De ce nu putem comanda inimii ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana

Probabil nu sunt la varsta potrivita sa-l accept .




Ai tot dreptul, la varsta ta, sa faci ce vrei.
De fapt, este singura varsta la care ai orice drept vrei. Deci, profita.
Poate suna ciudat (sunt barbat...), dar, daca doreste, are tot timpul si toate mijloacele sa te convinga.
Nu te simti vinovata pentru ceea ce nu simti, doar ca altii sunt de alta parere. Daca nu-l suporti, spune-i sa luati o pauza. Dati-va si da-i timp. Daca vrei. Daca crezi ca se poate schimba ceva. Daca crezi ca merita. Daca nu, nu.

Peste un timp, s-ar putea sa consideri ca ai gresit. Ca urmatoarea relatie nu ti-a adus nimic bun, ca el, poate, ar fi fost mai bun. Sa nu te blochezi in asa ceva...e o greseala. Implica-te cat mai putin, poti avea mai multe relatii. Alege ce crezi ca-ti va fi mai bine...esti fata, ai toate atuurile.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Pai aia e , ca undeva in adancul sufletului stiu ca mi-ar fi potrivit ca persoana . De aceea nu-l trimit la plimbare si nu las lucrurile clare.
Ii dau sperante desarte..si pt asta ma simt vinovata.

Si chiar ma simt vinovata pt ce nu pot simtii , pt ca imi este teama sa nu-mi dau seama prea tarziu ca oamenii nu se aleg doar dupa fluturii din stomac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu inteleg ca tu iti pui o intrebare retorica.
Ce nu inteleg insa este de ce tot discutam atat despre barbatul acesta. Este clar ca lumina zilei ca nu te atrage de nici un fel, deci care-i ideea?
Vrei sa te fortezi sa formezi un cupu cu cineva despre care afirmi ca te enerveaza?
Lasa-l pe om in pace, va trece peste sentimentele pe care le are pt. tine si tu iti cauti pe cineva care te atrage.
S[pune-i si lui ce ai scris aici, dar cu tact si vedeti-va de drumurile voastre separate.

Mi se pare trist sa fii atat de disperata dupa statutul de femeie casatorita incat sa accepti orice barbat care se poarta frumos.
Ideal intr-o relatie este ca ambii parteneri sa se iubeasca, sa fie atrasi sexual unul de celalalt, sa se respecte samd.
Si eu ma inteleg foarte bine cu prietena mea cea mai buna si suntem pe aceeasi lungime de unda dar nu ma combin cu ea pt. ca ar fi o relatie fara batai de cap.


Eu si dupa 12 ani sunt la fel de atrasa de prietenul meu si ne intelegm la fel de bine...de fapt, mai bine.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

XIO , am 23 ani . Nu ma gandesc deloc la casatorie !
Dar ma gandesc ca ar cam fi timpul sa am o relatie mai serioasa.

Am incercat de nenumarate ori si mi-am luat-o in freza.
Asta posibil pt ca m-am axat f mult pe fizic.
Si poate n-am bagat de seama nehotararea lor , neimplicarea etc.


Si sincera sa fiu ..ma agat de chestia asta pt ca , am ajuns sa ma intreb daca nu cumva ma axez prea mult pe invelis ?!


Nu pot sa fac sa-mi placa de el...dar eu inca sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dariana, ce faci tu este ... urat de tot, iti bati joc de bietul baiat dintr-un egoism de-al tau si din frica de a nu ramane singura.
E bine ca iti dai seama de asta si ca nu ti se pare normal ce faci.
Toata viata ti-o vei lua in freza in diverse situatii, ideal este ca fiecare sut in fund sa fie un pas inainte si nu un cui la sicriu.
Ai 23 de ani. pt. ce vrei sa-l amagesti pe baiatul asta? Pt. o relatie care din cate imi dau seama vrei sa evolueeze la casatorie, ca de-aia spui de cat de bine va potriviti, ca veti lucra in acelasi domeniu samd.
Lasa casatoria, intra intr-o relatie doar cu cineva care te atrage din toate pctele de vedere si nu-i folosi pe altii pe post de marionete.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

El este mai mare cu 4 ani decat mine , nu e chiar copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana

El este mai mare cu 4 ani decat mine , nu e chiar copil.






