proprietate personal ingradita de altii!

proprietate personal ingradita de altii! | Autor: olim

Link direct la acest mesaj

salutare!
am si eu o problema, si as vrea sa ma sfatuiti ce demersuri sa fac in urmatoarea situatie!
in 2005 am cumparat un teren de casa, cu suprafata de 2000 de m 2, langa Targu Mures.
Vineri, ca tot suntem in tara, ne-am hotarat sa il vindem, ca vrem sa ne stabilim definitiv in Franta, si am mers cu un agent imobiliar sa ne spuna un pret si sa il lasam lor sa se ocupe de el.
Acolo surpriza, cineva si-a tras un gard pe mai mult de jumatate suprafata terenului nostru.Am ramas, in septembrie totul era ok.
Am fost la primarie sa vedem cine e noul proprietar, acolo surpriza, ei nu stiu/
Ce se poate face in acest caz.
Am depus la Politia comunei Corunca, de unde apartine terenul o plangere, am dus acte doveditoare, CF, act vanzare cumparare, si o harta mai veche.
Cei de la primarie au spus ca ei nu stiu ce sa faca, am dus-o pe doamna viceprimar si inginera de la cadastru, iar la intoarcere vorbeau doar ungurestenoi nu intelegm nici unul.
Stiu ca daca vrei gard, mai ales ca ala a costat cateva zeci de milioane, ca e beton nu jucarie, ai nevoie de autorizatie de la primarie,dar primaria a spus ca nu e obligatoriu.
Ce demersuri ma sfatuiti sa fac?
Multumesc mult pentru orice sfat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

inginera de la cadastru trebuie sa stie ce se intampla , daca nu stie inseamna ca ocupa degeaba postul.
parerea mea este sa discuti cu avocatul cu care ai facut contractul de cumparare, sau cu un oricare altul, dar sa stie despre cadastru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

E putin mai complicat ptr ca nu esti din tara....nu ca altfel ar fi floare la ureche.....

pot fi mai multe cauze, dar pentru toate rezolvarea o obtii printr-un avocat specializat pe litigii de proprietate....imi scapa acum terminologia.
din cate stiu eu, in zona de vest exista (si se completa)cartea funciara inca de acum 200 ani, deci destul de putin probabil sa fie dn cauza vreunei suprapuneri de teren rezultate din acte facute cu picioarele si din improprietarirea unor "revolutionari", cum s-a intamplat prin jurul Bucurestiului.
Ar mai putea fi niste diferente in planurile cadastrale date de schimbarea instrumentelor de masurare. Eu am cumparat acum 9 ani, cu cadastru facut cu teodolitul, acum vreo 3-4 ani vecinul din spate care a cumparat in acelasi timp cu mine si cu acelasi plan cadastral general, dar nu si l-a ingradit la vremea respectiva, s-a hotarat sa-si construiasa o casa si a chemat un agent cadastral sa-i identifice terenul cu GPS-ul....a rezultat o diferenta intre planuri, practic o translatie cuprinsa intre 0.5 si 2 m pe lungime si latime.

Din cate inteleg, la tine suprapunerea e mai mare. nu cred ca e din cauza asta.

Si autorizatia de constructie pentru gard....daca ai plecat din Ro dinainte de revolutie e posibil sa nu stii ca aici se aplica doar legea junglei, iar cei plecati sunt "buni plecati" nu-si mai bate nimeni capul cu ei. Dar daca cumva te bate gandul sa-i darami gardul aflat pe proprietatea ta sa stii ca poti fi amendata.

Avocatul iti va face ceva adrese catre oficiul de cadastru si primarie, va nota suprapunerile de teren si va solicita actele care au stat la baza constructiei vecinului.
In functie de raspunsuri (care pot veni in .. ani) vei actiona in continuare, adica va veti adresa instantei ptr somarea vecinului sa darame gardul, daca nu va fi de buna credinta sa o faca singur.

ca fapt divers...
am achizitionat un teren care avea titlu de prop., cadastru, intabulare, iesire din circuitul agricol, autorizatie de constructie p+1. Am hartie de la judecatorie "liber de sarcini", am scos autorizatie de constructie si certificat de urbanism si am construit un gard. Dupa 2 ani ma trezesc cu notificare la cartea funciara de suprapunere, cum ca sunt al doilea cumparator, primul avand cadastru si intabulare.
Dar totul se intampla la Snagov, unde primaria a eliberat cate 2-3 procese verbale de punere in posesie pe aceleasi terenuri, lasand apoi oamenii sa se judece ptr ele.
Aici e vina clara a autoritatilor.
Dar in Teleorman, la bunicii mei, unde am avut un teren cu casa cu fundatia si primul nivel ridicat primarul i-a dat voie unuia sa-si includa in proprietate jumatate din terenul nostru (evident, zona cea mai buna, cu paraias) pe motiv ca nu vor mai veni nepotii de la Bucuresti sa stea acolo, desi impozitele le plateam... Acum primarul umbla la sentiment cu noi, incercand sa ne compenseze cu terenuri imprastiate prin alte locuri in sat

So....mare e gradina Domnului!


