Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

miki-miki m-am uitat , dar nu-mi dau seama unde? sau a modificat floricidemac

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Denisule vad ca mesajul e editat de Oana_B
Oana_B multumim!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Miki poti sa imi spui pur is simplu sun, sau sunshine, cum doresti. Mi-am schimbat ca a fost musai...sper sa intelegi ce vreau sa zic.

QiaoBing eu zic ca la semnatura ai niste mutatii care nu is neglijabile deloc. De Pai multi dr care cred eu ca nu is familiarizati inca cu ele , zic ca nici in occident nu dau importanta mare, dar uite ca unii medici care cat de cat avanseaza si se documenteaza dau importanta mare. Si nu mergand mai departe pe buletinele mele de analzie de la Syenvo care au fost facute in Germania, scrie ca pai1 da avort, dar in combiantie cu mutatia XIII e si mai rau, e avort sigur daca nu e tinuta sub frau.
Dar ma rog medici si medici persoane si persoane.

Acuma sa va zic de ''petrecerea'' mea pe la dr de fam si farmacie. Am reusit atat cu reteta compensata cat si cu Clexanul.
Nu a fost usor al med de fam ca am fost bombardata cu n intrebari si sa povestesc tot istoricul , ca de fiecare data sa imi zica ca ea ii ferm convinsa ca nu are chiar deloc de-a face trombofilia cu avorturile, ci mai degraba stresul, statul in picior, mersul mult, neodihna si asa mai departe ca si ea la randul ei (acuma e baba ) a pierdut 9 sarcini...blabla....dar nu e nici o problema ca imi da reteta....dar totusi cum am sa fac daca nu reusesc doar a noua oara de ex, o sa fie nevoie luna de luna sa im ielibereze reteta. AL care am linistit-o ca da cu siguranta, si o sa fie nevoie si pe tot parcursul sarcinii si dupa cateve saptamani....am crezut ca nu mai ies niciodata de la ea, pana a proiectat reteta pe calculator.
Dar in fine a fost mai usoara decat credeam eu si am fost pregatita pentru.
Apoi a urmat farmacia, unde a fost super usor. M-am dus la farmacia unde obisnuiesc eu sa meg,am arata reteta si s-a si dus dupa cantitatea de 60 de fiole. Am ramas masca. Nu puteam sa nu intreb cum de, ca in alte farmacii sunt probleme?! Pai asa ca ei o iau direct din bucuresti de la furnizor tocami ca aveau si ele probleme.

M-am cam lungit muuult.



''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

QiaoBing - cariotipul tau sau cariotipul fetal a iesit bine?
fetelor, vedeti ca PAI da probleme si in sarcini mici. scrie pe ici pe colo ca influenteaza formarea placentei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

multumesc! Oana_B sunt batrana si "saraca" si port si ochelarii( vb. mamei mele)

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

Saru-mana Mikisor

Io vb de superstitii care am schimbat hotelul numai pt ca la ala la care am stat vreo 2-3 luni nu crestea endometrul si la asta de la prima vizita era ca la 18 ani.Acu sa vedem



---------------------------------------------------------------------------------
gena MTHFR A1298C-genotip heterozigot,2 ET-1 sarcina biochimica,1 sarcina cu gemeni pierduta la 5,respectiv 8 saptamini sub tratamnent fraxiparine 0.3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Denisa, Miki si restul fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Sunshine (tare ciudat e sa-ti zic asa) ai luat reteta 50% compensata? Cat ai platit la farmacie?

Denisa ma facusi sa rad

Misa deci ai si tu ceva stoluri la mansarda Sa speram ca va fi ca la 18 ani

Pt cele cu PAI, Claudia79 a facut FIV si a luat anticoag spre sf stimularii, zicea ca nu-i cresteau foliculii bine si cum a adaugat anticoag au inceput sa-si dea drumul inclusiv endometrul. Ea a facut arixtra dar nu mai stiu doza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Fetelor mai am o nelamurire. Dr meau de fam m-a programat pe 21 debr pentru o noua reteta compensata 50% pt Clexane. Dar daca voi reusi in martie imi mai poate da o alta reteta comepnsata 100% compensata? Sau doar dupa ce imi expira cea anterioara?


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Sunshine (tare ciudat e sa-ti zic asa) ai luat reteta 50% compensata? Cat ai platit la farmacie?




Miki


MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,
3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)



Da am luat compensat pe salariat cu 50% si am dat 460 RON.
Dar nu stiu cum sa fac data viitoare? Ca daca ar fi o posibilitate nu as mai lua cu 50% ci cu 100%, dar m-a chemat pe data de 21 febr, si la aceasta data sigur nu voi afla inca daca is gravida sau nu, si mi-e frica ca daca imi elibereaza cea de 50% , 30 de zile cat e prescriptia nu imi va schimba , sau sa imi dea alta reteta. Adica sa fie doau reteta diferite pe aceeasi medicatie pe o luna. Aici am dubii, si sper sa ma lamuriti voi daca stit.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput