Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Joklk ma bucur ca ai scris. Sper ca si alte mamici sa scrie. Nu prea gasesti mare lucru de citit despre copii cu greutate mica pe net. Cu cat scriu mai multe maimci, cu atat mai bine. Cred ca toate care screim aici, avem o gramada de intrebari, dar nu gasim raspuns la toate.
Ce tonice cerebrale ai folosit?

Ancada ce analize ai facut in Germania? La centrul de kineto unde mergem noi, sunt mai multi copii hipotoni. Si au evoluat enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Fetelor, ce rau imi pare sa aud ca micutii au probleme . Sper si va doresc din suflet sa le rezolvati cat mai repede.
Cred ca sunt o norocoasa ca maimutica mea, desi de calibru mic, nu are probleme.
Ma speriasem putin citind pe-aici, dar m-am documentat, am vorbit cu dr. si m-am linistit.
Sa va mai spun ceva, ce-am descoperit in ultimele zile. Dupa ce am avut o perioada de vreo 2 saptamani, in preajma sarbatorilor, in care domnisoara n-a vrut sa bea decat lapte, refuzand orice aliment solid (n-am fortat-o, am lasat-o asa cum a vrut ea, n-a scazut in greutate cum ma asteptam), a reinceput sa manance solide din proprie initiativa. Ei bine, desi se spune ca acum ar trebui sa ia lunar cam 200-250 gr , ea a crescut 300 gr in ultimele 2 saptamani (am cantarit-o la pediatru exact in ziua in care a implinit 11 luni), de cand a inceput sa manance mai bine. Nu i-am dat absolut nimic in afara de ce lua pana acum (fier, D3 si vitamina C), nu i-am schimbat modul de prepare a alimentelor (in continuare ii gatesc separat fara sare sau zahar). Singurul lucru schimbat a fost locul de luat masa. Nu mai mancam in scaunelul de masa, ci mancam alergand prin patut.
Deci, la noi, problema (cel putin in ultima perioada) era plictiseala.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Noi am folosit mult Vitamina B complex, Tonotil N si stiu ca ne-a ajutat foarte mult kinetoterapia. Acum fiecare copil e in felul lui si reactioneaza la tot in felul lui.
Vreau doar sa mai subliniez o data ca hipotonia si hipertonia nu se datoreaza greutatii. La noi de exemplu hipertonia se datoreaza prematuritatii. Am vazut copii hipotonici, si din ce am vazut evolutia lor recuperatorie e mai inceata. Important e sa se urmareasca neurologi copilul, sa se accepte ca e nevoie de un tratatment si sa se faca gimnastica.
Pentru un parinte e complicat sa accepte toate lucrurile astea. Fiecare ne dorim un copil sanatos si care sa faca toate lucrurile cum trebuie. Eu din perspectiva mamicii de prematur va spun ca in primul rand nu trebuie sa va comparati copii cu alti copii. Un copil e unic. Chiar daca nu are greutatea standard, chiar daca nu merge sau nu face lucruri la varsta indicata de statistici nu inseamna ca el nu le va face. Le va face cand va putea el. Copii trebuie acceptati asa cum sunt, noi trebuie sa ii iubim, sa ii sustinem si sa ii ajutam.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Sfatul meu este sa-ti intrebi pediatrul daca poti sa-i dai Milumil.
Eu am avut probleme cu greutatea mare la fetita mea. S-a nascut cu aproape 4 kilograme si in primele luni imi lua 1 kg pe luna. Mi-aduc aminte ca atunci pediatra mea mi-a spus sa nu cumva sa-mi treaca prin minte sa-i dau Milumil ca o ingras mai rau. Eu i-am dat Nan, care cica ar fi mai soft.
Ai mare grija ca laptele praf nou sa-l introduci treptat, adica in fiecare zi inlocuiesti cate o masura.
Multa sanatate!



Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Multumesc pt cuvinetele adresate.
am uitat sa va spun ca la 72 de ore de la nastere i s-a recoltat sange si am facut un screening neonatal. Vorbisem in prealabil cu geneticiana de la Filantropia si cartusul ma astepta. Dupa recoltare, cartusul a fost trimis in Germania. A iesit ca totul este in regula. Asta e testul http://relaunch2.synlab.de/fileadmin/users/synlab_ro/neonatscreen_info_ro.pdf

Cred ca ii voi schimba laptele. Sa vad ce aleg!