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

pai un prim pas a fi sa afli cine a facut gardul. nu de la primarie ca astia habar n-au, in general, iar daca stiu, cu greu afli ceva.
Apoi cauti un avocat specializat pe revendicari, granituiri, proprietate imobiliara.S-ar putea sa fie cazul, daca e vorba de masuratori cadastrale sau suprapuneri.
Apoi plangere penala pentru tuburare de posesie contra celui care a construit.
Apoi rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Olim, mai bine muta intrebarea la forumul cu juridice, mie Marius si Mediajust ce sunt in domeniu mi-au raspuns in aceeasi zi cand "imi ardea buza". Aici, nu stiu daca intra .
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui enachescug

pai un prim pas a fi sa afli cine a facut gardul. nu de la primarie ca astia habar n-au, in general, iar daca stiu, cu greu afli ceva.
Apoi cauti un avocat specializat pe revendicari, granituiri, proprietate imobiliara.S-ar putea sa fie cazul, daca e vorba de masuratori cadastrale sau suprapuneri.
Apoi plangere penala pentru tuburare de posesie contra celui care a construit.
Apoi rabdare.


Cata dreptate ai cu rabdarea astanumai ca tb sa fie muuuulta de tot.
Iar avocatul tb sa fie primul pas, la orice adresa am facut la OCPI, desi era vb de terenul meu si anexam actele doveditoare, nu au vrut sa imi spuna cine in ce baza a notat suprapunerea. Cica nu au voie sa dea astfel de informatii, m-au trimis direct la tribunal, dar bineinteles ca raspunsul a venit dupa vreo 2-3 luni si 2 adrese.
Au trecut 2.5 ani si abia s-a pronunta sentinta in prima faza, iar la recurs primul termen a fost stabilit dupa 6 luni....nu gasesc un emoticon potrivit ptr starea asta ......si asta e un caz fericit, am auzit de infatisari programate dupa 1 an.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

multumesc de ajutor
sunt in tara, din pacate sau din fericire, nici nu mai stiu ce sa zic
nu prea stiu cum sa il mut la juridice, adica il inchid pe asta si deschid altul acolo
plangere penala am facut la politie, iar doamna de la primarie stiu ca isi ocupa degeaba postul
cel mai mult m-a enervat ca a vorbit in ungureste, limba pe care eu nu o inteleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

marius, mediajust, astept si parerile voastre
multumesc mult


cel mai rau imi pare ca toata aceasta situatie, mi-a provocat un avort spontan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

is disperata
am sunat una vocat la Tg Mures si mi-a zis ca acuma nu se poate face nimic, daca am depus plangee la politie, pana nu se rezolva acolo, cam 6=12 luni, el nu poate face nimic
adica un an sa se afle identitatea celui care a pus gardul
si cei de la primarie au zis ca au 3 luni sa dea un raspuns oficial, apoi sa vedem ce facem
cum se poate intampla asa ceva in Romania in 2011. mi se pare penibil.
adica o primarie sa nu stie cine e proprietar in gradina lor bine ca iau impozite pe 2000 de m2 si dau 10 titluri pe acelasi loc
ce ma sfatuiti sa fac, va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

suna alt avocat

terenul are cadastru?

stiu pe cineva care a fost exact in aceeasi situatie si a trebuit sa deschida procese peste procese, - inclusiv cu cadastrul, unde se falsificasera actele, nici nu vreau sa spun cit l-a costat si il costa in continuare (oficial si neoficial, da, desi dreptatea e de partea sa) intrucit dureaza treaba din 2006



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Vorbeste cu alt avocat, si eu am incercat vreo 3. Unul chiar mi-a spus ca miza e prea mica, adica prea putin teren in litigiu, iar el avea tarif pe mp.

Sa nu ai pretentii prea mari de la cei de la primarie, poate ca nu au vazut calculator pana ieri, eu am avut surprize mari si la BCR sau BRD, cat despre evidente...ce sa mai vorbim..

Dar avocata mea mi-a zis ca termenul de raspuns e de 30 zile, doar ca nu ai cum sa-i sanctionezi daaca nu-ti raspund si , da, si eu mi-am vazut semnatura falsificata la primarie, de unde am presupus ca cineva stie foarte bine ce se intampla, dar e mult mai bine sa faca pe prostul.

Imi pare rau pentru problemele pe care ti le-a creat situatia asta, te inteleg perfect.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput