Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 50 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

QBing vit E doar 10 zile din zi 1. Sa fie vit E forte de 75-100mg. Nu lua de acum, asteapta CM-ul. Mai poti lua Coenzima Q10, asta nu stiu sigur cum se ia dar o poti intreba pe dr U pt ca o recomanda..... cred ca se ia non-stop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

Buna fetelor, revin si eu cu vesti!
Am primit rezultatul la profil trombofilie ereditara II si am asa:

Antitrombina II, Proteina C, Proteina S in parametri normali.

Mutatia factorului V Leiden, Mutatia protrombinica (factor II) negative

Mutatia C677 si mutatia A1298 genotip heterozigot.

Din cauza unor episoade cu contractii, dureri si nebunii, nu m-am putut deplasa la Bucuresti pana acum, am asteptat sa treaca valul asta! Important e ca bebe e bine, se dezvolta normal, l-am tot monitorizat destul de des!
Insa maine dimineata sunt la Fundeni, asa cum am stabilit cu dr. U. N-am idee cat de complicat e! Ce analize ar trebui sa mai fac?
Sper sa fie totul bine!
Bafta tuturor fetelor! Doamne-ajuta!



12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

QiaoBing, stai linistita, am facut si eu beta HCG cand nu eram gravida, si a iesit cam la fel, pana in 1 (0 virgula nu stiu cat), luna viitoare apoi am ramas insarcinata. Inseamna doar ca nu esti gravida.
Asa e Miki, mie si sotului dr. U ne-a recomandat Coenzima Q10 (10 mg, 1 tb/zi). Mi-a mai recomandat sa iau si Folowise 1tb/zi (ac. folic+DHA din ulei de peste) pe langa Aspenter (mi-a zis 1 la 2 zile, dar acum iau 1tb/zi), Vit. E (primele 10 zile ale cm, 1tb/zi), Vit.C (1 gr/zi), Magne B6 (1tb/zi), ac. folic 5 mg (1tb/zi).


Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
pentru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

flyhigher77 chiar ma intrebam ce mai este cu tine. Bine ca bb este ok. daca mergi maine dimineata inseamna ca dupa-amiaza o sa ai si rezultatele nefiind din Buc. iti tin pumnii


multumesc miki si MeAlex azi imi cumpar si Vit E si Q10, sa le am la indemana. Deja iau cu pumnul medicamente
---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

QiaoBing multumesc mult, da, a trecut hopul!
Sper sa fie totul bine, o sa va tin la curent!

Toate fetele

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Flyhigher77, eu am facut ca si tine profil trombofilie II si in plus, gena PAI. Acum vreau sa mai fac factorul XIII pentru ca am tot citit ca accentueaza problemele date de gena PAI si de multe ori apar impreuna.
Foarte probabil ca tratamentul sa fie Clexane si doze mari de B-uri (Medyn sau Femibion).

Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
pentru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Util http://peir.path.uab.edu/coag/article_187.shtml

Fly deci esti mutanta. Pt mutatiile astea sa ceri neaparat clexane, insista pana iti da, spui si antecedentele din fam dc ai si faptul ca un bb s-a oprit din ev. Arata-i ecografiile si toate anal care le mai ai. MTHFR C677T chiar dc e hetero e urat, cere clexane. PAI si fact XIII ai facut? Dc nu ar fi bine sa le faci si pe astea. Sa ceri la Fundeni sa ti se faca homocisteina neaparat. Pup si DOAMNE AJUTA!!!! A....... nu uita dimineata sa spui ca vrei scrisoare medicala, ca esti din alta localitate si vrei sa o ridici cand te intorci la interpretarea anal. Scrisoarea med tb sa treaca pe la Registratura unde se inchide la ora 13-14. Dc o ceri cand te duci dupa rezultate nu mai au cum sa ti-o dea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Qiao, asa cum zice Miki, vit E se ia incepand din Z1 de CM. Eu oricum nu inteleg de ce, prima oara mi-au recomandat, la Fundeni sa iau una pe zi, zilnic, apoi au trecut la 10/luna asa cum spuneam mai sus. Ginecologul a spus sa iau tot zilnic, dar am hotarat totusi sa fac cum au spus la Fundeni, ultima oara.
Miki, de ce vit. E forte? Eu n-am gasit forte, ci E simpla; si are 100mg. Pe prospectele lor apar aceleasi substante, in aceleasi dozaje, dar-culmea- alte indicatii... Nu inteleg nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

SaraHS aia stiam eu ca are 75-100mg. Se ia doar 10 zile pe luna din zi 1 a CM pt o calitate mai buna a ovocitelor, prea multa nu e bine, are un efect negativ asupra fertilitatii. Si barbatii dc iau prea mult pot trece de la normospermie la oligospermie. Se mai da in sarcina 1 la 2 zile parca dar nu stiu exact pt ce, cred ca pt placenta/trofoblast.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

miki, as incepe o noua tura de vitex.
astept prima menstruatie si incep de atunci? oare?

Mergi la inceput