanele pe care "le mananca in c..". tie iti trebuie balamuc, ca sa simti ca traiesti. aluia, la fel, cu tine. in termeni de tranzactii, tu joci "nu ma prinzi nu ma prinzi", si urmeaza "care va rani mai tare".
amandoi aveti nevoie de suferinta ca sa simtiti ceva.
parerea mea.

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu nu m-as lega la cap cu el. sint la fel ca tine, daca nu sunt fluturasi, daca nu il admir, daca nu il respect, daca nu il simt mai bun decit mine, nu imi place si nu il vreau.
Nu pot sa "ma fortez".
Si nu suport barbatii care ma fac sa ma simt Master%servant, adica io master si el servant. Nu suport barbatii care nu mai stiu cum sa imi caute in coarne, la modul umil, barbatii care par dispusi sa ma astepte pina "imi vine mintea la cap". Imi plac "baietii rai", asa ca te inteleg. O sa gasesti, ca si mine, baiatul "rau" care sa te si iubeasca, sa te si respecte si sa iti si placa, sa aiba si rabdare cu tine...dar fara sa iti dea senzatia de catelus.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput