Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 52 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

Buna dimineata fetelor!
O saptamana buna tuturor!
Multumesc pentru noile informatii! Eu una ma simt mult mai linistita de cand va citesc!
Floricica eu la raceala recomand un ceai din urmatoarele: busuioc, cuisoare, tei, menta, bine indulcit cu miere si cu multa lamaie. Dar ar fi bine sa verifici putin daca vreuna din plante e daunatoare in sarcina, eu pana acum am scapat de raceli, sper sa ma pot feri si in continuare!
Ar mai fi baile fierbinti la picioare, in care sa pui multa sare, apa sa fie cat de fierbinte suporti, stai in apa pana devine calduta.
La mine remediile astea functionau in perioadele cand nu puteam lua medicamente.
Sper sa-ti ajute!


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Danylini, saru-mana! O sa incerc si asta. Am gasit prin dulap homeogene de la boiron, tot homeopat, pt gat, si ma apuc sa iau cate o pastila pe ora.
Intre timp mi-am rezolvat maseaua
Dupa chiuretaj mi-a revenit CM cam la 5 saptamani, ajutat un pic (sau poate a fost doar coincidenta) cu tinctura de branca ursului, apoi s-a normalizat la 25 de zile pana am ramas iar insarcinata. Dar de cand ma stiu am avut CM f regulat, dupa nastere la fel a fost, fix la 6 saptamani mi-a revenit chiar daca alaptam exclusiv. Cred ca depinde de la organism la organism. Dupa chiuretaj eu am refuzat sa iau anticonceptionale (si dupa ce am facut analizele de trombofilie am fost mandra de decizia mea)

Aristica, eu cu PAI-ele astea nu am habar, m-am oprit la profilul "traditional" de trombofilie, dupa ce am gasit balariile alea din semnatura. Te referi la fraxiparine in loc de clexane, sau in paralel cu clexane?
Ma bucur ca sunteti pe baricade pregatiti de lupta!



31+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica
floricica, miki, balanta, adrianaam sa va bat si eu la cap putintel cu PAI-ul: l-am recoltat si p-asta vineri si in cca. 2 saptamani apare rezultatul. Sa zicem ca iese rau, dar rau de tot. In combinatie cu MTHFR AC-hetero (din semnatura) cea mai drastica abordare ar fi clexanele de 0,6 in combinatie cu aspenterul, femibionul 1 si acidul folic?...sau e posibila si fraxiparina?

Aristico nu "si fraxiparina" , acesta se da in loc de clexane deci ori fraxi ori clexane. Dc ai PAI hetero nu cred ca-ti va da clexane de 0.6, poate de 0.4 sau nici asta. Tin pumnii la IA-ri . M-ai facut sa rad iar, deci dr de outze ne citeste, salutari si de la mine. Cum il cheama, Damian cumva?
Te rog fa-ti semnatura mai scurta ca tare ai mai complicat-o, poti scrie simplu "MTHFR A1298C genotip heterozigot"

Floricica nu-i vb de intervale de valori diferite, la cei de la Synevo dc imi iese val sub 5 iese incercuita ceea ce deduc ca nu-i bine iar conform site-lui de unde am luat val postate anterior e super ok sa fie sub 5 (unit de masura sunt la fel). Chiar imi aduc aminte ca o fata de pe aici isi facea pb ca avea homocisteina f mica si se intreba ce inseamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Flyhigher, multumesc! Ceaiul ala suna chiar bine!
Din pacate baile la picioare cu apa fierbinte si sare nu cred ca sunt permise, din motive de sarcina si coagulare. S-ar putea sa fiu eu paranoica un pic.
Am observat ca si daca stau la temperaturi mai ridicate mi se umfla degetele de la maini si picioare, si evit din acelasi motiv si dusurile mai calde.
Chiar am vrut sa va intreb, oare noua ne sunt permise baile in bazine cu apa sarata? In general, nu acum in timpul sarcinii.



31+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Nu e voie picioare in apa fierbinte in sarcina ... provoaca contractii ... nu faceti gresala mea.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Legat de baiele in apa fierbinte termala ... desi chiar ieri am fost ... nu sunt indicate decat bai scurte de 15 min (eu am stat mai mult, mult mai mulkt), dar in mod normal la noi ar trebui evitate ...


