Mamici din Grecia (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna fetelo,ce afceti,haideti si la cafelutza de la amiaza.eu am facut ordine de dimineatza,apoi am tras o tura pe la Jumbo,k fimea de 2 sapt tot la jumbo zice ca pleaca,e tare comica,isi ia adidasi imi da un pupic si zice mami,duc bambo(mami ma duc la jumbo)am vrut sa-i iau o pisaca pe baterii,pretena mea i luase un ursulet bya le ingramdea in carut,nu avea treaba de ele.o intreb la casa mami,ce vrei pisica sau catelu?sau le lasam aici?si-a luat o punga de caramele si a zis ca jucariile le luam maine,vedeti cum fac eu economie?

hellengr,cred ca prin atena gasesti ceva librarii cu carti/ziare/reviste romanesti,de biserica nu stiu,de ex la 60 de km de noi se afla manastirea IOANNO ROSO,si uneori vin preoti din romania si fac slujbe,eu nu am prins niciodata
theo cum merge aerobicul?
anouk3,tu pe unde mai esti?
restul fetelor,va doresc wekend placut si sa aveti parte de vreme frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Mamitza alex, multumim de cafea..tare buna ! ..Dar te bucataresti, nu gluma . Vai de capul nostru cu fetele astea..vedem noi cand se vor face mari ce ne vor mai cere

Hellenegr, bine ai venit printre noi ! . Ma bucur tare mult cand mai apar fete noi !..Eu stiu ca in piata Omonia sunt chioscuri cu ziare-reviste romanesti. Acolo sigur gasesti, nu stiu insa de carti. Ce te-ar interesa ? Scrie-ne mai multe despre tine, daca vrei. Esti maritata cu un grec ? Lucrezi ? Ai copii ? pls, pls

Aldebaran, chiar voiam sa-ti fac o strigare..cam rar pe aici. Poate-ti faci timp sa ne scrii mai multe..Ma bucur ca sunteti bine

sarbatoritilor din ultimele zile

theo, larisa

pupam grecoaicele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor !!
Aldebaran bine ai revenit
Hellenegr bine ai venit!uite ma gandesc ca te pot ajuta cei de la http://romaningrecia.gr/2011/01/program-comunitate.html sau dc esti pe facebook cauti "comunitatea romana sfantul stefan cel mare" da-le un msg ceva ca zic eu ca tre sa aiba info....chiar ziceam sapt trecuta pe aici ca am descoperit ca in atena sunt mai organizati romanii,au o comunitate:)Si asa cum spun si fetele mai scrie-ne asa rapid sa ajungi la 10 msg sa te vedem in timp real
Noi pe-aici bine frumos...azi zi de primavara deci ne-am plimbarit,am facut un pui marinat(ulei/lamaie/usturoi/paprika/sare/piper) de ieri si bagat la cuptor azi (cu ardei rosu/verde/ceapa/masline/oregano-trebuia thimari:D) si garnitura orez a iesit buuuuun bun :)lingem deshte:D
Puuuup noapte buna fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buuuna!!!
Zic sa incep eu sapt. asta ...eu ofer un ceai de tei asa...de seara:))sa ne relaxeze si sa ne pregateasca de un somn buuun bun!
Azi am avut ceva treaba prin oras si dp am zis sa fac o tura prin magazine....treaba era de juma de ora ...tura de 3:))).Magazinele pline si de oameni(99% femei evident) si de tzoale si discount-uri super ok...gasit bluzite/tricouri cu 3 euro cosuri intregi plus pulovere/jachete cam cu 10 deci super ok si am gasit si niste fulare/esarfe super dragute ieftine....deci plimbare relaxanta si productiva....mi-ar fi trebuit un castig la lotto insa:))
In rest zic...zic vedem dc si fac...maine sa curat vreo 2 vitrine...d-alea pline de cesti/cescute...
Fetelor a facut careva dintre voi ecografie pt a vedea cand aveti ovulatie?!noi incercam deja de vreun an juma sa raman gravi si tre sa fac oricum pap-ul si cultura pe anu asta si am sunat ginecologul sa-mi zica in a cata zi tre sa merg la eco....ca nu nimerim cred ziua cu ovulatia sau io stiu ora ...ei...si zic sa mergem la o "intrevedere" cu nea' doctoru'.
Atatica...astept serialul"to nhsi" si radio arvila...
si o saptamana perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Buna dimineata!
Multumesc de (re)primire, fetelor!
Scrisesem aseara un mesaj lung dar am uitat sa ma loghez cand l-am trimis asa ca l-am pierdut.
Acum l-am parcat pe fi-miu la scoala(gradi sau ce-o fi), aia mica nu s-a trezit inca asa ca am cateva clipe de ragaz, foaaarte rare si pretioase.
De cand s-a facut frumos afara , iar trage fi-miu de mine sa-l scot la plimbare, asa ca m-am conformat si am inceput sa batem drumurile iar. Dar e mai bine pentru ca deja ajunsesem sa ma cert mereu cu el din cauza calculatorului, ca nu s-ar mai dezlipi de acolo.
I-a trimis bunica-su din Ro role, asteptam sa se mai incalzeasca sa iesim cu ele,ca numai role nu carasem dupa mine pana acum.
Gata, mi-am baut cafeaua, ma dec sa fac ceva treaba,
Bye!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Buna buna!
Si eu va invit la cafeluta, dar de dupa-amiaza (la voi), pt mine e dimineata. Eu sunt cu 7 ore in urma voastra.

Theo, mi-am activat mesajele private, multumesc si de instructiuni

La voi vine primavara si aici avem -13, iar din cauza vantului se simt ca -31. Asta am ascultat la radio pe drum spre servici. Abia astept sa ma laud si eu ca e cald si la noi

MoRo_K, succes la incercari, sa se prinda repejor repejor!



Alma & Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

buna dimineata!
unde sunteti , fetelor?
Si azi e o zi frumoasa si sper sa o tina tot asa.
Eu ma tot gandesc sa fac un mini party pt fii-mea care implineste un an peste cateva zile, sa chem cativa copilasi care sunt de fapt prietenii lui fi-miu. Oare merita, insa, deranjul, avand in vedere ca ea oricum nu va pricepe nimic din toata tarasenia?
Tort oricum va avea.
Ma mai gandesc si azi si ma hotarasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Buna dimineata!!!

Salut toate fetele de aici cu zanele si printisorii lor!!!
V-am citit inca de la prima postare si trebuie sa recunosc ca m-am indragostit iremediabil de voi!!!
In fiecare dimineata am savurat cafeaua alaturi de voi, asa ca stiu cam tot despre voi, viata in Grecia si copii vostri!
Va stiu problemele...si bucuriile!
Alaturi de voi am trait...dorul de tara!!!
Ce sa mai.....astept sa-mi faceti si mie un loc in marea voastra familie!
Numele meu este Ilaria si ca si voi am ales (si nu regret) viata alaturi de un barbat grec!!!
Asa ca....in luna noiembrie 2010 mi-am facut una bucata bagaj...si-am aterizat ACASA!!!!
Locuiesc in Peloponez...mai exact inntr-un mic oras numit Aegion.
Asteptand "unda verde" de la voi.....va invit la o cafea greceasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

..acesta ar fi al 2-lea mesaj!!!.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Un salut voios cu parfum de primavara si o suta de...pentru:
Ertina, Larisa, Theophillina, Nibi Niki, Mamitza Alex, Anouk3, Laura Dimistris, Carmaw si nu in ultimu rand pe MoRoK!!!
...sper ca n-am uitat pe nimeni iar daca am uitat...ele au

Mergi la inceput