Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt(14)

Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt(14) | Autor: galliciana

Link direct la acest mesaj

Un nou capitol, o noua zi, cu sperante tot mai multe pt noi toate!!!!!


Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (8), cap.9,cap.10,cap.11,cap.12,
cap.13,





Daca ovulatia lipseste sau nu este regulata, ea se poate provoca prin administrarea de medicamente intr–un anumit moment al ciclului menstrual. Aceasta stimulare medicamentoasa a ovulatiei provoaca o dezvoltare multipla de foliculi (cavitati mici pline cu lichid in interiorul carora se hraneste si dezvolta ovulul) si obtinerea in acelasi ciclu a mai multor ovule. Prin producerea stimularii ovariene se obtin ovule multiple, ce cresc sansa de conceptie in timpul unui ciclu menstrual, dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini multiple (gemelara).
Terapia de stimulare hormonala ovariana, cuprinde in prima saptamana injectii de stimulare care se efectueaza zilnic. Urmeaza apoi o asa numita monitorizare a ciclului, efectuandu-se la anumite intervale controale ecografice si hormonale. Doza de hormoni se individualizeaza apoi in functie de aceste rezultate. Aceste controale se efectueaza pana ce se obtin valori optime in ceea ce priveste marimea si numarul foliculilor, si respectiv valorile hormonale din sange. Cand sunt obtinute conditiile optime, se administreaza un nou hormon in vederea pregatirii ovocitelor pentru recoltare. Acest hormon se numeste HCG, este tot o injectie care determina ruperea foliculilor si eliberarea ovocitelor.


LINK-URI UTILE:

PROSPECTUL PENTRU CLOMIFEN:
http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=1906&fl=1

http://www.drugs.com/clomiphene.html - cu afectiuni pt care este contraindicat clomifenul

CLOSTILBEGYT
Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

GRAVIDUTE FERICITE:

1.dara d a reusit din prima serie de stimulari, acum e
2.bobitamica e a reusit dupa prima luna de stimulare
3.claudinna e a reusit dupa prima luna de stimulare cu closti
4. oana_oana26 a reusit sin a2-aluna de stimulare cu clostilbegyt, 2pastile/zi Z4-Z7
5. speranta76 - stimulare cu clostilbegit, fara monitorizare, prima sarcina obtinuta tot in urma stimularii

Acum, listuta cu aspirante:

Aspirante mai vechi - asteptam noutati de la fetele de pe listuta!

ioanara 23 - prima stimulare cu closti
RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie
tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara
busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt
elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt
leonardo - infertilitate secundara, a doua luna de stimulare cu puregon & closty, 2caps/zi
aerlilian - prima luna de stimulare
morene - prima luna de stimulare cu ova-mit
mari_lolutza - in asteptare rez fiv.2
felix 76 - prima luna stimulare cu closty.
anoma1 - luna 2-a stimulare ovamit
magdita- prima luna stimulare cu closty.

Aspirante 2009- MULTA BAFTA!!!

Crista up - luna martie -ultima tura de stimulare -in asteptare..in sapt. 23-29 mar face testul
Lumy Clt- luna martie a facut stimulare cu Closty si cu Gonal F, Ovitrelle si Luveris
.Mcrissa- a reusit sa obtina o sarcina dupa stimulare, insa oprita in evolutie- detalii aici- din aprilie incepe iar stimularile si monitorizarile
Mihapet - detalii aici- prima luna din a doua serie de stimulare cu closty
Oanarus - incepind cu luna martie prima serie de stimularea cu closty
bubulicaqar - noua pe forum desi ne urmareste de ceva timp,la a3a luna de stimulare-iulie 2009
trutzi - a doua luna de stimulare-iulie 2009 si a luat cate 1tabl.din z5 pana in z14 (ar fi trebuit sa ia cate 2 si a repetat doza inca 5 zile).
speranta2008 - se pregateste pentru IA prima oara, in luna iulie 2009
schema Z3-7 cate o pastila de clostilbegyt dupa care injectie cu Ovitrelle;doreste sfaturi priv.combaterea /eliminare/diminuarea efectelor negative....

