Prietene la bine si la greu - 104

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna seara,
Am vazut pe Bubu si Santi cum au fost ei la cumparaturi prin Ikea.Placut tare mult de cei 2 baietei.Admiram acum pe mess pe Matei al lui Ralu_seby.S-a facut asa frumos.

Am vazut si papusa tunsa a lui Andre.E adorabila.
Geo e pe zi ce trece tot mai scump si mai nazbatios.
Rog fetele mele dragi sa imi tineti pumnii maine.Ma duc la un interviu.Am primit raspuns in seara asta.Vechiul meu post e inca valabil,dar asta la cre ma duc maine suna tare bine.Astept cu nerabdare oferta lor.Sper sa fie ok,daca nu am job-ul vechi.Nu-i problema.
Maine va fi prima data cand Geo va ramane mai mult de 30 minute singur la bunici.Sper sa fie ok.Va fi si verisoara asa ca am speranta ca va fi de gasca.
Meniul de azi:
- 8.30 3 mere medii coapte cu 2 linguri branzica de casa covalact+ 1 praf de scortisoara
-10.00 tzitzi si nani
-12.00 orez cu ceapa rosie,morcov,ulei de masline si pipotele+ o portocala
-15.30 inimioare cu smantana si un catel de usturoi(am fiert 50 gr de inimioare,le-am taiat cu chopper-ul impreuna cu usturoiul,apoi am pus 2 linguri de smantana) a fost yam-yam ;a mai papat 1/2 biscuite si jumatate de mar
-18.00 era deja satul:a papt cam 5 linguritze de cereale si o felie de cascaval.
Pentru maine i-am pregatit:
-12.00 peste cu oregano,patrunjel,ulei de masline+ cartof fiert cu morcov
-15.30 branza de casa covalact cu marar
-dimineata sper sa binevoiasca sa pape un ou(nu mai accepta oul de vreo 2 luni decat amestecat in mancare,sa nu cumva sa il simta).
Cory,Coque ma bucur sa va citesc.
De dana.n,krelia,avalon mai stie cineva ceva?
Ramox ce amr scurt aveti.

sarcina usoara Smara ,Licurici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Poate voiati sa vedeti cu ce imi pierd vremea in loc sa fac martisoarele comandate

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 9+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Licurici am vazut si eu zilele trecute asa ceva pe un blog la o tanti.Facea si sutiene in set.Te apuci sa faci si de-astea?

sarcina usoara Smara ,Licurici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Tina, nu cred...trebuie lucrate pe marimi, implica o groaza de munca si ata..Si probabil ca nici nu as putea cere mare lucru pe ele..Plus, ata cu care lucrez eu, si care o gasesc aici de cumparat e putin mai scortoasa, nu merge ca lenjerie intima. pam pam Dar cum prietena mea m-a tot strans cu usa sa ii fac ...am prestat. Nu sunt asa grozavi, dar altii nu mai am timp sa fac.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 9+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Buna seara, buna seara, am venit cu....primavara?!!?!?

In primul si in primul rand fac cinste cu muuulti

Nu am timp sa scriu prea mult, Matei a adormit de vreo 15 min.
Ne descurcam cu programul, ne-am adaptat cu totii din mers. Mor de dorul lui la munca si de fiecare data cand ma apuca nervii sau am vreun dead line, ma gandesc la el si la husband, ca ei conteaza pt mine, restul e pasager.

Matei e un mare strengar, dar are cui semana, se urca pe capacul de la WC si de acolo in chiuveta, sau din cada in chiuveta ca o rama.
Papa bine, e lesinat dupa peste, suge tzitzi dimi, seara si cand vin de la munca. Nici nu ma saluta bine ca baga mana in camasa.

A inceput sa vorbeasca f mult pe limba lui si sa gesticuleze, e fenomenal, spune mult "gaci gaci si tot felul de astfel de sunete".

