dependent de calculator

dependent de calculator | Autor: catacarmen26

Link direct la acest mesaj

Sunt o viitoare mamica care isi face griji. Mi-am cunoscut sotul acum 6 ani si abea acum 1 an jumatate ne-am casatorit. La inceput toate bune si frumoase: eu am terminat scoala postliceala, el muncea in diverse locuri si locuiam si locum cu mama-sa si cu frati-su. Buun. Mama-sa platea facturi si diverse interventii prin casa unde era nevoie si a facut si credit pt renovare si pt masina. Dacia logan la insistentele lui cumnatu-meu.Cu timpul mi-am intrat in rolul de sotie, am calcat,spalat si pe frasu inclusiv,am gatit model ce mai. Acum cand am ramas insarcinata ma gandesc ca soacra-mea se baga cam mult in viata noastra si se ofera sa ajute ceea ce ii cam convine lui barbatul meu.Prostia mea a fost ca am obisnuit-o sa fac eu cam tot iar acum daca nu o ajut la ceva, gen curatenie se ofuscheaza si pune un bot de 3 metri ca mai e si la menopauza. Ma gandeam sa stam cativa ani pana creste copilul cu ea si apoi sa ne mutam singurei. Lui nu prea cred ca i-a cazut bine propunerea mea ca pana una alta daca nu fac eu papa ii da mamaica siel nu face nimic sa o obtina. Pe langa asta munceste la taica-su la firma ca agent de asigurari. Tatal lui fiind despartit de mama-sa de 15 ani. Sa ajung la subiect ma ingrijoreaza faptul ca nici nu intra bine in casa,da drumul la calculator si se joaca online cu baietii pana la 3 noaptea. De trezit abea se trezeste la 9 jumate 10 spre disperarea lui tata-su care nu ii poate zice nimik ca al meu sot pleaca. Pot spune ca acum castiga 8 milioane dar nici nu se strofoaca sa castige mai mult. Daca ma iau eu de el incepe sa zica ca ce am cu el ca ce prefer sa se joace sau sa se duca la femei. Mananca pe fuga,mare conversatie nu facem deoarece eu vin la 6 seara si e deja ocupat.Il iubesc si mi-e frica ca o sa-mi cresc copilul singura . Cand i-am zis ce are de gand, sa incerce sa isi mai ia un serviciu zice sa astept ca dupa ce nasc gaseste el la negru ceva. Avand in vedere ca il scot pe el la indemnizatie ca eu nu am 12 luni consecutiv pe cartea de munca. parca e copil infantil . Mai povestiti despre sotii vostri. aveti unul asa acasa?ati avut unul asa acasa si s-a schimbat? Simt ca explodez si nu am c cine vorbi ca mama cu care ma inteleg bne (vitrega) e in Spania, iar lui soacra-mea nu pot sa-i cer pareri despre puiul ei ca ma acuza pe mine a eu l-am invatat. asa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Carmen , nu am avut asa un sot , dar am avut un fost prieten asa , cu care am impartit casa 3 ani .
De ce spun impartit casa ?! Pt ca la un moment dat simteam ca imi e coleg de apartament . El era cu jocurile , eu cu ale mele .

Remediul a fost : despartirea !

Nimic nu l-a putut distrage de la warcraft .



..Dahri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

La cum vorbesti despre el nu mi se pare ca-l iubesti, dar ma rog, asta o fi o parere subiectiva. Bine, argumentul cu care incearca sa-ti inchida gura e si el "de milioane", adica vezi Doamne, ce de treaba e el ca se joaca pe calculator in loc "sa mearga la femei". Pana la urma care e problema: soacra, banii sau calculatorul? Sau toate la un loc? In orice caz, dependenta de jocuri e boala grea, cunosc destui ajunsi la divortz din acest motiv.


mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Eu am avut unul acasa. Fostul meu sot. Statea cu orele in fata calculatorului si juca FIFA, Conquistador si mai stiu eu ce, uita sa manance si sa doarma iar daca indrazneam sa-l deranjez de la joc facea spume! Asa ca l-am lasat sa faca spume si pentru ca tot era indragostit de calculator l-am anuntat ca eu consider casnicia noastra incheiata prin messenger ca nu aveam cont pe jocurile lui stupide. Mi-au trebuit 8 ani ca sa imi dau seama ca NU SE SCHIMBA ci doar "incearca" si ia pozitia de victima lui peste prajit! Acum are tot timpul din lume sa se joace iar cand indrazneste sa se planga ii aduc aminte cum ma rugam de el sa-si ridice dorsalul de pe scaun, sa mai iasa din casa, sa manance o mancare calda de parca era fie-miu si nu sotul cu care as fi impartit "si bune si rele". Cand a facut ultima criza de nervi stiam ca trebuie sa pun punct. Si am pus.

