Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

vali79, uite, mi-au raspuns deja cateva colege ale mele:

dr Iosup e la cabinetul Fortis, (al dr Tutunaru) si dr. Herghelegiu sigur e la Sanador, dar pt Herghelegiu trebuie programare cu 6 luni inainte.
Iosup e si la Centrul Medical Unirea, sediul de la Unirii.
eu zic sa suni ptr amandoi si vezi ce si cum, eu am mare incredere in ei.
bafta.

edit: uite si nr de tel de la cabinetul lui Iosup, raspunde asistenta lui: #8206;0724.464.646

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mmammarutza- pai mi-a zis sa stau cuminte la pat.nu mi-a zis pat si toaleta cum am auzit la alte fete, cu doar sa fiu cuminte si sa stau mai mult la pat.eu stau 2-3ore doar in pat,ulterior, fac miscare 15 min- spal vasele de ex, sau stau la calculator, apoi stau in sezut in pat 30 min la tv,sau cos,sau citesc..ulterior mai iau haine de pe sarma, tot in pat le impaturesc..si dupa 1 h,ma intind iar la orizontala de tot vreo 2 ore. in week-end ies cu masina intr-o vizita unde stau pe canapea, sau la cora..dar acum toleranta cu cora s-a redus, sotul face cumparaturile,eu ma holbez la rafturile de bebici 15 minute,dupa care ma duc la un suc, si-l astept cuminte pe scaunel..dar sunt fericita ca ies un pic din casa, imi clatesc ochii cu oameni, culori,muzica..dc stateam doar la pat 3 luni, o luam razna

33 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 3 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna,fetelor!

VISS, exact asa mi-a sugerat si mie sa fac, acelasi program! Doar ca te invidiez la maxim ca mai ai doar 3 saptamani. Ce-ti pasa... Vor trece atat de repede...Eu mai am minim 10 saptamani, ceea ce mi se pare azi o vesnicie

Dar sunt convinsa ca vom uita de toate aceste momente cand ne vom vedea piticii

Va doresc o zi buna!

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mammarutza- sa nu ma invidiezi, ca o sa vezi tu..sunt cele mai grele saptamani. dpdv psihic la mine. mi se par orele uneori atat de lungi,ma intreb mereu ce zi a saptamanii e- cat mai am pana la eco,ma scol noaptea si ma asez la marginea patului cu o mie de ganduri negre, vreau sa se termine odata indiferent cat de greu va fi dup-aia, dar sa-i stiu vii- in primul rand, apoi sanatosi.rabdarea nu mai este decat putinacand ma musafiri sunt atata de fericita, ca nu vad cum trec zilele alea, sau in week- end cand e sotul acasacum sa treaca zilele usor cand n-ai ocupatie? la cate filme te poti uita? uneori stau cu tv deschis si ochii in dulapul care e langa pat
- off... m-am descarcat nitelieri am spalat 2 biberoane,ca atat am luat, mi-e si frica sa iau unele lucruri..si m-am simtit atat de utila, le-am frecat cu asa zel si incantare, ca de, faceam si eu ceva,spalam biberoanele ..nici nu vreau sa ma gandesc la fetele care au stat la pat de pe la 3 luni..trebuie sa fii tare bine mobilat psihic frate

33 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 3 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Salut!

Viss, n ute mai nacaji, stiu ca te plictisesti, dar incearca sa nu te deprime faptul ca nu faci nimic, bucura-te ca ai liniste, pupa ce or sa vina copilasii, crede-ma nici macar nu o sa te mai auzi tu pe tine, dara minte sa dormi s isa te relaxezi.
Citeste reviste, deschide geamul dc e frumos, poate chiar si iesi in fata blocului dc ai o banca, incearca si profita de linistea asta, ca mai tarziu, CLAR nu va ma exista, chiar daca ei or sa fie zmirna, tot o sa ai griji.

