Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

De cand am citit despre Nutren, am inceput sa sap. AM gasit intr-o farmecie o cutie si am luat-o. Am pus in proportie de 1:1. Adica jumi-juma. Am tampit toate farmacistele pe care le-am gasit. Una mi-a spus ca pana pe 10 martie, firma importatoare nu are Nutren. Deci cautati dupa 10-12 martie. Nu numai Sensiblu il comercializeaza, dar si Sante si Dona.
Am comparat formulele de lapte praf care au trecut pana acum, prin biberonul lui Pinky si nu pot sa spun ca am vazut ceva extraordinar in continut. Maine, daca am timp, o sa scriu mai pe larg, de diferentele dintre Topfer si Nutren.
Ca o concluzie, am hotarat, ca voi merge pe formula fifty-fifty, pt ca sunt chestii care apar in Topfer si nu in Nutren si invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

la cei mari si eu folosesc jumi juma Nutren si Topfer,numai pt ca Sara,mijlocia nu a acceptat Nutrenul simplu,numai combinat cu Topferul care il bause pana atunci.Asa ca am trecut si la Alex tot asa(in plus iese putintel mai ieftin,ca Nutrenul te sparge la buzunare )Dar dariei o sa ii dau numai Nutren,sa vad cand vom gasi

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu am vazut sub forma de lp nutren pe amazon....doar doze!

ieri am gasit in sensiblu-ul din afi cotroceni, ideea e ca eu am nevoie de formula de pana la un an si nu stiu care este si unde sa o gasesc!

poate ma puteti ajuta cu o info, Maria are 7 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Anca,imi pare rau ca nu te pot ajuta,dar eu cred ca Nutrenul e numai peste 1 an.sau cel putin acesta,pe care il folosim noi,e Nutren junior si crie clar ca e pt copii intre 1-10 ani.Eu la toti am inceput dupa 1 an sa le dau,asa ca numai de acesta stiu.Intreaba si dr care ti-a recomandat,daca exista si varianta pana intr-un an.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Anca,imi pare rau ca nu te pot ajuta,dar eu cred ca Nutrenul e numai peste 1 an.sau cel putin acesta,pe care il folosim noi,e Nutren junior si crie clar ca e pt copii intre 1-10 ani.Eu la toti am inceput dupa 1 an sa le dau,asa ca numai de acesta stiu.Intreaba si dr care ti-a recomandat,daca exista si varianta pana intr-un an.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009



multumesc mult de informatie....intradevar nu se gaseste, am o prietena cu care am vb si am rugat-o sa ma ajute...sper sa reuseasca a vb cu producatorul direct, dar ea mi-a spus ca junior e si pt noi-eu stiu ca ce ne trebuie noua e NUTREN 1.0!

Asa ca daca nu voi mai putea da inapoi si le primesc vi le pun la dispozitie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Fetita mea a avut la nastere 1400 grame si 40 cm (la 38 saptamani). Acum are 6 ani jumate si 16 kg. E "Degetica" - dupa cum ne-a profe#355;it un medic din Chisinau cand eram insarcinata cu ea, singurul medic care a avut dreptate, din fericire, pentru ca diagnosticele celorlati erau mult, mult mai grave. Nu mai stiu cat avea la 1 an, trebuie sa ma uit in agenda ca pe vremea aia notam fiecare ml de lapte pe care il bea. E destul de selectiva la mancare si acum. In schimb nu se imbolnaveste, nu raceste, rezista la frig, rezista la oboseala, la mers multe ore pe jos, nu mai doarme la pranz ca nu mai vrea de la 4 ani, schiaza, inoata, patineaza, se da cu rolele, merge cu bicicleta - e ok si fizic si psihic. Doar ca e mica. Ea stie ca seamana cu mami - eu am 1,55 m, iar frati-su (4 ani) cu tati - care are 1,85 m.
Mai e nevoie sa spun ca foarte des lumea pe strada ma intreaba daca sunt gemeni? Iar daca le spun ca nu, au dubii sa ghiceasca cine e mai mare, desi el e putin mai scund, are mai multe kg decat ea.
Deci, daca analizele sunt ok, atunci inseamna ca e ok copilul, chiar daca nu inalt.