Vreau sa va spun ca am facut o programare la un endocrinolog pediatru. Este la clinica Mediclass. O s-o vada dr Antoanla Burlacu. Nu am auzit nimic despre ea. Stiu doar ca are o competenta de auxologie (cresterea si dezvoltarea copiilor). O sa va spun cum o sa fie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Fetelor cu bebei de categoria pana-musca (si nu numai), ce le mai dati sa pape? Eu nu mai stiu ce sa-i mai fac, doar-doar o manca mai mult . Pe cele cu experienta mai vasta le rog sa ne dea oarece sugestii de retete (pe scurt prezentate). Noi avem aproape 1 anisor si inca papam fara sare.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Eu am o regula. De 2 ori pe saptmana mananca carne de vita, de 2 ori carne de pui, de 2 ori peste (pastrav, salau, stiuca, dorada, somon), la care se adauga 2 oua pe saptamana. Asta in ce priveste proteinele.

Fructele: para, avocado, banana, pomelo, mango, kaki- astea pt iarna

O data pe zi, ca o mini-gustarica- fructe uscate: o smochina uscata sau o curma uscata, taiate bucatele mici ca sa manance singura, sau 7-8 stafide.

In continuaer ii fac branza calcica. Mai papa si iaurt natur.
Biscuiti Plasmon (dinodany.ro - imi aduc la usa) sau de la Nestle sau Hipp. Pufuleti Hipp (adusi din Germania)

Ii indulcesc deserturile cu sirop de agave luat din DM sau magiun Topoloveni luat din Mic.ro. Este fara zahar, facut exculsiv din prune.

Idei de meniuri: (le scriu numai pe alea care au avut succes)
*supa cu galusti + legume + un pic de carnita (vita sau pui)
*supa crema de legume cu crutoane de secara
*ciorba de loboda + morcov + orez + bors- se gaseste pe piata loboda cu 1,5lei legatura (papa de 2 ori dintr-o legatura)
*ciorba de vita +legume + bors + paste fainoase de la Plasmon (sub forma de stelute/floricele. Sunt mici pt o gura micuta)
*supa de rosii cu paste/galusti
*mamaliga + ou + branza calcica + iaurt
*ou fiert tare cu smantanica/iaurt
*porumbel + mei fiert in supa de la porumbel
*paine Panite din DM cu unt+sirop de agave pt micul dejun
*paine Panite din DM cu crema de branza Andecheser din Cora
*peste facut la abur + mamaliga + mujdei (facut din 2 catei, cu un pic de ulei, smantana si o lingurita de apa, si un praf de sare)
*ficatel + cartof normal / cartof dulce sunb forma de piure
*peste la cuptor cu legume
*pilaf cu carnita
*mazare/fasole verde cu carnita
*sfecla rosie cu un pic de lapte si chimen
*budinca de paste la cuptor
*paste Plasmon cu lapte
*clatite (un ou+o lingura de iaurt+o lingura de faina) cu magiun Topoloveni
*papanasi (un ou +o lingura de branza de vaci+ o lingura de faina fieti in apa) cu smantana si magiun Topoloveni

Linte si fenicul nu-i place. Ni ci ceapa uscat sau verde.
Ii place tare mult usturouiul. Ii dau cate un catel de usturoi pe zi, facut mic de tot si amestecat cu mancarica. De cand a venit toamna nu a racit deloc. Nici macar nu a avut muci. Si cred ca datorita usturoiului.

Acum sa nu-ti inchipui ca mananca cantitati mari. Cred ca mananca maxim 200g si nu de fiecare data. Eu nu-i cantarasc mancarea, ca ajung la balamuc. Pt mine este important sa manance. Mananca cat vrea ea. Daca o fortez sa mai ia o lingurita, doua dupa ce da din cap NU, vomita. Asa ca m-am invatat minte.