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna fetelor,
Am venit sa va salut..
Vad ca a revenit aristica si ma bucur
Eu sunt in ziua a doua de cm, a sosit musafirul mai repede decat ma asteptam si am observat ca e tot mai neregulat, cred ca stresul e de vina, plus alte mici probleme de sanatate cu care ma lupt acum...
Va pup cu drag si va citesc destul de des, dar nu am asa multa energie sa mai scriu, o sa treaca si starea asta urata candva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna fetele mele dragi. am fost la synevo si am recoltat Sange pt ce mi-ati recomandat si anume homocisteina, folatii serici si vitamin B12. Trimite la Bucuresti, normal. Am de asteptat o saptamana rezultatul. In rest Maine ma duc la Iasi sa vedem ce Mai face bebica. Fac 12 sapt. Ma rog sa fie totul bineeeeee.
floricica, sanatate multa iti doresc tie in special si restul fetelor pupici si numai bineeeeee.



mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani
acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Da, doamnele mele dragi, intrebam de clexane, SAU in locul lui fraxiparina...deci chiar dac-o fi cel mai rau rezultat, nu-mi fac griji ca voi avea o amarata de intepatura.
Doctorul de oute (si sper ca nu se supara ca-i zic asa)se numeste Mihalca. In primul rand e foarte comunicativ si lasa loc unui cuplu trecut prin greutati, sa-si aleaga "variantele" de abordare a planului-bebe, indrumandu-l in functie de analize si de ce-a simtit el la pipaiala sotului. Al meu consort nu poate face tratament cu menopur, ca are FSH-ul mare, dar ceva gigei tot are p-acolo.
Am trimis sms maretului Dr. White care a raspuns succint: va apucati de hormonalele din ziua 3!...deci astept ciclosul, ma intep, fac dosar nou si-mi duc sotul la muls pe-o parte, eu la maciuca pe cealalta parte si intram din nou in hora

buna anna

-schimb semnatura cand am pai-ul, indiferent de rezultat. Parol!

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

Fetelor am o mare rugaminte la voi ca poate stiti sa ma lamuriti ca am cam intrat in panica.Am primit mesaj dimineata de la doctorita ginecolog ca mi-au iesit analizele de sapt trecuta si sa ma prezint obligatoriu miercuri dimineata la spital ca mi-au iesit trombocitele foarte scazute, posibil de la clexane si ca trebuie sa merg la hematolog pt frotiu sa vad valoarea exacta.Aveti ideea ce inseamna asta in sarcina la 35 sapt, i s-a mai intamplat cuiva si cum a procedat ca eu am intrat pe net si m-am speriat.Vreau sa cred ca o sa fie bine, doar mai avem putin.Si daca stiti cumva daca se face frotiul la Fundeni si daca e de gasit doamna Uscatescu si cam cat dureaza rezultatele? Ma scuzati dar numai la asta nu ma mai asteptamsimt ca cedez psihic si asta e chiar momentul in care trebuie sa ma mobilizez mai mult.
Floricicaam vb cu ginecologul si despre fito si dexa, adica injectiile pt maturarea plamanilor si mi-a spus ca evita sa m-i le faca ca ii poate matura plamanii micutului si ii creaza si senzatia ca e suficient de matur si atunci se declanseaza nasterea mai devreme, practic ii induce mecanic lui bebe senzatia ca ajuns la termen.Oricum daca se pune problema ca trtebuie scos trebuie facute macar 3 serii din aceste vaccinuri. Si eu am fost racita si mi-a dat asa:paracetamol 2 tabl/zi, sirop de tuse Stodal, picaturi de nas Pinosol, vit C 200 2 tabl/zi, ceaiuri calde si mai ales 3 l de lichide /zi.La mine a mers si dupa 2-3 zile eram ca noua, poate te ajuta si pe tine.
Va pup pe toate si poate ma ajutati cu informatii in cazul in care stiti.Ma gandesc ca daca e de la Clexane in nici un caz nu cred ca pot renunta la el acum, asta cred ca ar fii ...nici nu vreau sa ma gandesc.

Mergi la inceput