Cum a aparut viata pe Pamant?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui calipso_zeus
Ce a fost intai, oul sau gaina?

Nici, nici.
Intrebarea de mai sus nu are sens in teoria evolutionista.
Oul si gaina n-au aparut brusc. La inceput a fost un dinozaur, apoi din dinozaur in dinozaur, in cateva zeci de milioane de ani, am ajuns la gaina.

A propos, ceea ce am invatat noi la scoala si inca se invata, ca vertebratele au 5 clase, pesti, amfibieni, reptile, pasari si mamifere, nu mai este valabil. Pasarile sunt acum puse de cladisti si geneticieni in marea clasa a reptilelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Las un expert sa-si dea cu parerea: www.aim.univ-paris7.fr/enseig/exobiologie_PDF/Biblio/Sagan%20Definitions%20of%20life.pdf" target="_blank">Carl Sagan.

Fain link-ul. Placut mult.


Raspuns on-topic:

"Cum a aparut viata pe Pamint?"
Unii zic ca pe Pamint a venit de-a gata, (sau macar caramizile ei constitutive), asa, pe-un asteroid.
Asa ca intrebarea trebuie extinsa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul



A propos, ceea ce am invatat noi la scoala si inca se invata, ca vertebratele au 5 clase, pesti, amfibieni, reptile, pasari si mamifere, nu mai este valabil. Pasarile sunt acum puse de cladisti si geneticieni in marea clasa a reptilelor.

Apropo, stiti ca in contabilitate exista un cont care se numeste animale si pasari?
Cel putin era cand eram eu intr-a 9-a. Si i-am spus profului ca nu-i corect ca termenul generic de "animale" include si categoria pasarilor, si cu-n ranjet ironic mi-a raspuns :" Da, ce, tu poti sa compari o vrabiuta cu elefant" Ce-a fost mai grav e ca toata clasa a sarit ca are dreptate , dar la ora de biologia le-am aratat ca nu au. Oricum ,multe persoane considera ca animale sunt doar mamiferele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Asta e a lui Darwin nu?Ce chestie domle` ce chestie.
Acu` mai nou,de fapt nu chiar as ade recent pe Discovery science se vehiculeaza ideea asa numitei energii invizibile,energia neagra,materia invizibila din cosmos..etc etc..destul de mult oamenii de stiinta incearca sa demonstreze ca aceasta energie neagra sau materie neagra care se gaseste intre corpurile creesti,intre galaxii e responsabila de multe...nu am timp sa detaliez dar o fac in curand

Si acum exista contul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui calipso_zeus
Acu` mai nou,de fapt nu chiar as ade recent pe Discovery science se vehiculeaza ideea asa numitei energii invizibile,energia neagra,materia invizibila din cosmos..etc etc..destul de mult oamenii de stiinta incearca sa demonstreze ca aceasta energie neagra sau materie neagra care se gaseste intre corpurile creesti,intre galaxii e responsabila de multe...nu am timp sa detaliez dar o fac in curand

Sa n-o faci ... caci altfel, te inghite energia neagra.
Metaforele au tais dublu. Pe de o parte sunt instrumente excelente pentru a grabi intelegerea unor fenomene. Pe de alta parte extrapolarea lor duce la concluzii total gresite. Ce vreau sa spun? Ca dark matter si dark energy n-au treaba cu viata. Contextul in care sunt folosite este cosmologia. La scara Universului. Noi aici discutam despre lucruri la scara normala, de miliarde de miliarde de miliarde de ori mai mica decat Universul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Nu are cum sa ma inghita ca e deja printre noi...inotam in ea..ha ha..
Iar cum a parut viata pe pamant cred ca niciodata nu vom sti exact.Altfel nu si-ar mai bate capul atatia din Evul mediu si pana acu` si tot nu au aflat.Poate e o combinatie de substante organice si anorganice care a primit un gram de energie in plus la inceputuri.O singura data,iaca asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Nimic nu ma face sa ma indoiesc despre aparitia vietii pe pamant asa cum este descrisa in Biblie (Geneza1:1)
De ce nu ar fi fost creata viata de Dumnezeu? Este ceva prea greu pentru El?

Pun citeva linkuri despre aparitia vietii pe pamant, stiinta si religie:

http://www.hischannel.com/BackQ/9000/9002/.php

http://www.hischannel.com/BackQ/9000/9004/.php

http://www.hischannel.com/BackQ/9000/9003/.php


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
De ce nu ar fi fost creata viata de Dumnezeu? Este ceva prea greu pentru El?

Prea greu e putin spus. Este imposibil pentru Cineva care nu exista sa creeze ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
De ce nu ar fi fost creata viata de Dumnezeu? Este ceva prea greu pentru El?

Prea greu e putin spus. Este imposibil pentru Cineva care nu exista sa creeze ceva.


Poti demonstra ca Dumnezeu nu exista?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Poti demonstra ca Dumnezeu nu exista?

Nu este nevoie. Ipoteza existentei lui Dumnezeu este inutila. Stiinta nu mai are nevoie de ea pentru a demonstra tot ceea ce se vede, se simte, se masoara.

Are vreo relevanta sa demonstrezi ca verdele este lung? Sau, din contra, ca este scurt? Ambele ipoteze sunt inutile. La fel si cu Dumnezeu. Fie ca exista, fie ca nu, este TOT AIA.

Mergi la inceput