Viitoare mamicii iunie 2010 - MULTA BAFTA!!!
alinaoprea
alinushali - a doua luna de stimulare cu ova-mit, norocul i-a suras, viitoare mamica,in prezent
alinutahu - deja
camelia29
draguta
jaguar
nicoleb 2004
pufoasalaura - infertilitate secundara. sopc, a2a serie de clomifen, in asteptarea unui rezultat pozitiv.viitoare mamica, deja
simis-viitoare mamica
simonali - sopc, a 3-a luna stimulare cu ova-mit




Succes tuturor!!!
Sa dea DD sa ne strangem in brate bebelusii cat mai curand posibil!!!





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

bun venit la capitol nou si bun venit noilor fete!!! mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Buna fetelor, sunt noua pe acest forum. Am 33 ani si incerc sa raman insarcinata de 6 ani...si nimik. Am facut toti pasii care se fac in cazul infertilitatii : HSG, hormoni. Acum sunt a doua luna la stimulare ovariana cu ovamit. Luna trecuta am facut tot stimulare si apoi pregnyl. Aveam 2 foliculi pe OD de 15mm in a 11 zi. In a 13 zi am ovulat (am avut toate simptomele) iar in a 15 zi am facut iar eco si mi s-a zis ca am ovulat doar unulu, celalat folicul era inca acolo si crescuse la 20mm. In ziua aceea am facut pregnylul dar nu am mai ovulat....nu am mai avut nici un simptom si nici testele de ovulatie nu mai erau pozitive....e oare normal sa ovulez odata si sa se mai produca la cateva zile alta ovuatie? sau am facut degeaba pregnyl dupa ce am ovulat primul folicul? Mentionez ca am facut iar eco dupa 2 zile de la pregnyl si mi s-a confirmat ca nu am ovulat si imi scazute si endometru de la 9mm la 6.5 mm.
Voi ce credeti? e normal ce mi se intampla?
Va pup si va doresc beblusi la toate.

------------------------------------------

in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_Rts spune:

Buna fetelor! Sunt si eu o aspiranta la titlul de mama:(. Am luat si eu closty si utrog dar am fost f stresata in acea perioasa si drept urmare nu s-a intamplat minunea:(. As vrea sa incerc cu branca ursului. Va pup si sper sa nu stau prea mult aici la aspirante.:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

GAlli, te-am dat disparuta la interpol, sa nu mai daI TU nici un semn de viata. Ce mai faci?



Cu ajutorul LUI Dumnezeu si A Maicii Domnului sunt 37 s
In curand mami de Maria Raysa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_Rts spune:

Alinushali, sa ai nastere usoara! Iti este frica de nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexis21 spune:

Buna fetelor!eu v-am mai scris si in capitolul celalalt!!!!Azi e prima zi in care iau closty....sper sa fie bine!!!tin pumnii la toate fetele care doresc sa devina gravidutze si apoi mamici de prichindei!Fina mea a nascut dimineata o fetita de 2900!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Alexis multa bafta luna asta poate iese cu ochi :P.

in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Bun venit fetelor noi si sedere cat mai scurta pe aici.

Laura, frica ..... normal , mie de regula mi-e frica de necunoscut, dar am incredere in Dumnezeu ca totul va fi bine si voi tine la piept o printesa sanatoasa.

Alexis, felicitari si refacere usoara finei tale. Noroc cu stimularea sa fie bine din prima luna si nu uitati faceti monitorizari pentru rezultate excelente.

sa veniti cu vesti bune.



Cu ajutorul LUI Dumnezeu si A Maicii Domnului sunt 37 s
In curand mami de Maria Raysa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexis21 spune:

pai tocmai asta-i baiul ca nu mi-a dat sa fac monitorizare....na acum astept sa vad ce se intampla in prima luna si daca nu e nimic ii cer eu...ideea e ca mi-a dat si duphaston din ziua 15 pana in ziua 25...poate din cauza asta nu mi-a dat monitorizari de facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty-27 spune:

buna fetele!!!
eu n-am avut noroc din prima luna de stimulare...sa vedem ce se va intampla in aceasta...

ASPIRANTA LA BEBE

Mergi la inceput