caut o carte, ajutor!

caut o carte, ajutor! | Autor: aiamoni

Link direct la acest mesaj

Urmez sfatul primit si deschid un subiect nou sa nu va incurc in jocul vostru! :)

Am citit cu ani in urma o carte si-as vrea s-o regasesc, numai ca nu-mi amintesc deloc autorul sau titlul...
Este vorba in mare despre un tanar mai usuratic la inceput (asa imi amintesc) a carui prietena este diagnosticata cu tuberculoza. Intregul roman descrie apoi toata munca, greutatile si sacrificiile lui pentru a o ajuta, o inseala la un moment dat dar revine la ea si o ia si de nevasata, asa bolnava cum e. La sfarsit imi amintesc ca se si angajeaza la sanatoriul unde este internata ea ca sa aiba grija de ea (si sa castige banii necesari, daca nu ma insel).

Va spune ceva povestea asta?

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mie nu, dar nu-ti mai amintesti daca autorul era roman sau nu, ceva nume de personaj? (sau macar prin ce an ai citit-o - adica nu anul exact, macar deceniul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sau, daca-ti mai amintesti cum arata coperta, si asta poate fi un indiciu de cautare...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Autorul nu era roman, asta e sigur, american sau englez cred ca era.
Am citit cartea cred ca in jurul anului revolutiei, plus sau minus un an-doi. Coperta nu mi-o amintesc deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Aduce a Robie, Somerset Maughman

Numai ca-n asta tinarul e cam serios si ea cam neserioasa :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tuberculosis_in_popular_culture

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

N-am citit Robie, cam asta e subiectul si acolo?

Maria_alexia, buna idee, multumesc, dar nu seamana nimic de acolo cu ce-ma citit eu...oi fi visat cartea asta, stiu si eu, de vreme ce nu stie nimeni de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Sa nu fi fost tuberculoza, oare? Desi imi amintesc perfect ca intr-o seara cand erau la o cabana ea a tusit sange, si el a incercat s-o linisteasca spunandu-i ca o fi zgariat-o pe gat vreun os de peste de la cina...asta la inceputul cartii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Aiamoni, scena pe care o povestesti mi-o amintesc, sigur am citit-o si eu pe undeva. Mai spune-ne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Pai sa vedem ce-mi mai amintesc...
Ea statea la inceputul bolii internata la un sanatoriu, undeva destul de departe de el, iar el venea s-o viziteze din cand in cand si imi amintesc cum il astepta si ce cadere/dezamagire a avut cand el n-a mai venit o vreme...El a avut o aventura trecatoare cu o tipa, dar a revenit la ea...Stiu ca au locuit apoi impreuna si venea o tipa de la ajutor social in fiecare zi sa aiba grija de ea...Apoi stiu ca situatia s-a inrautatit si a fost internata iar la sanatoriu, iar el s-a angajat ca un fel de sanitar sau ceva acolo ca sa-si permita s-o tina acolo, dar sigur ca trebuia sa aiba grija si de altii, nu numai de ea.
Se termina trist, din pacate, dar stiu ca e o poveste impresionanta, toata transformarea lui de la un tanar nepasator la un asemenea devotament...mi-as dori s-o pot citi din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Inainte de revolutie cartile de autori straini apareaui numai la editurile din Bucuresti :
* in colectia "Romanul de dragoste", coperta alba si un desen in tema,
* in colectia "Globus", format de buzunar
* in colectia "Romanul secolului XX"

Iti mai aduci aminte cum erau paginile, coperta, iti spune ceva tot ce ti-am scris mai sus ?

(fetelor, asta da, enigma !)

Mergi la inceput