"Life in a Day" - o video-capsula a timpului

"Life in a Day" - o video-capsula a timpului | Autor: iileana

Link direct la acest mesaj

"Stii cum e cand stai si te uiti la un documentar despre Egiptul antic sau despre Evul mediu si te intrebi "oare cum o fi fost viata pe vremea aia?" - nu viata idealizata din filme sau cea reconstruita din documentare, ci viata fiecarui suflet de om de pe planeta asta?

Asa vor sta probabil si urmasii nostri peste 20, 50, 100 de ani, dar ei vor avea avantajul filmului-experiment Life In A Day, care isi va incepe "productia" peste 2 zile, pe 24 iulie 2010. Iar tu faci parte din echipa."

Asa suna invitatia lansata de YouTube si de producatorul proiectului, Ridley Scott, asta-vara.

Si-asa s-a si intimplat, se vede treaba ca proiectul a functionat, s-au strins materiale video trimise de prin toate cotloanele lumii (cca 4.500 de ore de filmare), din care a rezultat un documentar de 90 de minute despre ce a insemnat viata pe aceasta planeta asta in acea zi de vara.

Premiera inteleg ca fu ieri, la Sundance Film Festival.
(n-am gasit pe nicaieri uploadate secvente din filmul final, poate gasiti voi :).

Site-ul oficial: http://www.youtube.com/user/lifeinaday

Imi pare a fi un experiment interesant, de-abia astept sa vad ce-a iesit.



Nu stiu daca locul topicului e chiar la "arte", dar probabil ca aici ar fi aterizat indiferent unde l-as fi postat, cita vreme n-avem sub-forum de antropologie :))


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Multumesc, Ileana. E foarte interesant.



Mergi la inceput