Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Cami: Eu nu pot sa promit ca voi duce listuta intr-o zi anume sau ca o voi duce saptamanal, dar de cate ori am sa ajung la biserica am s-o am la mine; sper sa nu supar pe nimeni, insa lista trebuie refacuta, eu vad ca sunt cateva fete de la mamici si cateva fete de la aspirante care scriu aici.
Danuk: Bunul Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa-i aiba in paza!! Si eu am un nepotel nascut la 26 saptamani , avea 800 grame si acum are 1 an si 5 luni si e bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Doamne Ajuta!

noce multumim!
Da se joaca, dar tb sa stau langa ele, pt ca Ioana nu stie cum sa-i i-a toate jucariile , uneori i le da si se joaca impreuna.
Si cand e cald afara si am tb, stau in casa. Ioana nu cere afara, se joaca in casa. Daca o scot eu, bine daca nu iarasi bine.
laurraa Felicitari pt examene si succes cu teza!
Gaseste-ti o zi sa te spovedesti..vei fi mult mai linistita.
Si eu fac un an de cand nu m-am spovedit.
In Postul Adormirii Maicii Domnului n-am mai reusit iar inainte de Craciun, am fost internata cu Justina..dar, trebuie sa ajung sa ma spovedesc. E greu cu amandoua sa le luam dupa noi, si mai ales ca nu stam in oras unde avem duhovnicul.
Livsy multumim!
danuk Doamne Ajuta, ca bebe Lucas sa fie sanatos si sa creasca mare!
pogonici La multe lunite si anisori, Nectariei!
Sa va ajute Dumnezeu, Maica Domnului, Sfantul Nectarie..sa treceti cu bine peste acel hop.

O sa modific lista, dar mai tarziu.
Acum trage Justina de mine, si tb sa vina si Ioana de la gradinita..dupa ce le culc pa amandoua, mai revin.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Livsy

Laurra, am scris in acelasi timp

si eu am astfel de ganduri uneori, le-am avut si cand eram mica, o frica inexplicabila de ceva rau ce nu exista... si acum ma mai lupt uneori cu asta.
Pe de o parte poate fi de la cel rau, ca sa ne strice linistea si bucuria si sa ne ocupe mintea si inima cu altceva decat cu Dumnezeu. Cel mai bine sa ajungi sa vorbesti cu parintele duhovnic, oricat ar fi de peste mana e absolut necesar. Fara asta nu ne putem astpta sa avem pace in suflet.
Greu am inteles - si uneori uit - ca ceeace ingaduie Dumnezeu se intampla astfel incat sa nu fie peste puterile noastre, prin urmare gandurile absolut apocaliptice, iara zic, nu sunt de la El... Pe mine ma ajuta foarte mult Maica Domnului in momentele de deznadejde. Roaga-te la Ea si, daca poti, invata o rugaciune scurta catre Maica Domnului, una care iti place, ca sa o poti rosti cand ai nevoie.

Te pup si te asteptam sa ne mai scrii cand ai timp! Pupici si Mayei!

Sa nu osandesti chiar de-ai vedea cu ochii tai, caci nu arareori acestia te inseala.



te imbratisez cu drag....rugaciunile catre Maica nu le uit si le zic mereu....imi trece mie...sper

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09]****povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Am revenit!

Am adaugat si celelalte fete in lista (daca am omis pe cineva, va rog frumos sa-mi spuneti ca sa o /le trec).


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Vad ca nu a postat nimeni, sinaxarul de azi:

www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1297832400" target="_blank">Aici il gasiti!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

buna ziua fetele
va doresc o zi buna cu multa sanatate si liniste in suflet tuturor!
pana ma obisnuiesc cu voi toate ma iertati ca nu va numesc, celor care aveti copilasi va doresc sa treceti cu bine de momentele grele care apar iar viitoarelor mamici cat mai curand copilasul mult asteptat , dar am sa va invat curand si-mi va fi mai usor

ma si eu pentru Prettyshine si bebe LUcas sa treaca de aceasta perioada grea cu bine

fetele care va ocupati cu listuta pentru acatist va rog frumos sa ma treceti si pe mine(Georgeta si Tudorel)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lauraa aceste ganduri sunt normale
mai ales dupa ce devenim aprinti
grijile noastre sunt mult mai mari
si mult mai responsabile
si eu am uneori astfel de ganduri
dar mereu ma rog la Dumnzeu si ele mai dispar
asa vom fi mereu de acum inainte
asta inseamna sa fii parinte
cel putin eu asa consider
dar incearca sa te autoeduci
si sa te linistesti
viata merge inainte
si trebuie sa o traim
multi pupici
si incearca sa ajungi si la spovedit