"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."


...Dahri...



Nu conteaza, Dariana, poate sa aiba si 60 atata timp cat tu ne spui ca e enrvant si nici nu l-ai putea saruta, dar recunosti ca nu i-ai respins avansurile doar pt. ca tu pana acum n-ai avut o rel. serioasa.
Cu alte cuvinte egoismul tau si frica de o relatie esuata te face sa-ti bati joc de sentimentele si de viata omului. Ca tipul pe care si-l petrece dandu-se peste cap sa te cucereasca il poate folosi in alte scopuri, intanind femei care il doresc pe el ca partener in dragoste, nu pe post de scut de protectie.
Doar pt. ca tu ai suferit nu inseamna ca trebuie sa ufere si altii din cauza ta.
Au 23 de ani, nu 90, mai ai timp destul sa te indragosteti si sa ai relatii.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana
sau ...sa speri ca , pofta vine mancand si ca dintr-o prietenie se poate naste dragostea.


Doamne, ai 23 de ani! De ce sa speri la varsta asta cand poti trai tot ceea ce-ti doresti?N-ai intrat pe ultima suta de metri . Sau scopul tau acum este sa te mariti!? Distreaza-te , iubeste, nu te mai intalnesti cu anii astia! Inteleg ca nu te atrage deloc ca persoana , la ce-ti mai bati capul cu astfel de ipoteze? parerea mea e ca trebuie sa fii sadic si pragmatic rau sa te casatoresti asa doar ca-i " baiat bun" fara sa ai niciun fel de sentimente...
Inca ceva , da Darihana , are ce pierde daca -i da o sansa , pierde din timpul ei care este foarte important , pirde energie si poate acumula frustrari. Eu beneficii nu prea vad...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

XIO, am avut si relatii serioase . Una chiar de 3 ani si jumatate.

Dar ma gandeam ca...cum el e asa baiat bun ..poate nu ma mai intalnesc cu o persoana asa...si pe urma o sa-mi para rau .

Dar posibil nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

Dahriana axeaza -te pe ceva mai interesant decat maritisul , gaseste-ti un hobby merge in cluburi distreaza-te , imbate-te pana zici ca mori, stai la barfa si taclale cu prietenii , fii mereu pe fuga , simte viata , fa-ti o lista cu ce vrei sa faci pana la o anumita varsta si fa chestiile alea .E pacat sa- ti pierzi timpul asta nu se va ami intoarce niciodata iar cand vei ajunge la 40 de ani vei constatata ca esti cam in plus, ca nu ai amintiri de povestit .Ce o sa le spui copiilor tai ca faceai la varsta asta ? Impleteai cosita alba si sperai sa te mariti ?

De curand am fost intr-o vizita la ceva prieteni , la un moment dat s-a a juns al capitolul depanarii amintirilor , fiecare zicea ce a trait ce a simtit cum l-a fentat pe x sau pe y cum s-au dus al cheful x etc , prietena mea tacea ea a fost la fel de ocupata ca si tine sa-si gaseasac un tip cu care sa se casatoreasca.Ironia sortii e ca din disperare a nimerit unul,, extrordinar,,:se cearta non stop , o insala , nu o respecta .Ea insa e fericita e casatorita acum.

Fiecare etapa a vietii isi are momentele ei nu sarii peste ele nu te pierde in lucruri si mentalitati batranicioase .Uneori din disperare poti gresii.

La mine a fost si este o dragoste fulminanata care inca dupa atatia ani nu s-a consumat , in 3 luni de cand ne am intalnit ne - am casatorit desi eram burlaci convinsi .Sincer ti as recomanda o astfel de relatie decat o ciorba calduta la adapostul comoditatii.Astfel de relatii intebnse sunt greu de sustinut ,,alive,, tocmai pentru ca ii consuma pe ambii partenerii total si uneori oamneii nu prea stiu cum sa intretina acest foc

Mergi la inceput