Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 52 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

MeAlex te inteleg perfect. e un moment f greu acum pt tine. iti tin pumnii si pt bb si pt job.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Floaredemac, dar femibion 1 am vazut ca este pt primul trimestru, iar eu trec de primul. De ce sa mai iau femibion 1?



mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani
acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Gliana, din motiv de metafolin si homocisteina. Daca o ai ridicata, iti trebuie mai mult metafolin ca sa o scada, iar femibion 1 contine mai mult decat femibion 2. De-asta ti-am spus sa faci intai analiza homocisteinei si apoi sa cumperi femibion, in functie de rezultat sa alegi care (1 sau 2). Daca vei compara compozitia lor, o sa observi care sunt diferentele. Ele sunt concepute in special pt femei care asimileaza normal acidul folic, dar si pt cele ca noi.



31+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna dimi. Floricica, Ma duc luni si- mi fac analiza si iti spun ce rezultat mi- a iesit si ma consult cu tine legat de femibion. In cate zile primesc rezult la aceasta analiza? Crezi ca acidul folic pe care l-am luat pana acum , timp de peste 2 ani:)) nu a fost assimilat sau a fost asimilat Mai putin? Pe mine sincer ma sperie lucrul asta. Stiu ca acidul folic e f important in sarcina mai ales daca ai dupa 35 ani. Sper sa fie ok bebe. Pupici si duminica frumoasa



mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani
acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

gliana, pt a vedea daca ai asimilat ceva din acidul folic luat timp de 2 ani, poate ar fi bine sa faci 2 analize:
- folatii serici
- vitamina B12 (vitamina B12 este implicata in metaboslismul folatilor)
In functie de rezultate, ai sa stii cum stai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Recunosc ca sunt departe de aceste informatii dar voi face cum spuneti voi, se pare ca aveti experienta.



mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani
acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Gliana, daca ar fi fost spina bifida la bebe cred ca s-ar fi vazut la eco pana acum. Cred, repet. Dar aici nu e vorba doar de problemele care pot aparea la bebe, ci si de cele care pot aparea in sarcina (legate de placenta, eclampsie, etc) din cauza acelei mutatii de MTHFR. De-asta e bine sa stii cum stai, ca sa poti preveni posibilele neplaceri.
Balanta are dreptate cu acele analize, ele iti arata exact ce nivel ai. Eu nu le-am mai facut, sincer, fiindca in momentul in care homocisteina mi-a scazut am considerat ca nu mai au importanta. In plus, atunci nu stiam atatea lucruri despre trombofilie. Dar nu spun ca rationamentul meu a fost corect Ar fi fost interesant sa le fac pe toate in acelasi timp si sa trag o concluzie, dar eu m-am limitat la homocisteina si "i-am dat in cap" cu femibion 1, iar dupa o luna s-a vazut rezultatul.
Nu mai stiu cat a durat analiza, cred ca depinde de la centru la centru.



31+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Am inteles, Maine la prima ora ma duc si fac homocisteina si celelalte 2. Am incredere in exp voastra si pt binele bebelui si al meu, fac tot ce trebuie. Regret ca medicii mei nu m-au pus sa fac aceste analize si ma intreb...nu le pasa de noi? Daca nu intram pe
Forum si nu aflam de la voi...habar nu aveam despre aceste analize si ce am mai aflat. . Va pup dulce



mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani
acum sarcina in evolutie 11 saptamani cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, suplimentul gravidei 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 1 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

E mare lucru ca ai primit tratamentul asta... dupa doar o sarcina pierduta. E un semn ca medicii vor sa fie informati. Dupa cum vezi, cele ca noi, doar cu una si nu mai multe, suntem rare pe aici. Din pacate restul fetelor au trecut prin traume repetate si intr-un final au aflat tot singure care e problema.
Eu am fost la 3 ginecologi pana l-am gasit pe al 4-lea care sa stie ce este trombofilia si sa spuna da, puteti avea probleme daca nu faceti tratamentul, nu ca restul care au zis ca sunt nebuna daca vreau de bunavoie sa fac injectii zilnice. Unul singur m-a pus sa fac analizele pentru SAFL si asa am cercetat si am aflat ca exista si trombofilia ereditara. Datorez foarte multe acestui forum, adica fetelor care m-au sfatuit si m-au incurajat sa fac analizele complete. Asa ca... decat nimic, e bine si atat cat ai primit de la dr! Nu e vorba ca nu le pasa, pur si simplu sunt blocati in protocoalele vechi, care spun ca abia dupa 3 avorturi se fac analize mai complete. Dar complete nu inseamna neaparat si cele de trombofilie, fiindca cei mai multi dr nu stiu de ea. Medicul tau e printre cei destupati la minte, il poti aprecia pt asta. Ar fi putut sa iti spuna ca e varsta, sau nepotrivire cromozomiala de moment, sau o raceala, stresul, efortul, sau exploziile solare. Toate astea le-am auzit si eu la randul meu.



31+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Acum am vazut ca cei de la Anti Aging Systeme au avut produsul
www.anti-aging-systeme.com/menu/produkt/Homocisteina_Formula.php" target="_blank">Homocisteina_Formula cu B6 si B12 in cantit mari si inca ceva de care acum aflu TMG-Trimetilglicina. Din pacate nu-l mai au in stoc dar era bun de luat in loc de Medyn inainte de a ramane gravi. Spun inainte deoarece nu stiu dc TMG-Trimetilglicina e bun in sarcina.
Tot de pe ac pagina aflu :



    Homocisteina, risc de arteroscleroza

  • Risc scazut 0.0 - 6.3micromol/Litru singe


  • Risc moderat 6.3 - 10.0micromol/Litru singe

  • Risc marit 12.0 -...micromol/Litru singe


Eu anul trecut o aveam 8.37 si m-am culcat pe o ureche ca e buna dar uite ca sunt la risc moderat

Mergi la inceput