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Cu astfel de barbati-copii sunt 2 variante: ori accepti sa-i fii mamica in continuare, ori il scurtcircuitezi ca sa-si bage mintile-n cap.


_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Naspa situatie....mai ales ca nu ai pomenit nimic de sentimentele lui pentru tine.Calculatorul e boala grea tare,mai ales la cei de genul lui....
Sfaturile de genul,implica-l in activitati,cere-i sa te ajute nu vor avea efect.Acu` tu stii cel mai bine ce e de facut.Cert e ca singur nu se va lecui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catacarmen26 spune:

Multumesc mult! Poate nu m-am facut inteleasa pt ca si el ma iubeste . De 3 ori pe an vine cu flori acasa fara motiv,nu iese cu prietenii fara mine si ma ajuta daca ii spun. Multe persoane zic ca barbatii se responzabilizeaza cand au un copil.. Si eu ma jucam pe calculator inainte dar mai imi vedeam si de treburi.In orice caz parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa stam singuri sa nu mai existe mami care sa isi ajute printul cand nu are mancarea calda.Si o sa vedem dupa ce nasc ce o sa faca. Momentan ma multumesc cu gandul ca barbatii sunt infantili de felul lor.Poate gresesc dar acum nu mai pot da inapoi de la a face un copil.Va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui catacarmen26
In orice caz parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa stam singuri sa nu mai existe mami care sa isi ajute printul cand nu are mancarea calda.

vezi sa nu trebuiasca sa ii faci tu mancare calda, in timp ce ai grija si de copil si de tine si de casa, iar el se joaca pe calculator.
parerea mea e ca nu e pregatit pt. o familie, insa asta trebuia vazut dinainte, acum e prea tarziu...



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Eu cu din astia dependenti de calculator nu ma mai incurc in veci .
De cand cu fostul , primul lucru pe care intreb un barbat este : "Iti plac jocurile pe calculator ? "

Daca incepe sa-mi povesteasca ce se joaca , cum decurge jocul ..si se ambaleaza pe chestia asta , a doua zi nu mai am nr lui in telefon .


Jocurile in retea sunt o boala grea , pe care nu o inteleg decat cei care au trecut prin viata alaturi de oameni dependenti de asa ceva.


Crezi in zadar ca se va schimba dupa ce va aparea un copil .
Eu ma pup si acum ca nu m-am logodit macar cu omul ala . Si asa 3 ani a fost un chin sa-i vad spatele toata ziua in timp ce omora monstrii in retea, cu alti bolnavi mintal ca el .


Din pacate , nu iti pot spune nimic care sa te faca mai optimista , pt ca astia sunt mai rau decat dependentii de droguri .

O sa vezi ...o sa ne mai spui...

..Dahri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Mda de astia trebuie sa te feresti cat poti.Sa vezi cand copilul plange,tu esti nepieptanata si transpirata cu camasa plina de lapte si el cere senin mancare ca A PLANTAT DESTUL IN FARMVILLE si acu are nevoie de papa bun...ha ha..nu e de ras..parca vad ca deschizi un alt subiect.Discuta cu el serios cat mai ai timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

personal nu am avut astfel de ghinioane. sotul meu nu sta f mult pe calc, si cand sta nu sta nici macar pe mess. in general doar citeste ziarele (cateodata mai descarca un film sau muzica, dar destul de rar). in schimb ii place sa fie la curent cu toate stirile si isi selecteaza ceea ce il intereseaza. la tv vezi numai aberatii nimic important cu adevarat plus ca sunt copii la 2 tv care merg aproape numai pe desene, fiecare cu preferintele lui, iar noi nu prea mai apucam sa ne uitam la tv decat ff rar. sau prospecteaza ofertele de la supermarketuri (pt cumparaturile saptamanale sau de "ocazie", adik cele la "oferta" de care nu ai absoluta nevoie, dar e pacat sa le ratezi!) sau a magazinelor de electronicelor pt ca e pasional de toate noutatile si ii place sa le stie preturile.
sfat nu stiu ce sa-ti dau. sincer nu cred ca un astfel de om s-ar schimba o data cu aparitia copilului. ba mai mult, probabil ca se va refugia total in calc si nu te va lua deloc in seama si nu iti va fi de nici un ajutor in cresterea copilului sau in ajutorul gospodaresc. va gasi el scuzele de rigoare, sunt sigura de asta. ba ca sa nu mai auda plansetele bebelusului (toti copii plang, oricat de cuminti ar fi, si aparitia copiilor in sine iti "da lumea peste cap" si este un intreg proces de adaptare la viata in 3 fata de cea de cuplu) ba ca tu esti mama si stii mai bine ce sa-i faci etc.
imi pare rau pt tine ca nu te poti bucura alaturi de sotul tau de perioada aceasta de sarcina, care este absolut minunata, si ar trebui sa apropie, sa uneasca cuplul mult mai mult decat inainte.

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput