Carte de munca

Carte de munca | Autor: rmoglan

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am si eu o intrebare. Este obligatoriu ca angajatul sa treaca in cartea de munca concediul de crestere si ingrijire copil?

Situatia mea este urmatoarea:

Din data de 14.09.2007 - 17.01.2008 - concediu de maternitate
Data de nastere a copilului 30.11.2007
Din data de 18.01.2008 - 29.10.2009 - CIC

Am reinceput activitatea la data de 30.10.2009.

Ce se intampla in situatia in care angajatorul nu a trecut CIC in cartea de munca - nici o suspendare?

Acum vreau sa fac o refinantare la o banca si mi-au cerut niste acte de la companie printre care si copia dupa cartea de munca. Mi-au spus ca CIC trebuie sa fie trecut in cartea de munca, dar nu mi-au dat un raspuns legal. Unde in lege gasesc ca angajatorul era obligat.

Pot da firma in judecata pentru acest fapt? Adica daca eu nu sesizam acum...ce probleme as fi avut pe parcurs?( adica cand ajungeam la pensie) :)

Multumesc mult de tot pentru ajutor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Astia de la banca ar trebui sa stie ca nu se mai folosesc cartile de munca de la 01.01.2011.Asta in priml rand.In al doilea rand daca angajatorul are mai mult de o suta de oameni le tine el,daca nu cartile de munca stau la ITM.Oricum prelucrarea datelor se face pe baza cererii de deschidere cic,si decizia de incetare a Cic.Nu mai e de nici un folos la data asta.Si daca ai sta in CIC atunci angajatorul poate sa-ti opereze in CM dar o face degeaba.oRICUM E STAGIU LA PENSIE DAR NU SE CALCULEAZA CA VECHIME IN MESERIE.Editez si iti spun ca poate s-o faca si acum daca nu a facut-o.Nu e o problema,cronologia va fi folosita abia cand o sa iesi la pensie,si oricum acolo e treaba operatorilor sa bage datele cronologic.Si daca a fost scanata atunci nici atata nu e o problema.

Mergi la inceput