FIV Dr. ALBU DRAGOS 23

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flo.flo

Alina, eu am punctia programata pe 07mar2011. Poate ne vedem totusi la eco, sau la injectii.
de luni incep diphereline si ma gandesc cu groaza ca ma duc pana acolo in fiecare dim la 7 si la 8 trebuie sa fiu la birou...mie mi-e frica sa mi le fac singura , de fapt nici nu stiu cum


se fac asa de usor
sa ti iei ace de insulina care sunt mici si subtiri, gasesti la farmacia tei
le faci in burta la o distanta de 5cm de buric prinzi o bucatica de piele, faci o plica si injecteji
nu doare de loc
bafta multa

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo.flo spune:

merci frumos mirela
o sa merg macar odata sa vad cum se face dupa care o sa incerce si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.barbu spune:

e cam dificil cu injectiile. eu am la birou un cabinet medical si ma gandesc sa mi le fac aici pe cele de dimineata. urmeaza sa ma gandesc la o varianta si la cele ce trebuiesc facute seara. nici eu nu mi le-as face singura.
eu am prima eco pe data de 4.03

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Seara buna,fetelor si simt sa va multumesc la toate, pt ca in ultimele 2 zile am mancat la propriu fiecare pagina din fiecare capitol deschis de voi, inca de anul trecut, de prin primavara....sunt si eu pacienta d-lui dr. Albu, de 3 luni mai bine spus. Suntem foarte incantati de el ca om, mai ca imi dau lacrimile cand il vad atat de calm si rabdator cu mine, cand stiu cat de disperata si stresata m-am dus de fiecare data la el..
Ne-am facut toate analizele, pt ca problema majora este la sotul meu , dr ne-a spus deschis de la inceput ca unica sansa este fertilizare, nu mai are rost sa trecem prin inseminare... luna aceasta trebuie s afacem amandoi un trat. pt streptococ hemolitic b, antibiotic, canesten plus ovule-eu, sotul a fost trimis la un dr androlog tot de la Medlife, pt imbunatatirea spermei...cat de cat...pana la momentul decisiv, cand se va afce fertilizarea. Dr . Albu ne-a explicat ca sunt mai mari sansele astfel, orice imbunatatire a calitatii sanatatii si la mine si la sot, oricat de mica ar fi, este de mare ajutor embrionilor.
Nu stiu ce sa mai scriu acum...am inima mica cat un varf de ac si imi vine s aplang pt ca mi-am gasit, in sfarsit curaj, sa vb cu voi si nu doar sa va citesc. Ca emotii, am trecut alaturi de voi prin tot ce ati impartasit aici si bune si mai putin bune si de accea si sunt atat de emotiva si tensionata acum.
va pup, fetelor, cu mare drag, abia astept sa vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo.flo spune:

alina, eu pe 04 am ultimul set la 07.30 - poate ne vedem atunci mai vorbim

Anastasia, bine ai venit si tu printre noi (suna aiurea formula asta "bine ai venit" pe un topic despre fertilizare dar ma bucur ca te-ai hotarat sa scrii). sper sa stai si tu cat mai putin pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Salutare tututro fetelor si bine-ati venit - celor noi
Nu va faceti griji pentru injectare, caci puteti ruga o asistenta sa va arate cum se fac injectiile in burta si vi le poate face sotul. Eu am observat ca sotul meu, desi uraste injectiile, mi le face MIE incredibil de rapida....o fi ceva de genul: Dupa plata si rasplata

Vedeti ca injectiile trebuie facute la aceeasi ora: adica - faceti diphe dimineata, la ora 7 9asa o faceti si-n restul zilelor), faceti menopur seara la ora 8 (asa il faceti si-n restul zilelor)...intrebati la fiecare injectia pe care o aveti de facut.