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 33+ PETRA ADRIANA
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Lauraa, draguta, si eu am o "problema" de acest gen - ma trezesc noaptea si ascult cum respira Irina si uneori, daca nu o aud, ca doarme mai usor, ma ridic din pat si merg sa vad daca e bine. sunt constienta ca e f aiurea ce fac, mi s-a spus ca la varsta ei nu se mai poate intampla nimic rau in somn dar totusi INCA nu ma pot abtine. as vrea sa scap de acest lucru dar deocamdata nu stiu cum, eu am cosniderat ca face parte din adaptarea mea la viata de mama si poate nu s-a incheiat acest proces inca,sau nu partea asta de grija vis-a-vis de sanatatea ei. sper ca nu am batut campii

Livsy ma bucur mult ca ai scris.
noce iti multumesc de vorbele frumoase. cand mai vii in tara?

stiu ca sunt putin off topic dar vroiam sa va intreb 2 lucruri: urmeaza sa plecam in prima vacanta ca familie in afara tarii (in Austria la munte) si as dori o recomandare de cazare pt o noapte la Oradea (hotel dragut, cu loc de parcare, pret moderat) si de asemenea, daca cineva a mai fost prin Austria, zona Carintia/ in Italia, la Venetia, ceva recomandari cu ce sa nu ratam. cred ca e mai bine daca mutam pe PM aceasta discutie,daca cineva doreste sa-mi scrie. va multumesc anticipat si scuze de off topic.

am gasit azi o vorba tare frumoasa - Pe cine iubim , la acela ne si gandim ; pe cine indragim , pentru acela ne si rugam ...``


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oshima spune:

Buna seara dragelor.Bine v-am gasit!
pogonici - ma bucur si eu ca am intrat in aceasta familie in care predomina credinta in Dumnezeu si gandurile bune din partea tuturor chiar daca e o familie virtuala.Desi nu ne putem imbratisa una pe alta pentru a ne da putere in momentele astea grele din viata nostra,eu ma bucur ca e cineva care se gandeste si la suferinta mea si o intelege.E mare lucru in ziua de azi sa fii inteles...sper sa am rabdarea,puterea si credinta necesara pentru acesta grea incercare la care m-a pus Dumnezeu...si sper din tot sufletul sa devin si eu mamica de prunc sanatos cat mai curand,caci gandul de nu avea niciodata copii,ma sfasie pe dinnauntru si simt cum ma consum incet-incet...
Ioanact – te rog frumos scrie in lista alaturi de numele meu si numele sotului meu = Costel.Iti multumesc!Sotul meu cand a aflat ca nu pot avea copii pe cale naturala a spus ca e deschis spre adoptie, dar eu ma tem ca nu pot face asta inca...As vrea sa trec prin maternitate macar o data si apoi daca imi permit financiar voi adopta.Dar as vrea sa am un copilas ce se naste din pantecele mele ca sa pot dezvolta sentimentul de maternitate incetul cu incetul, caci daca in acest moment mi se pune un copil in brate,imi pare rau sa recunosc,dar nu simt acea legatura mama–copil si apoi daca as adopta acum as fii o frustrata toata viata,invinovatandu-l pentru orice pe acel copil,desi stiu ca nu ar avea nici o vina dar...nu stiu cum sa ma explic ca sa nu fiu prost inteleasa...am nevoie sa nasc un copilas din pantecele meu(chiar si cu ovulele altei femei sanatoase...)altfel inima mea nu ar fii deschisa...imi pare rau,dar asta simt...
Imi place ideea cu listuta dusa la biserici in postul de 40 de zile.Dar mi se pare putin ciudat ca preotul sa citesca nik-name-urile nostre...nu ar fii bine sa scriem numele adevarate? Si ideea tabelului nu e rea.Vreau si eu sa duc lista la biserica.O noua lista e bine de facut cu numele adevarate,dar cred ca ar trebuii puse in lista persoane care au nevoie de ajutorul Lui Dumnezeu,indiferent de ce probleme au...
pinuta – sunt convinsa ca Dumnezeu ma asculta,dar e foarte greu cand vad ca nimic nu se imbunatateste ci din contra ni (mie si sotului meu) se intampla necazuri peste necazuri...am multumit Lui Dumnezeu si cand nu aveam o lista cu cerinte,deci nimeni nu poate spune ca ma rog doar cand am nevoie si tocmai asta ma macina...sper ca El sa aiba un plan precis,caci daca as suferii asa rau si fara nici un motiv pe deasupra...nimic nu ar mai avea nici un rost...tu spui sa nu ma mai invinovatesc pentru infertilitatea mea...e greu sa n-o fac...foarte greu...desi stiu ca ai dreptate ca nu depinde de mine sau de vointa mea...dar daca propriile-mi rude ma invinovatesc,eu ce sa mai spun...e foarte greu sa nu te sustina cineva...sa fii de una singura si sa plangi de disperare pe ascuns...L-am intrebat pe sotul meu daca ar vrea sa-l parasesc ca sa poata avea un copil cu alta femeie mai...fertila,dar binenteles ce crezi ca ar fii putut spune???desi stiu ca ma iubeste enorm de mult si ca raspunsul lui nu putea fii altul decat : „nu vorbii prostii,lasa ca vom reusii noi sa trecem si peste asta impreuna”.Dar asemenea intrebari nu se pot pune celui drag : vrei sa te parasesc? etc...ci pur si simplu se face si gata daca se crede ca asta e marea solutie ce rezolva problemele mai usor.Problema e ca si eu il iubesc foarte mult si sunt prea egoista de nu pot renunta la el.Se spune ca daca iubesti cu adevarat pe cineva il lasi liber (orice ar insemna asta...).Nu stiu ce sa mai gandesc...dar stiu cu certete ca fara el,viata mea nu ar avea vreun rost.Nu vreau sa va scriu povesti lacrimogene sau disperate,dar asa cum stati unele dintre voi seara uitandu-va la copilasii vostrii sa vedeti daca respira,asa stau eu de pe acum uitandu-ma la sotul meu.Are niste probleme cardiace desi e tanar,iar in ultimul timp am pierdut amandoi foarte multe si stresul si-a spus cuvantul...Il am doar pe el si sper ca Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa ne sprijinim unul pe celalalt in continuare.Spuneti ca Dumnezeu nu da mai mult decat putem duce...sper sa fie asa,caci in vara trecuta ni s-a intamplat ceva ce ne-a innebunit pe amandoi si eram la un pas de a ceda nervos...cand il vedeam pe el ca nu mai poate il spijineam eu,iar cand el vedea ca eu izbucnesc ma consola el inghitandu-si propria durere.....doar asa am reusit sa fim inca sanatosi de minte in ziua de azi...doar asa ma cunoasteti azi virtual si va pot vorbii...Va scriu in lacrimi acum si ma opresc des din scris pentru ca nu vad din cauza lor...mi se pune un nod in gat si incerc sa imi inghid suspinele,caci daca incep nu ma mai pot oprii din plans...si trebuie sa ma opresc,caci vine sotul meu de la munca si nu vreau sa ma vada cu ochii rosii.A avut o zi grea,stiu sigur,si are nevoie de intelegere si sprijin din partea mea.Va rog sa ma iertati ca am vorbit de altele si nu de ce cere subiectul acestui capitol...va promit ca nu se va mai intampla.
Doamne ajuta pe noi toti ce avem nevoie de mangaierea Ta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura2008 spune:

Ferelor, eu nu am mai scris de mult timp pe forum, dar tot la statutul de aspiranta la ma aflu. Intre timp am facut si 2 inseminari artificiale, si o fertilizare in vitro esuate.

Acum m-am hotarat sa renunt la fertilizari si inseminari, care m-au terminat fizic, psihic si financiar, si sa raman cu rugaciunea, la care nu renunt, si cu speranta ca intr-o zi voi fi

Pupici la aspirante si mamici

Mergi la inceput