Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Fetelor si fetita mea avea la 3 luni jumate la eco avea gaurica de 4.5 mm . Aveti un cardiolog bun? Ca sa o urmareasca? De preferat la budimex.

Mami de ANDREEA LAVINIA 1.10.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

florina22 uau chiar ca e mare Alexandru tau! Felicitari la mai multe kileee!
S-a nascut orcum si maricel la 4.2, asa ca eu zic ca e super ok si nu tre sa te ingrijorezi.

Anymona si de la Forcapil ti s-a oprit caderea imediat? Mie imi e si frica sa ma mai pieptan dimi de cat cade..

ALEXA1985 colacii sunt de pe ebay: http://cgi.ebay.ie/Safe-Baby-INFANT-Bath-Swim-Aids-Neck-Float-Ring-yellow-/250730824122?pt=UK_Baby_Baby_Bathing_Grooming_LE&hash=item3a60b8c1ba

Am fost si noi afara, de data asta cu carutu, o plimbare destul de lunguta prin cartier. Era pacat sa nu profitam de suarele asta si de cele 10-12gr. Am fost si la biserica sa vorbesc de cat costa si sa ma asigur ca vom avea apa calda.

Fetele au dormit tot timpu, le-am suzetat daca scoteau vrun scancet. Ce le mai place la suaaree..E super ok cu carutu odata ce reusim sa il scoatem.Au venit rupte de oboseala, au dormit o ora si dupa a inceput discoteca de fuameeee...L-am lasat pe dady sa doarma sa se refaca si sunt eu de servici.



sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

alexa1985 pe mine ma intrebi de colacei? de pe ebay se cumpara. parca miruna si corina gasise alte siteuri dar tot de prin afara se cumpara.

mami de Robert Petru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina22 spune:

ral eli nu alaptez, din pacate eu m-am speriat rau la nastere, am avut crize mari de plans si lapticul nu a mai venit..

danait sper sa nu fie decat ceva trecator faza cu manutele, la aduce pe amandoua la gurita insa nu o studiaza decat pe una, pe partea pe care tine el mai mult capul...vad eu luni dupa consultul la thiery ce-mi zice..

pupici all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

sugubina si eu m-am plimbat cu wrapul prin cartier. pacat ca nu v-am vazut , ca am iesit cam in acelasi timp.
lui robert nu-i place lka soare , de fapt la lumina puternica. sta mereu incruntat si inchide ochii. in port-bebe ii place ca e lipit de mine si sta doar bosumflat

mami de Robert Petru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina22 spune:

sugu eu cand vad carucioare de gemenasi in parc moor..ma gandesc ca ce simt eu pt al meu e de 2 ori in inima unei mamici de gemeni...imi vine sa ma duc sa-i gugulesc pe toti!

asa este, la 3 luni in principiu ar trebui sa-si dubleze greutatea de la nastere, ori el a fost si mare...nu mi-e decat sa poata sa se miste ca nu prea reusim decat sa pedalam, am auzit de alti bebei care deja dau semne de un impins in bazin, un rostogolit..

o sa-mi iau si eu forcapil ca e nebunie cum imi cade parul...chiar ca nici nu ma mai pieptan ca mi-e frica ce scot..si asa am putin, am cade si asta care e :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Despre caderea parului: Vei fi predispusa caderii parului. In timpul sarcinii se produc anumiti hormoni care raresc caderea parului. Din moment ce acesti hormoni dispar, dupa sarcina, vei pierde parul care trebuia sa iti cada in mod normal in timpul sarcinii. Nu trebuie sa iti faci griji, vei ajunge pana la urma la parul pe care l-ai avut la inceput.

Si cine vrea tot articolul, iata-l: http://www.qbebe.ro/sarcina_sau_nasterea/nasterea/ce_se_intampla_cu_organismul_tau_imediat_dupa_nastere?utm_source=newsletter_qbebe&utm_medium=email&utm_campaign=from_qbebe

Eu inca nu am probleme, ca nu stiu ce m-as face. Si-asa ma abtin cu greu sa nu il tund, il tin mereu prins, ca ma incurca la ingrijitul Iuliei. M-as tunde scurt, sa vad cum imi sta, mai ales ca doi ani nu am de gand sa ma duc la serviciu, dar am niste nunti si botezuri si mi-e frica sa nu arat horror, ca toata viata am avut parul lung si nu stiu cum imi va sta, mai ales ca e moale si nu sta deloc. Lung, il prind, dar cand e scurt, ce sa ii fac? Si asa ma calmez si inca nu m-am tuns, dar daca incepe sa cada, parca vad ca ma tund singura :)

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Buna fetelor!

Va rog, daca ati putea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Bebelusul meu era pana acum cateva zile f cuminte. Plangea cand ii era foame, putin de burtica, dar intotdeauna se linistea in brate, la san, cu suzeta. De vreo 2-3 zile a inceput sa planga in hohote cate 30min -1 h dupa care adoarme. Foame nu ii este ca ii pun sanul la gurita si sanul este plin si nu mananca. Am zis ca poate este obosit in exces, dar astazi am vrut sa ies cu el afara. Era bine dispus.. radea, l-am pus in landou si cand sa ies pe usa a inceput sa planga si sa planga.. si nu s-a oprit nici afara cand de obicei, cum simtea carutul miscandu-se se linistea.
Aseara a plans la fel, 1h aproape, de nu mai stiam ce sa fac.
Sunt disperata efectiv, ca nu stiu ce are, de ce plange!!! Mi se rupe inima cu el in brate si nu mai am solutii. Ma ingrijoreaza si faptul ca el nu a plans niciodata asa de cand s-a nascut si pana acum 3 zile.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Heidy: Nu am vazut articolul tau cand am plasat ultimul link, dar parca am stiut :) Vezi daca gasesti ceva care sa te ajute. Daca nu, vezi ce similitudini gasesti intre momentele cand plange: cam aceeasi ora sau cam aceeasi activitate (inainte sa il scoti din casa la plimbare, inainte de baie etc). Spre ex. a mea plange cand o imbrac doar dupa baie si cand trebuie sa iesim afara, in rest e ok. Si mai plange rau de tot, uneori, inainte sa faca treaba mare. Dar rau de tot, se invineteste de plans, zici ca i-ai prins mana la usa, asa face... si nici sanul nu o linisteste, ca la tine. Dar nu e constipata, ci doar se screme de n ori si apoi e fericita ca a reusit, trecand de la acel plans in hohote la ras :) Primele dati cand a facut asa nu ma prindeam nici eu, ca dura putin pana facea si eram terminati si eu si sotul, el chiar zicea ca poate o doare ceva si sa mergem la spital. Acum recunosc acel plans si astept sa treaca momentul, oferindu-i cat mai multa afectiune, sa treaca peste durerea sau disconfortul scremutului.

I-ai luat temperatura? Poate are febra? Daca nu, studiaza care e elementul care coincide in situatiile cand il bufneste plansul, ca sa depistezi si sa poti indeparta cauza...

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010

Mergi la inceput