Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (89)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Fetele voi mai dati Calciu la bebei?????Noua ne-a spus,dupa ultimul control la fontanela,ca ar trebui sa ii mai dam un picut in cazul in care nu fac branza calcica.
Acum nici nu stiu ce sa fac,as vrea sa ii fac niste analize dar din pacate nu sunt fonduri momentan.Mama lor...si mai si platim CASS lunar



Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010




Eu ii dau Ca, dar la noi fontanela inca e f mare, plus ca avem coastele cam evazate (rahitism). E drept ca mie mi-a dat sa-i dau si Fe, dar nu ii dau, ca m-am saturat de profilaxia lor, ii voi face analiza cat de curand sa vad ce ii mai dau...

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Am 6 luni!!!


expresia cu coastele evazate am auzit-o de la desteapta de dr de familie....ca ar avea si lipsa de calciu sau inceput de rahitism si i-am taiat-o scurt ca i-am aratat rezultatele la analize unde calciu este inlimite normale nici urma de asa ceva....asa ca eu pana nu vad rezultat la analiuze nu ma mai iau dupa nici un medic de familie sau ce o fi!

Asa ca pana sa ii dati calciu sau orice altceva mai bine o analiza sa nu fie degeaba profilaxia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

katalina vai da ce scumpe sunt sunt duble la pret , unele si mai mult . prima data nu ma uitasem ca specifica euro si spuneam vai da ce ieftine sunt si cand colo


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mycya

katalina vai da ce scumpe sunt sunt duble la pret , unele si mai mult . prima data nu ma uitasem ca specifica euro si spuneam vai da ce ieftine sunt si cand colo


Mami de Andra Maria 02.08.2010


Ma uitam de biscuiti.. dar toate soiurile contin zahar...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

am o carne de vita ce nu mai fierbe!!!!!!!!!! de la 11 e pe foc..legumele-s praf, ea tot tare!
cristina, am ajuns ca tine sa stau cu el in brate la calc sa doarma. are o ora jumate deja:)
am intepenit

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

La multe lunisoare !!!
Radu Gabriel
Eva Maria
Mihai
Maria

La multi ani !!!!!!Cristina Serban

cu intarziere -La multi ani !!!! Andrei (Tanti) ,Iulia si ramo1901.

RODICA-Sa fiti fericiti ,La multi ani !!!


Multumesc pentru urarile de San Valentin si pentru urarile de azi pt Miguel ! sunteti niste dragute ca v-ati amintit !

Am facut si noi 6 lunite. suntem mari deja !

PAULA-

Citat:
Aelita, ce fac copilasii tai frumosi? Tu cand scrii, raspunzi la toata lumea, dar de ai tai nu ne scrii...

CARLA-
Citat:
Aelita ia spune ce-ti fac frumosii tai copii?

TINA-
Citat:

Aelita, sapt trecuta am vazut poze cu familia ta minunata dar nu am putut comenta ca eram la orizontala cu Raducu


Azi e si Sofia acasa,mi s-a parut ca tuseste acum rau azi noapte si nu am dus-o,dar o vad bine acum.
Andres e un pic gelos pe Miguel cand e vorba sa ii dea jucarii.in rest il iubeste rau si il pupa ,ii pupa mainile,picioarele pe unde il prinde.
si cand vine Sofia de la gradinita,Andres ii pupa mainile.ea il impinge ca vine obosita si nu are chef.deh,fite de fete,asa o sa faca si cand va fi mare,probabil,si o va astepta iubitul ..
Miguel -inainte nu ii palcea pe burta,iar acum are o perioada ca e innebunit dupa intorsul pe burta,cum se trezeste e pe burta,toata noaptea s-a foit ca sa se puna pe burta,apoi nu mai poate sa se rasuceasca la loc si miorlaie si gafaie .zici ca e teleghidat,nici nu se trezeste bine si se arunca iar pe burta.
imi aminteste de Sofia cand a invatat sa aplaude si se ridica in fund cu ochii inchisi ,noaptea,si aplauda.la fel a fost innebunita dupa asta o perioada buna ! cand descopera ei ceva,nu mai dorm bine,sunt asa de entuziasmati ca ar face asa continuu!
Am inceput si noi diversificarea de cateva zile,noi suntem printre ultimii .zilele astea mergem la vaccin si aflu si cate kg are.s-a ingrasat iar dar stagnase cand a fost cu bronsita luna trecuta .



CRISSY77 Multa sanatate ,am citit prin ce treceti,imi pare tare rau ! sper sa se rezolve totul cu bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:

citat din mesajul lui saddie

La noi nu se gasesc nici borcanele Milupa, nici Hero Baby. Asa mi-e ciuda ca aici tot parca aduc toate ciurucurile. De ex. pe Amazon UK au astia de la Hipp o gama cu "100% Fruit" garantat dar nu le livreaza la noi si nici in magazine nu le gasesc.