si felicitari ai trecut de 32 sapt! esti ff bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

buna fetelor,

Vali79 - dr mi-a spus sa stau cat mai mult in pat si sa folosesc o centura pt gravide cand merg la plimbare. in saptamana in care am nascut aveam colul 3,5 :D si inchis.

in ceea ce priveste ecografia, fara sa supar pe nimeni, eu una nu am incredere in dl dr herghelegiu. e adevarat ca e un profesionist, dar probabil ca faima l-a facut sa nu isi dea interesul in unele cazuri.

va poop,

elenaRadusi Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

viss: te inteleg, dar uite ca nu mai este asa de mult. eu in ultimul timp nu mai am energie deloc si trebuie sa zac foarte mult. si nu-ti spun ca in pat nu-mi gasesc deloc pozitia. de dormit...vai si amar. cateva ore pe noapte (cam 4-5) iar ziua maxim jumatate de ora. deja sunt zombie. si eu as vrea , intr-un fel, sa sa termine mai repede perioada asta. ma simt neputicioasa rau. abia ma mai ridic. ma doare acum noada..ma doare intre picioare. mi-e si frica pana ajung la control . azi am fost la inca o runda de cumparaturi si burta m-a strans f tare. sora mea mi-a spus sa raman acasa , pentru ca va cumpara ea impreuna cu sotul meu ce trebuie, insa tot ca tine, am vrut sa mai ma ridic si eu din pat. iti spun ca am regretat gestul, abia ma miscam prin Auchan, burta ma strangea, oasele ma dureau. am zis ca de acum stau cuminte. hai ca uite nu mai este asa de mult
eu zic ca avem mare noroc ca putem vorbi aici pe forum, desi uneori imi pierd si eu si rabdare si nervi si tot.


30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Mai fetelor, noi stam in pat de la 6 saptamani si pana la 16 nu m-am dezlipit de pat decat sa merg la baie, sa mananc sau sa merg la dr, atat!!A fost greu la inceput, dar m-am obisnuit. Apoi am fost bine ecografic, dar cu dureri groaznice si am inceput sa ies cam de 2 ori pe saptamana, iar acum avem colul 2.9 (maxim am avut 4 la inceput), inchis-dr zice ca e bine pt gemeni si o placenta jos inserata, deci cand credeam ca am scapat, din nou repaus!! Sincer abia acum ma deranjeaja pt ca as vrea sa ma uit si eu dupa hainite, carut, patut etc.
Fac si eu ca voi, mai cos un nasture, mai intind niste rufe, vb mult cu prietenii care au deja copii mici si culeg informatii despre calitatea produselor folosite de ei la copii si in rest traiasca internetul , cred ca am sa comand totul de pe net.
Dar sunt fericita ca am ajuns pana aici si ma rog la Dumnezeu sa ajung cat mai aproape de termen cu baietii si sa fie sanatosi! Ceea ce va doresc tuturor!

Noi am facut si DT si TT, dr a zis sa le facem, dar stiu ca cea mai importanta e morfologia de la 20-24 saptamani.
Am o intrebare : (am citit tot din urma , dar nu sunt lamurita) noi vrem carut 3 in 1 cu scoica la inceput, am vazut in vest, stiti vreun site la noi unde pot gasi?

Va doresc sanatate si noroc!

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Am uitat sa intreb fetele care au nascut cu cezariana , cam dupa cat timp s-au refacut, astfel incat sa-si tina bebicii in brate, sa-i spele etc etc? Eu tare mi-as dori sa ma refac repede si sa ma descurc cu ei. Ma uit ca deja se ingramadesc lucrurile in casa si apartam este mic..si nu stiu ce va fi, cum va fi? Sunt ingrijorata si stresata.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

CAMELIA28, referitor la carucior, noi am luat de la ABC DESIGN - modelul ZOOM, care e 3 in 1 (cu landou, scoica si scaun), e tip trenulet. Intr-adevar, e cam scump, dar e super! Poti sa-l vezi si pe net si cu siguranta poti sa-l si comanzi pe net.

25+ cu

Mergi la inceput