Strumfi si prichindei iulie-august 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

la mine micul dejun precum si pranzul (din pacate nu prea am conditii de papa gatita la munca) constau in 2 sandw cu paine prajita de secara, unt si sunca presata sau muschiulet si ardel gras, gustarica e formata dintr-o punga de pufu , un fruct si un morcov crud sau nuci....iar cina neaparat dintr-o portie de ciorbita si ceva usor felu' 2, fara paine seara. Cam asta mananc eu zilnic, nu degeaba s-au pus deja 3.5 kg si ocazional lapte, iaurt, fresh de grape sau porto.

viitoare mami de strumf nazdravan
17+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omibaba spune:

Pana intr-o vreme am reusit sa mananc fulgi de cereale cu lapte. Acum gata cu fulgii, laptele imi da o stare de balonare de nu stiu cum s-o descriu.

Acum mananc cam ce ramane de cu seara, dar nu chiar orice ca doar sunt mofturoasa. De fapt am un stomac si un nas sensibil. Sunt detectorul de mirosuri in familie.
De exemplu azi am bagat la salata verde cu otet/sare/zahar/apa si usturoi. La lucru un mar, doua portocale zemoase si niste branza topita cu rosii si ceapa. M-am imputit cu ceapa, dar e buna rau.
Sper ca mai este pe cand ajung acasa.
Plus ca mai e si supa de salata cu zer pe care o ador.
Apoi de felu doi mai vedem.

Gata, nu mai vorbesc de mancare, mi se face foame iar.

14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Eu ieri am mancat dimineta cam 50 gr de branza telemea, o felie mica de pine neagra si un ou fiert (multtt dupa atata timp de mancat trei frunze); la pranz: muschi de vita la gratar cu bracoli oparit si salata verde. Gustare mai tarziu, un mar si un iaurt mic bio degresat, seara o salata de legume cu putina branza si crutoane.

Pana acum nu m-am ingeasat dar de acum sa vedem.
Oricum am mancat asa ....fara mare pofta. Faza tare e ca am un restaurant lanaga mine si imi mai fac comanda la pranz si cand vine mancarea, o miros si o pasez sotului

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

A si o rodie

Mi-a adus sotul o revista in care e un articol despre efectele nocive ale ecografiilor, scris de niste fiyicieni cu radiologi cu studii de la mai multe universitati din lume. Te ia durerea de cap nu mai calci pe la eco never. Si eu fac des din cauza trombofiliei, ca trebuie sa vedem mereu cum sa hraneste bebe si daca e nevoie s modificam doya de clexane.
Dar eu nu cred tot ce scrie acolo.


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Acum am papat de dimineata putina branza cu mar si la pranz o ciorbita de legume si gata sunt plina, cred ca mai manc niste fructe. Da na belea ca eu as manca prune verzi

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

idei de micul dejun

1. Un castron de cereale simple, cu lapte de vac#259; sau din soia, îndulcit cu banan#259; pisat#259; #351;i cu stafide.
2. Ou fiert cu pâine integral#259; din cereale #351;i câteva felii de portocal#259;.
3. Sandwich cu #351;unc#259; rumenit#259; pe gr#259;tar, f#259;r#259; prea mult#259; gr#259;sime, o feliu#355;#259; de ro#351;ie, preferabil cu pâine neagr#259; sau intermediar#259;. (Eu nu as manca mezeluri)
4. Pâine pr#259;jit#259; cu ciupercu#355;e #351;i ro#351;ii coapte, pres#259;rate cu mozzarella (g#259;tit#259; la cuptor simplu sau la microunde).
5. O por#355;ie de musli (dup#259; ce am verificat con#355;inutul de zah#259;r), cu m#259;r ras #351;i semin#355;e de floarea-soarelui, amestecat cu lapte îmbog#259;#355;it în calciu.



16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Sotul zice mai nou "mi-am luat caine!"
Miros orice, de la metri distanta. Gen inclusiv prin usa inchisa.
Sunt de groaza!

Mamutz, nu te mai gandi, ca nu e totul adevarat. Am mai auzit faze de genul: daca faci radiografie la un dinte in prima perioada a sarcinii, cand nu stii ca esti insarcinata, trebuie sa faci avort ca e riscant.
Am intrebat 2 medici stomatologi, de curiozitate, si au ras cu lacrimi. Doza necesara ca sa afecteze este mult, mult mai mare decat una care se elibereaza la o banala radiografie dentara, mai ales cand corpul e protejat.
Deci chill :)
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Hai ca am pus monopol pe forum.
1 Tartin#259; cu crem#259; de brânz#259;, ceap#259;, m#259;rar #351;i unt, ornat#259; cu ro#351;ie. O por#355;ie de suc natural de portocale, diluat cu ap#259; plat#259;.
2. Tartine cu unt de arahide #351;i gem. Un m#259;r.
3. Cereale instant, preparate cu lapte de soia, pres#259;rate cu nuci #351;i fructe uscate (caise, banane, stafide).
4.Un iaurt proasp#259;t cu con#355;inut sc#259;zut de fructe #351;i o felie de pâine pr#259;jit#259;.
5. O felie de #351;unc#259; sau brânz#259; (de vac#259; sau ca#351;) pe o felie de pâine de secar#259;, pres#259;rat#259; cu o felie de castravete.

Sper sa nu apara tot cu cifre.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

salutari si de la noi


eu cu Ana m-am dat cu ulei de migdale,care sa stiti ca e f ieftin si va si tine o sticluta din aia mica,adica in comparatie cu alte creme. In gasitit la magazinele naturiste gen Plafar. Nu am nici o vergetura. Conteaza si hidratarea fff mult.


eu mananc,cam orice,azi am facut paine prajita cu unt ca prea am sarit calul cu carnurile acum de ziua Anei.


Mama de Ana si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

Sotul zice mai nou "mi-am luat caine!"
Miros orice, de la metri distanta. Gen inclusiv prin usa inchisa.
Sunt de groaza!

13+


Cred ca toate ne-am transformat in copoi.

Eu sunt acasa si ma plictisesc si nu vrea nimeni sa piarda timpul cu mine

16+

Mergi la inceput