Mihaela Zaharia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Linda,ti s-a spus de ce a avut retard de crestere intrauterina? E mica si de inaltime sau numai slabuta?

Ieri si azi, noi am papat ceva mai bine. Sa vedem cat ne tine. Noi avem o problema si cu rontaitul. Nu vrea nimic si pace. Am incercat-o cu covrigi (la noi sunt unii mai tari, numai buni de molfait), cu biscuiti, am incercat-o cu bucati de fructe, de morcov, gandindu-ma ca asa isi mai maseaza si ea gingiile si n-o mai supara atat de tare. Nimic. Nu vrea. Am papat eu in fata ei si nici n-a interesat-o, s-a strambat.
Jucariile de dinti nu vrea sa le vada. Are deja vreo 2-3 luni de cand nu mai baga nimic in gura (exceptand degetele proprii).

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Uoff,ce sa mai zic eu,ca de 3 zile d-soara mica serveste numai 99%.SUge si in picioare,nu are probleme,cum ma vede asezata cum trage de mine si se mega enerveaza si daca incerc sa ii dau sa manance...mamaaaaaaaa se da jos si se tranteste de pamant.Ieri,abia aseara la 6 jumate amancat o banana cu cereale,in care i-am pasat si niste carnita la gratar. Facusem mai devreme si nu a vrut,am lasat pe masuta si dupa un timp mi-a adus ea castronul sa ii dau sa manance.A mancat ceva,si a mai mancat aseara la 10,cu tati,niste tocanita de ciuperci,dar a trebuit sa o lasam sa manance singura-asta dupa baita -.A ciugulit ceva,si dupaia tzatza si somn de la 10 jumate pana la 7 cand a stors amandoua bidonasele,si a dormit pana la 11.La 11 a mancat putina lipie goala,apoi doar la greu,de nu am putut face nimic.La 2 jumate am iesit sa intind niste haine,am mai facut ceva la bucatarie,si am intrat la 3 fara 10,dormea pe jos.Am pus-o in patut si acum doarme.Sa vad cand e trezeste dac are chef sa manance ca am friptura de piu piu la cuptor,cu usturoi si ei tare ii placea.Acum ii banuiesc maselutele ca ar lucra inauntru,ca afara nu se obsearva nimic.Sper sa scapam si de astea cat mai repede si gataaaaaaa cu dintisorii,o sa fie in formatie completa.Mi-e groaza,ca maine plecam la Reghin,la mama(nu am mai fost de 3 ani jumate,atunci il aveam numai pe baietel) si parca vad ca toate neamurile vor sari cu gura pe mine ca de ce e asa mica fata,si Allex de ce e atat de slabut.Ce sa le fac,ce controale sa le mai fac,ca daca mai cer vre-o analiza de la pediatru,cred ca ma trimite pe mine sa-mi fac control la cap .Totusi,pt linistea mea,am zis ca ii fac Dariei si analiza pt fibroza chistica ,sa excludem si asta.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Luminita,

Bine ca ai titi sa-i dai. Daca a dormit toata noaptea, inseamna ca s-a saturat. A mea a inceput de vreo luna a reinceput sa se trezeasca iar noaptea, pentru bibe. Nu ma deranjeaza asta, ca peste noapte bea 50% din cantitatea zilnica de lapte. Asta numai daca mananca si altceva.
Daca ziua n-ar avea chef sa pape, ar refuza si laptele. Dar ea deschide gurita, ii dau o data, mesteca si la a doua lingurita da din cap a "nu". Mai facem o pauza si reluam. Am observat ca face asta daca mancarica e mai solida. La iaurt cu branzica de vaci nu am probleme, papa un borcanel odata. La piureul de fructe la fel.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

e greu cu piticii nemancaciosi!

eu sper sa ii fi gasit leacul...putin si des si sper sa iesim la liman!

Se pare ca NUTRENUL va lipsi de pe piata un timp, cam o luna doua...dar exista varianta INFATRINI de la Nuticia.

Ce am mai facut eu, i-am introdus F1 sake de vanilie de la HERBALIFE si vad ca este ok este a doua saptamana si sper ca si acesta sa fie responsabil de faptul ca are pofta de mancare acum!

Daca informatia aceasta ajuta pe cineva...sper sa fie de folos!



Mergi la inceput