Littlelight sa stii ca si eu sunt pe principiu fara sare, dar am observat ca ea simte nevoie de gust in mancare. Nu fac exces, dar pun o idee de sare in mancare. Mananca mai bine cand are un pic de sare. Am cumparat sare Hymalaya (fara E-uri). Sa stii ca si sarea are tot felul de porcarii in ea (pt inalbire, antiaglomerant, etc). MA folosesc si de condimente (oregano,cimbru, patrunjel, marar, leustean, rozmarin, etc). Toate astea dau un gust aparte mancarii.
Te sfatuiesc sa-i pui un pic de sare in mancare, dar nu ca pt gustul tau, ci doar un pic, cat sa se simta o diferenta. Eu ii gateam numai fara sare, bona ii gateste cu un pic de sare. Ei bine, lasa mancare mea si o prefera pe bonei. Pediatra mi-a spus ca are voi un pic de sare, fara sa facem exces.


Ia uita-te aici:

Inaltime
http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_lfa_girls_z_0_2.pdf

Greutate
http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_z_0_2.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:



Dankutza,
Multumesc pentru sugestiile de meniu. Am incercat si noi destule dintre ele, o sa mai incerc si din cele noi.
Am in schimb o intrebare: ce inseamna +/- 2, 3? Cumva limitele minima si maxima intre care trebuie sa se incadreze?
De ex. La 1 an inaltimea se incadreaza intre 66cm si 82cm, iar greutatea intre 6kg si 13kg(sper c-am pus mouse-ul bine pe patratelele alea)? Am inteles bine?

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Nu stiu exact, dar asa am gandit si eu - limita maxima si limita minima. Inseamna ca e normal pt un copil sa aiba inaltimea intre 66 si 82 si greutatea intre 6 si 13. Problema ar fi, daca se afla in afara tuturor curbelor. Ideal este sa fie pe linia verde. Eu cred ca marea majoritate a copiilor se afla intre cele 2 linii rosii. Graficele astea sunt mai permisive decat altele pe care le-am mai vazut pe net, de-a lungul timpului.
Si la inaltime si la greutate, Pinky este intre verde si rosu. Deci, ar fi pentru unde trebuie, sa zicem. Conform pediatrei, nu suntem unde trebuie.
Uitandu-ma mai bine, am realizat ca inca de la nastere, a fost intre curbele verde si rosu, si s-a mentinut. Deci, ea creste normal. Trebuie luat in considerarea si startul.
Totusi nu cred ca aceste grafice pot fi folosite pt prematuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Analizandu-le mai bine, vad ca ai dreptate. Si Steffy a mea, de la nastere, a fost intre verde si rosu, mai aproape de cea rosie (la limita de jos ma refer). Totusi mi se pare ca sunt mult prea permisive. Toleranta lor este foarte mare. Daca te uiti bine, o diferenta de doua ori si ceva mai mare (la greutate) poate fi gresit interpretata.
Si pediatrul nostru spune ca suntem in afara graficelor la greutate (la inaltime a luat cat scrie la carte), dar atat timp cat e sanatoasa si se dezvolta motor si psihologic bine, e ok.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

galusca mea s-a nascut cu 2900.a crescut ca la carte in primele 3 luni apoi...mai usurel.la un an avea 8 kg. am mers cu ea la analize.toate ieseau bine.la un moment dat am refacut examenele de scaun si surpriza:giardia.am tratat-o cu flagyl in doua reprize si apoi a facut o cura de vitamina B complex.acum a mai luat un pic dar tot ca o vrabiuta arata.are aproape 1 an si 8 luni si abia a sarit de 9400.mananca orice si se dezvolta absolut normal.
fetita unei prietene e mofturoasa rau la mancare.are 2 ani si 6 luni si are 10 kg jumate.a fost cu ea la nenumarate controale la cei mai tari pediatri, analize peste analize, chiar si cele legate de crestere etc.copilul e perfect sanatos dar asa ii e felul.nu e mancacios.
ai incercat sa ii dai sa pape afara?sau in timp ce papa sa aiba ceva care sa-i distraga atentia si sa uite ca manaca?a mea de exemplu scrie in timpul mesei sau asculta toate minunatiile pe care i le povestesc eu.
sanatate multa si pofta buna lui bebe!

Mergi la inceput