Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Chestia cu aratatul cam asa e, noi avem 23 de saptamani si 2 zile si toate prietenele mele imi zic ca arat asa cum aratau ele la 8-9 luni
Desi eu nu m-am ingrasat decat 6 kg pana acum si sunt si destul de inalta...
Dar si fetitele sunt maricele, mai mari decat varsta lor de conceptie cu aproape o saptamana...
Mersi oricum de info, ca pe site-uri si pe net nu gasesti f multe despre gemeni....
Suntem mai putine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies, bine v-am regasit!

salutari tuturor gravidutzelor de gemeni, trece timpul, acusi vine cezariana si ne dati anuntul :)

mamici de gemeni, azi am facut o luna de la nastere, am crescut, incep sa ma acomodez cu toate, inca nu dorm, parca noaptea sunt chiar active!!

am un link cu poze recente, au luat in greutate, totul este ok.

eu m-am ingrasat in sarcina 36 kg!!!!! am dat jos 20 kg in prima saptamana, cu nastere cu tot. iar acum am ramas cu 15 kg :(

ma voi ocupa de ele mai incolo, acum imi ocup timpul cu Mara si Ioana.

nu stiu daca e greu sau usor cu gemeni, dar e fffff frumos! :))
nu numai fetitele au nevoie de mine, si eu am nevoie de ele.

mult, mult succes tuturor, Adishor

http://www.facebook.com/album.php?aid=2076452&id=1309539113#!/album.php?aid=2076452&id=1309539113!/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Referitor la kg si la marimea burticii, sa stii ca si pe mine ma intreaba lumea cand trebuie sa nasc. In plus am 9 kg acum, in sapt. 27, iar ambii dr. mi-au spus ca e super ok, dat fiind ca si piticii mei sunt foarte bine dezvoltati.
Insa dr. se referea la greutatea pe care practic o duci in plus in astea 10 sapt. Fiind similara unei gravide care se pregateste sa nasca, exista riscul de nastere prematura.


27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mmammarutza, alcool????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- ce interesanta treaba cu vinul rosu.intradevar eu am baut cam 2 saptamani, cand am facut FIV,tot ptr relaxarea musculaturii uterului si vascularizatia endometrului..a avut un efect bun, ca tare bine dormeam noaptea, cam tot atat beam,1/4 pahar, dar cum nu eram obisnuita..il luam ca pe un tratament,la fel ca pastilele.si na,mi s-au prin 2 embrioni din 3, deci poate pe alocuri a ajutatcred ca ma apuc si eu.in principiu eu luni aflu data cezarienei, ieri la eco aveam colul 1,4 cm, exista 50% sanse sa ma apuce spontan sapt viitoare, si 50% sa fac cezariana dupa 37 sapt implinite, adica dupa 7 martie.luni aflu o data mai exactaoricum sunt tare fericita, ca mai am 2 sapt.si scap de burtica.eu am luat 9kg pana acum, si bebicii au in total ~5,7 kg, fara placente si lichid,asa ca toleranta la a sta in picioare a scazut mult de tot- ma rupe burta,mijlocul si coasteledar , cum patul ne e prieten bun, sper sa mai rezistam 10 zile..

35 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 2 SAPT.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

adishor-linkul tau nu merge, adica na,ma trimite la o adresa de face-book, iar eu nu am asa ceva. nu ai putea sa le pui altfel?sa se vada direct..nici eu nu stiu cum, dar poate stiu alte fete sa te indrume..imi palce tare mult, cum ai descris perioada- foarte frumoasa clar, dar nu stii dc greu sua usor.pai dc nu stii clar ca e greu sau foarte greu, eu zic ca e de bine

35 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 2 SAPT.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Da, LUMINITA,alcool! Nici mie nu mi-a venit sa cred cand mi-a spus...
Dar am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta si am aflat ca se practica "obiceiul", adica este indicat ptr. prevenirea declansarii contractiilor. Vinul rosu relaxeaza musculatura, iar 100 ml nu dauneaza copiilor, asa spun medicii.
Eu nu consum deloc alcool in rest (nu tine de religie sau altceva, ci ptr. simplul motiv ca nu-mi place) decat extrem de rar si pot sa spun ca nu simt vreo ameteala de la cei 100 ml pe care ii consum seara. Poate doar ca mi se reduce din "apasarea" de la nivelul abdomenului.

O zi buna tuturor!

27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, cu doar 9 kg inainte de nastere estio gravdutza f. sexy
Sa va ajute D-zeu sa rezistati inca 10 zile, desi mie mi-au spus dr. ca si la 34-35 sapt. daca voi naste, e bine. Evident, si eu mi-as dori sa nasc la 37 sapt. Dar, doar D-zeu stie cand se va intampla.
Mai ia si tu cate un vinut, poate te ajuta sa treci mai repede peste momentele de asteptare si te face sa te simti mai usoara. Glumesc!
Daca stai mai mult la pat, sigur vei rezista!

27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna seara si de la noi,

mmammarutza ciudat dr asta sa recomande vin..Acuma nu e cantitate mare, da efectul alcoolului nu e dovedit asupra lu bebe.Mai bine ia nospa pt relaxarea musculaturii.

adishor_1975 la muulti aaani! Uau deja o luna, ce trece timpu! nu pot sa vad pozele tale..

Noi am avut botez pe 19 - uitati cateva pozici aici: https://picasaweb.google.com/raluca1anghel/BOTEZ19022011#

A fost asa in familie ceva intim. Puficele nu au scos nici un sunet la cristelnita, cuminti foc au fost. Mara a zambit la nasu vreo 10min dupa ce au scos-o pe fasa, se distra la maxim, iar Ilincuta a facut cisi la nasa in brate.

Ilinca incepe sa isi suga destu, ii pun manusite, si ii var suzeta, ea o scuipa si tot asa.In rest sunt vesela ca am eliminat discoteca de seara-dupa baie le umflam si pac le punem la patucin apoi stingem lumina si orce sursa de zgomot si dooorm pana la vreo 7-8. Mai sunt si nopti de ne scoala la 4 sau 5, da papa bine si apoi mai baga 4-5h.

Facem in curand 4 luni si ma gandesc la diversificare-nu stu cu ce sa incep, ca sunt atatea varianteeee..Voi ce ma sfatuiti? suc de fructe, supa ? si de la cate luni? Noi papam mai mult LP decat LM. Orcum cu LM nu se satura daca manca la o masa, mereu avem combinatie sau doar LP dupa caz.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

Da, LUMINITA,alcool! Nici mie nu mi-a venit sa cred cand mi-a spus...
Dar am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta si am aflat ca se practica "obiceiul", adica este indicat ptr. prevenirea declansarii contractiilor. Vinul rosu relaxeaza musculatura, iar 100 ml nu dauneaza copiilor, asa spun medicii.

O zi buna tuturor!

27+ cu


mda, ce sa zic, dintre 2 rele, mai bine il alegi pe cel mai mic, decat sa nasti prematur mai bine un pic de alcool la bebici. glumesc putin, dar o fi stiind el doctorul ala ce zice. eu n-am mai auzit. as merge pe varianta spusa si de sugubina, mai bine un no-spa sau gynipral, daca sunt contractii, dar nah, tu stii mai bine daca dr e de incredere si vrei sa mergi pe mana lui...

Mergi la inceput