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Bun venit Alina si sedere cat mai scurta pe aici!
Bun venit Anastasia si la fel, sedere cat mai scurta pe aici!
Flo, curaj la injectii!
Eu sunt in a 4-a zi de Diphereline. Pentru prima zi am fost la clincia si am rugat-o pe asistenta sa ne faca "instructajul" (mie si sotului), ptr. ca ni s-a parut cam "peste mana" sa mergem acolo in fiecare dimineata. Asa ca, sotul meu si-a luat rolul de "asistent" in serios, si, in fiecare dimineata, executam ritualul -de acum fara emotii-. Nu mi se par dureroase, desi in timp, s-ar putea sa devina mai "nesuferite" (cred insa ca vor ramane la un nivel de toleranta acceptabil). dupa cum a spus si mirela2, sunt in genul celor de insulina, cu ace mici. Eu nici nu simt acul, doar spre final ma ustura un picutz lichidul acela. o sa-ti exlice o asistenta, roag-o sa te instruiasca: se fac cam la 4 degete (sau 5 cm dupa cum a spus mirela2) in suprafata din jurul buricului.
Asa ca Flo, te rog, fara frica! Nu este dificil, mai ales dupa ce treci de prima facuta cu manutza ta, sau a sotzului! Daca nu, sunt convinsa ca vei gasi solutia potrivita pentru tine!
Maine merg la primul set de analize si eco din protocol.
Va pup si... sa auzim unele despre celelalte numai de la foarte bine in sus!



Luminita A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.barbu spune:

Bine ai venit Anastasia! (chiar ca suna ciudat asata cu bine ai venit)

si sotul meu a fost la androlog la medlife la dr. Radu Mihalca si a facut un tratament pentru imbunatatirea spermei.
l-a facut timp de 3 luni dar nu a fost o imbunatatire semnificativa, oricum ne bucuram pentru orice schimbare in bine.
daca aveti programare tot la acest doctor iti pot spune ca este foarte bun si iti explica in amanunte ce si si cum.
multumim pentru sfaturile legate de injectii
Flo, eu am pe 4 dar la 8.30 oricum din experienta de pana acum stiu ca se cam decaleaza programarile asa ca exista sanse sa ne vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Va multumesc tuturor pt primirea calda, deja m-a luat cu tremurici.
Postarea de aseara mi-a aparut si aici, acum am observat. da, la dr. Mihalca a fost sotul meu ieri, dar a fost neoportuna intr-un fel programarea. Nu din cauza dr, ci pt ca trebuia sa preia altcineva salonul la acea ora sau nu prea am inteles exact, dar era forfota si l-a consultat in viteza. i-a mai facut o noua programare pt 19 febr. Si atunci ii va spune exact ce sa ia, pt imbunatatirea spermei. Dr Albu ne-a intrebat marti daca dorim sa facem FIV in martie, atunci ar fi urmatoarea perioada. Dar daca dr.Mihalca va considera ca e mai bine sa nu ne grabim si sa mai incercam ceva pt sperma, mai asteptam, ce sa facem...
De cateva luni, i-am dat eu, de capul meu, branca ursului, maca,complex zinc. Vom continua si cu acestea, pe langa ce ne va da dr, cu cat sunt mai multi "gagalici" sanatosi, cu atat mai bine pt FIV, pt sanatatea bebeilor.
Eu am si RH negativ,sunt putin speriata si din aceasta cauza...
Stie una dintre voi daca in timpul FIV, se selecteaza sa spunem 3 embrioni pt implantare in uter, unul dintre ei are RH sotului, adica pozitiv, se intampla ceva sau sunt afectati si ceilalti bebei daca mi se va administra vaccinul dozare anticorpi in timpul sarcinii? Am uitat sa il intreb pe d-ul dr. Albu si despre aceasta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2 spune:

Anastasia, si eu am RH negativ si asta nu are nici o legatura cu FIV-ul. Dozarea anticorpilor in sarcina inseamna ca la fiecare 3 luni faci analize sa vada daca s-au activat. Eu am o groaza de femei pe langa mine care au Rh neg si nu au avut probleme in sarcina din cauza asta, dar chiar nici una si copii au avut Rh tatalui, adica pozitiv.
Eu zic sa stai linistita ca nu mai e ca pe vremea lu mamaia.
Importanta e sa ramai, nu te stresa cu asta ca n-ai de ce si acum trebuie sa fii cat mai relaxata cu putinta.
O sa vezi ca o sa iti zica si Albu asa si ca stresul scade sansele de reusita cu 5%, deci, relax.

Mergi la inceput