Face Mmmmmm, de la vaca, cutu la catel, ne arata tot timpul sa-l ridicam la pervaz sa strige catelul, are un ritual cu tati, in sensul ca stau amandoi la geam, si bat cu pumnisorii in el si il striga pe catel, sa vina sa se joace cu Matei. Culmea e ca de cele mai multe ori, catelul ii aude si se uita la noi si latra, sa te tii bucurie pe pitix.

E atras tot mai mult de carti, imi arata imagini/animale/obiecte si ii explic ce sunt/cum fac/la ce folosesc.

CU somnul de peste noapte,,mai variam de la 0-1 treziri pana la 3-4 azi noapte, daca incerc sa ii dau apa si sa-l linistesc, bea apa si apoi imi arata cu manuta intinsa sa mergem in canapea si sa-i dau tzitzi.
Nu imi mai amintesc acum tot ce aveam in cap.

E lesinat dupa tata, il striga "tataiiiii", doarme pe el cand il prinde pe acasa.

Ii place f mult la volan, il lasa ai mei cate o juma de ora in Dacia buclucasa, misca volanul si apoi schimbatorul de viteze. Cand il scoti..sa te tii plans.

A inceput sa protesteze printr-un oarecare tavalit pe jos, cand ii refuzi ceva..uneori se bate singur, ceea ce ne termina. Aplicam tactica ignore-ului..ca sa nu ii dam importanta. Recunosc ca mai am 100 pag de printat din Supernanny si apoi ma apuc de citit..de fapt, cred ca tot familionul :)))

Nu a avut nicio reactie in urma ROR-ului..urmeaza luna asta Infarixul si la 15 luni Prevenar 13 sau ce nr o mai fi.

La munca nu apuc sa va citesc, inca ma acomodez cu avalansa de informatii, dar sper sa intru si eu pe un fagas normal.

Am citit de printesa Biarei cu piciorusul, de Maya cea zgariata, de Vladut cu infectia urinara, de Rares si Magda care au intampinat muulte probleme cu sis. sanitar din Romanica, am citit-o pe Andre (oi fi eu incriminata?! hope not!), si pe Dankutza cu Excellent-ul la activ si cu un cui legat de piticism, care nu-i mai da pace, citit o gramada de retete delicioase de la Lidia, Monis, Tina, Lili..pe RamoXX care e cu un AMR de 1 luna, pe Ionela cea draga si noua ei ocupatie, vazut patut de junior pentru Santi, citit bortoselele noastre dragi cu Fantomas/a si Iris/ul, tin pumnii la interviu Tinutei, o notez absenta pe Lyly, citit iesencele, si pe Sabina cea tratata de iritatie la fundulet...sa stiti ca v-am citit pe fiecare in parte cu nesat

Legat de cantecele, cam asta e repertoriul, mai inlocuiesc din burta versuri (ala cu "Ce sunt eu de vina, de-l calca o masina?!"), mai bag si o Mariah Carey, un cantecel comunist cu Baiatul mester faurar care ii place tare...si ce mai dau astia pe la Tv. asta seara ascultam cu totii pe drumul spre casa, teatru radiofonic.

Cory, Dozz, am aflat cu stupoare ca tr sa fac un dosar pe care tr sa-l prezint nu stiu unde, pe undeva pe Victoriei, privind reintoarcerea la serviciu, ca sa imi stopeze Statul virarea Indemnizatiei, eu credeam ca se ocupa cei de la HR, dar se pare ca nu..VOI CUM ATI PROCEDAT?? UNDE MA DUC DE NEBUNA?!

