mancare pt bebei de 11 luni

mancare pt bebei de 11 luni | Autor: ada_23

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor .Va rog frumos sa imi spuneti ce mancare mai faceti bebelusilor vostri.Nu mai stiu ce sa le mai dau la ai mei.C-am cat lapte le dati pe zi in afara meselor solide.Cand trebuie sa le dau mai multe picaturi de vigantol(acum le dau doua).Bebeii au peste 10 kg.Scuze c-am multe intrebariVa multumim toti trei!Paaaaaa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

eu una ii gatesc zilnic legume(ori i le fierb in combinatie cu carnitza,ori i le fac la aparatul de gatit cu aburi sub forma de piureuri...)incearca sa te adaptezi "gusturilor"lor.de exemplu al meu imi mananca cu pofta ficatelul de pasare in combinatie cu piure de cartofi,dar in alta combinatie mi-l refuza.oua de 2 ori pe saptamana,branzica cat de des (are zile cand o refuza),iaurt(amestecat cu banana si cereale).Hai sa iti zic ce meniu i-am dat azi:dimineata la 10 cereale,la 13 a papat carnitza fiarta(piept de pui) cu piure de cartofi,cand s-a trezit a papat o babana,la 17.00 a papat iaurt(cu fructe din compot si 1 lg de cereale),la 20 a papat un bibe de laptic si la culcare a papat un bibe de cereale.Eu folosesc cerealele de la milupa,dimineata ii dau cereale care se servesc dimineata(au o gama speciala)iar seara ii dau varianta de 7 cerelale).

In alta ordine de idei eu folosesc aparatul de gatit cu aburi aproape zilnic,ii pun in el piept de pui sau peste,morcov,cartofi,dovlegei...si incerc dupa aia sa incropesc o combinatie intre ele.la piureuri folosesc unt(ii da un gust super bun)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_23 spune:

iti multumesc mult ARINAA pt. sfaturi .O sa-mi iau si eu un aparat din ala cu aburi am intelesc ca este si mai gustoasa mancarea,plus ca e rapid modul de preparare.te pup si crestere usoara....

Mergi la inceput