ajutor

ajutor | Autor: yasmine88

Link direct la acest mesaj

va rog ajutati-ma!situatia mea este urmatoare:am muncit 3 ani la aceeasi firma,am intrat in concediu prenatal in luna a 7 de sarcina si am hotarat sa nasc in spania,de unde nu m-am intors inca.Dupa nasterea fetitei mele i-am facut o imputernicire tatalui meu in care am scris ca ii acord toate drepturile pentru a depune si ridica actele necesare pentru concediu de crestere a copilului.Am trimis procura in tara,tatal mi-a luat actele de la munca numai ca na putut sa m-i le depuna deoarece i sa cerut certificat romanesc al copilului,pe procura nu i-am scris si asta:(.I sa spus ca teoretic nu este obligat sa faca certificaatul romanesc,dar practic ii trebuie cnp-ul copilului care il obtine doar daca face certificatul de nastere.Problema mea este ca trece timpul si as vrea sa stiu daca exista un timp limitat de depunere a dosarului?si daca stiti daca chiar trebuie si certificatul romanesc?
P.S.i-am trimis tatalui meu certificatul spaniol al fetitei mele cu apostila de la haga pe ea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Trebuie certificatul de nastere, pt. ca daca nu are cnp, copilul nu poate fi introdus in programul informatic.Ai termen de depunere a dosarului 60 de zile lucratoare de la terminarea concediului de maternitate(depinde cat ai mai luat dupa nastere).Daca depasesti acest termen, CIC ti se da cu data depunerii dosarului la primarie.

MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, o IA nereusita in iulie 2010, o IA pe 10.02.2011, sotul- OATS

Mergi la inceput