Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Techo, nu ai activata optiunea PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Gata, e activata, ti-am trimis mesaj PM. Astept info despre dr. Bozsik. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Dupa un schimb de e-mailuri cu dr. Bozsik sfatul sau a fost sa finalizez tratamentul actual si sa incep o perioada de refacere. Mi-a spus ca sunt supratratat (dupa cele 3 etape de amoxicilina, doxiciclina si acum ceftriaxona) si trebuie refacere.
Problema e ca in aceasta refacere el include si Plaquenilul pentru 3-6 luni insa am citit ca are efecte adverse serioase si vreau sa-l evit. L-am intrebat de Artemisia annua dar a subliniat inca o data Plaquenilul. De asemenea parerea lui e ca Ceftriaxona are efect limitat la afzelii, insa nu l-am mai intrebat ce altecva ar avea efect, el recomandandu-mi incetarea deocamdata a tratamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Da, mi-e teama si mie de Plaquenil, imi spunea cineva ca i-a afectat vederea...

Eu cred ca e bine sa repeti analizele dupa 2 luni.
Cand a fost intepatura de capusa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

In mai, anul trecut. Oricum ma voi consulta si cu doamna doctor Cretu sa vad ce e de facut dupa finalizarea tratamentului. DUpa 4 saptamani de ceftriaxona simptomele mele nu s-au modificat, ma gandesc sa nu fie si altceva.
Eu ma simt bine iar simptomele astea nu sunt deranjante (micile spasme musculare si mici dureri in unele articulatii, destul de rare). Floaters (ceva "scame") in ochi am, insa nu ma mai streseza, m-am cam obisnuit. Astea cred ca nu se trateaza asa usor deocamdata, exista tratamente dar sunt ceva riscuri asa ca mai astept evolutia medicinei in tratarea lor.
In orice caz cred ca mai fac maxim un tratament cu antibiotice dupa care, daca e nevoie apelez la tratamente naturiste/alternative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

In saptamana asta, a 5-a de ceftriaxona (mai am prescrisa inca una) mi s-au cam amplificat simptomele, dureri in tibii iar azi chiar ma supara un genunchi ceea ce pana acum nu s-a mai intamplat. Antibioticul asta face mai mult rau sau ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Marilen ce detalii poti da despre cel care a spus ca i-a afectat vederea? Ce anume s-a intamplat?

Ce doza lua, pe ce perioada si daca avea ceva probleme inainte de inceperea tratamentului care s-au agravat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Scuze, n-am mai intrat, nu stiu mai multe detalii, mi-a spus doar ca i-a afectat vederea, am sa incerc sa iau legatura prin mail cu persoana respectiva si daca aflu ceva, revin cu detalii.
Sanatate!

Ceea ce am constatat eu la fiica mea in urma tratamentului cu Cefort este ca i s-au retras ganglionii limfatici...abia astept sa facem analizele(la inceputul lui aprilie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Techno spune:

Bravo, ma bucur pentru fetita ta.
Si eu ma simt in regula, sper ca in timp sa imi treaca absolut toate micile probleme. Cred ca starea de spirit ar trebui sa fie hotaratoare alaturi de tratamente. Voi incerca sa pun accent pe imunizarea/vitaminizarea organismului si eventual folosirea de antibiotice naturale. De asemenea sportul/miscarea cred ca sunt hotaratoare pentru oxigenarea celulara care distruge bacteriile plus transpiratia care elimina o parte din toxine.
Cred ca se pot aplica aceste principii si la fetita ta, pentru a se mentine sanatoasa.
Poate afli totusi ceva in legatura cu problemele de vedere ale persoanei respective. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Techno,in legatura cu Plaquenilul,am primit raspuns la mail: i s-au agravat f.f.f tare problemele cu vederea(pe care am inteles ca le avea) si cei de la clinica din Augsburg unde se trata la momentul acela au decis sa il intrerupa.Cauta mai multe informatii despre produs, nu stiu ce sa spun.
Sanatate!



Mergi la inceput