de sf.valentin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Personal n-am nicio problema cu sf. Valentin, Dragobetele sau ziua indragostitilor din Papua Noua Guinee; e loc sub soare pentru toate.
Ceea ce ma irita oarecum e isteria comerciala generata de aceste ocazii. Reclame dulcege, jde mii de zaharuri in forma de inima, dramolete pe toate posturile etc. Pentru mine cel putin avalansa asta de "hai sa ne exprimam iubirea fix azi" e obositoare. Daca tot e sa imi aleg o zi anume de sarbatorit dragostea, prefer sa aiba o semnificatie doar pentru mine (aniversarea casatoriei, de exemplu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Calm, fetelor, calm! E o sarbatoare a iubirii, de ce va certati?
Si daca avem doua sute de sarbatori ale iubirii, si daca e numai una, asta nu inseamna ca iubim doar in acele zile. Ca ne suparam pe comercianti, e una, dar sa ne certam pe "cine are sarbatoarea mai nu stiu cum", mi se pare aiurea.
Iubiti zilnic, si sarbatoriti oricand doriti!
La multi ani tuturor indragostitilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Eu NU am nevoie de "Sf. Valentin" (care, apropo, nici macar nu este maine in calendar) sa vina ca sa-mi amintesc ca iubesc .

Eu il iubesc oricum si o arat oricand .

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 19+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






cred ca in romania s-a inteles un pic gresit semnificatia valentine's day si modul in care se sarbatoreste. unii sunt anti- americani chiar si cand e vb de lucruri bune. de, natura omului.
aici de la gradinita, de f mici, copilasii fac schimb intre ei de valentine's card si de bomboane , dau valentine's card la mamici ( tarre draguta felicitare mi-a facut fii-mea la gradi,) au facut craft- fluturi in forma de inima, etc si-n general ce poate fi negativ in a sarbatori dragostea? dragostea fata de colegi, fata de parinti, fata de vecini, fata de sot, copii etc?



La noi sunt (sau erau), traditional vorbind, alte obiceiuri. Se dau martisoare fetelor, se duc bomboane de zilele onomastice, se dau felicitari de 8 martie femeilor / mamelor. Asta nu inseamna ca si alte natii trebuie musai sa faca la fel ca noi. Poate din cauza asta noi, astia mai babaciuni , ne simtim putin asaltati de atata haloween si sf. valentin, pe care le resimtim ca obiceiuri straine.
Dar pe tineri ii distreaza cred si pana la urma obiceiurile evolueaza, asa ca e dreptul lor sa sarbatoreasca ce vor.

Insa babatia din mine ramane atasata de obiceiurile din copilarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Happy Valentine's Day! Doar pentru cei care sarbatoresc!
iahim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Happy Valentine's Day! Doar pentru cei care sarbatoresc!
iahim



subscriu.
eu nu sarbatoresc



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

revin si cu explicatiipersonale ca asa e frumos:
eu nu sarbatoresc Sf.Valentin deoarece nu ma regasesc in aceasta sarbatoare, mi se pare un promo de prost-gust tot ce tine de, mai ales in Romania,ca si cum ti-ar indesa iubirea pe gat, iar mie iubirile de carton imi provoaca greatza.
noi sarbatorim iubirea cand simtim...nu tre sa ne spuna cineva cand!iubirea e un sentiment care nu tine de comercial, colorat, chinezarii si specula!
Poate o fi Sf.Valentin o sarbatoare comerciala, cu lipici, sclipici, cunoscuta pe ste mari si tari, ar nu are suflet, e ca un cufar ce e impodobit cu diamante si pe dinauntru e gol!Cel putin asa pare in Romania, in tara sa de origine...poate inseamna ceva.Dar asa cum acolo Dragobetele nu semnifica nimic,caci nu am vazut niciun american care sa isi arunce busuiocul pe casa, asa nici pentru mine, personal nu semnifica nimic.
Eu sunt pro Dragobete!de ce?pentru ca este mai intim!si e o traditie cu simboluri, ale poporului roman, ale traditiei romane!si urasc ca noi lasam ce e al nostru si luam de pe la altii numai pentru ca e mai colorat si mai bine vandut!
Valentine's Day e o sarbatoare internationala si va ramane mereu asa...insa in Romania are nevoie de suflet, nu de "hai sa mimam azi ca ne iubim si maine ne trece"



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

ellej said: Personal n-am nicio problema cu sf. Valentin, Dragobetele sau ziua indragostitilor din Papua Noua Guinee; e loc sub soare pentru toate.
Ceea ce ma irita oarecum e isteria comerciala generata de aceste ocazii. Reclame dulcege, jde mii de zaharuri in forma de inima, dramolete pe toate posturile etc. Pentru mine cel putin avalansa asta de "hai sa ne exprimam iubirea fix azi" e obositoare. Daca tot e sa imi aleg o zi anume de sarbatorit dragostea, prefer sa aiba o semnificatie doar pentru mine (aniversarea casatoriei, de exemplu).

Bine punctat . Excelent. Asa gindesc si eu. E mai mult sarbatoarea astora din comert pusi sa faca bani din orice, cu orice ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Disperati sa faca comert, ca nu prea stau pe roze, marea majoritate.

Pentru mine nu reprezinta nimic nici Valentine Day, nici Dragobetele - de care nu auzisem pana sa inceapa acum cativa ani contracararea zilei de Sf.Valentin. Ca unii vor sa se iubeasca public si comercial - sa fie iubiti! :)
Astazi s-a gandit firma sa ne impodobeasca birourile cu baloane albe si rosii, am primit si bombonele...nimeni n-o sa-si iubeasca mai mult angajatorul, dar e mai funny, iesim din cotidian macar o zi.

Sa iubiti si sa fiti iubiti tot timpul (nu doar azi)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pe mine doar pernele alea cu "te iubesc" si ursii kitsch ma scot din minti. in rest... iubire placuta tuturor

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

E enervant cand toti comerciantii se agita de Valentine's day; e enervanta isteria comerciala generata de acesta sarbatoare imprumutata

Mergi la inceput