Cu prunele f. f. bun e Magiunul de Topoloveni nu are decat prune si atat. Daca vrei iti fac pachet un borcan si ti-l trimit



mai sunt vreo cateva firme care produc papa ptr bebe (gen Nutriben, Blevit, Hipp), de astea nu am mai pomenit ca si aici sunt mai mult in farmacii si mai scumpe. dar sa va faceti o idee cu celelalte: 2 borcanele de fructe/legume a cate 250 g sunt cam in jur de 1.80-2 euro, un set de 4 cutiute de 100 g fructe 1.30-1.50, 2 sticlute cu suc de fructe, 1 euro...

da, saddie, am putea sa facem schimb de pachete, la cat mai platesti pe kg, iti ramane si de-o cafea daca le cumperi tot din Ro


delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

baby, aelita,

m-am uitat si eu acum pe site, mamaaaaa, ce preturi!! cum zice mycya, duble!! cris, daca gaseam aici biscuiti fara sare si zahar, iti trimiteam eu, dar nu gasesc nici eu... de aia intrebam zilele trecute ca a zis cineva ca o sa faca de proba acasa si apoi ne zice reteta...

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Radu Gabriel de Tina
Eva Maria de Ela
Mihai de Victo
Sofia de Ana.
Maria de Rubia
Miguel de Aelita

cistina_serban


Intrebati de hotelul din Turcia: nu stiu exact ce e de mancare pt bb acolo, dar deobicei este baby corner, unde au ce trebuie pt pasat. O sa trimit un mail sa intreb. Cand faceti rezervarea la agentie cereti si patut pt bb. Sejurul de 7 nopti costa cu tot cu drum (avion, transfer) si taxe de aeroport 1456 EUR.

tina pupam pe Raducu sa se faca bine cat mai repede. Si Bianca are TGO marit dar a zis ca nu tb sa ii dam nimic, ca poate fi si o eroare a analizorului, si oricum nu da pastile la diferenta asa mica (are 63 si maximul e 60). Raducu cat are?

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi
Si noi avem numele pt fata :MAYA,iar pt baietel ori ALBERT ori DAMIAN.Mi-ar fi placut si Mihnea insa parca nu se potriveste deloc Mihai Mihnea

si mie imi place MARA, MAYA sau ANASTASIA

Ce-mi place cum va ganditi voi la nume pt bb2. Si eu am nume de baietel, Matei

Vazut iepurasul Vladut de crispro si vorbaretul Matei de oana, scumpetea Ducu de matusa

aelita ce frumos povestesti de copii

In alta ordine de idei
- am fost la pediatrul nr3 si se pare ca Bianca are candioza (bucala si inghinala) si tb sa o dam cu glicerina boraxata (bucal) si pimafucin (inghinal), sa ii luam proba sa vedem la ce e rezistenta ciuperca si sa facem tratament cu pastile pe termen lung. Acum chiar daca va trece, poate sa reapara. In rest e bine, analizele foarte bune, chiar daca are TGo peste limita si Fr aproape de limita de jos, nu ne-a dat sa luam nimic
- legumele nu ne plac (pana acum am incercat morcov, pastarnac si patrunjel amestecate), asa ca azi i-am fiert doar morcov, dar inca doarme, asa ca va spun cand se trezeste daca i-a placut. Daca nu, dr a zis ca pot amesteca cu LM sau cu cereale. O sa vad, nu ma grabesc, poate o sa fac pauza cateva zile chiar.
- azi am sarit peste masa de fructe ca ne-am trezit la 10 (si eu si Bianca). Apropo de asta, am nevoie de un sfat: daca se culca seara la 21-22 si se trezeste si mananca la 2-3, sau/si la 5-6, iar apoi urmatoarea masa e la 10-11, eu ii dau atunci LM sau fructe?


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Iar i-au iesit lui Raul bubite. Dar de data asta pe maini si pe picioare. Eu cred ca de la lapte. Vreau sa-i schimb Nan-ul cu Hipp acum. Dar e posibil sa faca reactie alergica acum, chiar daca pana acum nu a avut nimic? Adica dupa o sapt de cand a inceput sa bea Nan 2 si imediat dupa ce a facut bronsiolita au inceput bubitele? Eu ma gandeam ca daca face alergie la lapte, imediat ar fi tb sa se manifeste, adica la nastere, nu dupa 6 luni... Imediat dupa ce bea lapticul se fac mai mari si mai rosii...acum i-am dat zyrtec si nu mai sunt rosii.
Il tin o sapt numai pe laptic, apoi o luam de la inceput cu diversificarea, ca nu am altceva ce face...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Paula ati facut aersoli cu flixotide?

mama implinita de Ducu ( copia fidela a mamei )
15 iulie 2010

Mergi la inceput