Va pup, fug la strans 2-3 chestii si dus si nanita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Sara buna si de Cluj 2 .
Scriu si eu repede cateva vb pana o plimba tati pe printesa.
Am vazut pozele cu Remus si Iuliana, sunt superbi, abia astept sa poata si pitica sa mearga, azi am fost la control iar luni mergem iar, alta radiografie , dar pana acum suntem bine, mai greu cu Maia ca vrea sa se miste, sa se intoarca pe o parte si altele, acum sunt in cautare de idei cu ce sa o distrez, ???
Vad ca sunteti in cautare de cantecele pentru pitici, din pacate avand in vedere oferta romaneasca ne-am internatioalizat, adica ascultam cu placere cantece in spaniola si engleza, va pun mai jos linku-rile, versurile sunt super ok si sunt si animate





Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

merci fetelor , mai astept idei si in continuare

Miany nu am nici un PM. am coletul facut deja, daca vrei sa-l pun maine la posta, trimite-mi adresa.




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)


ai PM; nu stiu ce naiba am facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Neatza, neatza

, ,

Ralu_Seby ce placintoiae. HR-ul tau se refera la noua adresa pentru u dosarele CIC. Din Hambarului s-au mutat vis a vis de magazinul Muzica, pe Calea Victoriei.

Cu cantecelele la noi:
Ii fredonez la culcare de la 1 luna Adeste fideles/Venite adoremus Bing Crosby.

Are un Michey mouse de plus care canta ceva iar lui ii place atat de mult melodia incat a invatat sa fredoneze primul vers de multa vreme. Cand vrea sa se culce sau vede perne sau vreun pat sau pe cineva culcat ( a vazut un copilas trantit in zapada)incepe sa fredoneze versul asta pe care il reda foarte bine,
Melodia e:
I love you, You love me,
we're a happy family,
with a great big hug and a kiss from me to you,
won't you say you love me to.

Si ii mai canta maica-mea:
Pisicuta miorlaila nu vrea lapte nici smantana
Miorlau, miorlau (Eu i-am schimbat cu miau-miau si devine foarte atent)/
Un iaurt cu zahar vreau (Aici am o problema si ii mai schimb cu un iaurt cu miere sau cu fructe dar poate intelege copilul ca incurajam Danonino asa ca uneori ii mai zic - Un iaurt natur eu vreau )
Merg la frigider sa-l iau
Miorlau/miorlau

Si ii mai cant: Ce se vede colo-n zare fuge parca-ar fi calare/hop-hop hop-hop-hop-hooooop (are un ritm fain si la hop-hop fac scheme cu gadilat, pupat, etc), cred ca Iepurasul se numeste.

In legatura cu febra lui Matei, ma bantuie o dilema, el a avut 4 zile febra, iar cand s-a calmat i-au aparut bubite pe obraz si abia vizibile pe corp- recatie normala la ROR, dar daca a avut roseaola?

Dar o fi avut patru zile pentru ca la inceput nu i-am dat decat un pic de panadol cand se molesea foarte tare, in a patra zi l-am trecut pe antitermice la 4 ore alternativ.


A avut scaune moi, unu-doua pe zi, normal pentru ca il alaptam doar, refuza tot. Eu am zis ca o fi fost un enterovirus, ceva pentru ca si eu am avut un soi de probleme.

pup u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

mamaia mea a murit azinoapteDumnezeu sa o odihneasca in pace!

Ma doare ca nu ma pot duce maine la tara, n-am cum sa-mi las fata la soacra ca nu sta fara mine.Saraca mama nu stiu cum o sa se descurce doar cu fratemiu si sotu meu.Nici sora mea nu poate pleca din Spania ca are bebe mic care al alapteaza


fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea ( 6-oct-2009)


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Simina, condoleante!! sa se odihneasca in pace!!
Decat sa se chinuie cu boala si voi sa suferiti pe langa ea..

Eu am un pui febricios in brate, desi are doar 38.5 e tare molesita, geme aproape incontinuu, nu vrea decat in brate la mine. Singura banuita de toata vina e prima ei maseluta, undeva stanga sus, se vede un coltisor iesit. Asta noapte am cam facut-o alba, de la 4 la 5.30 s-a zvarcolit si a icnit

serviti va rog in branula ceva ca nu mai pot...

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 9+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput