Jocul cu carti 2.10

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

yeap.
placinta e dulce la sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

aha

Un ofiter al serviciilor de imigratie (sau cum s-or fi numind tipii care cauta sezatori ilegali) incepe sa 'auda voci' dupa un incident ciudat intr-un cimitir.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

miroseam eu ca-i timpul pentru un japonez. (stiu, da' nu spun, las pe altii, ca am o discutie apocaliptica in birou despre iminenta sfarsitului lumii si sunt cam iritata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

bine, fie - "in cautarea unei voci din departare"

(m-am mai calmat, ca ma isterizasera astia cu sfarsitul lumii lor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

asa e:)

bine-ai facut, ca io cam plec cateva zile:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ok, ghicitoare despre un personaj, nu despre o carte:

un personaj dintr-o serie de carti ale unui prolific & longeviv autor, carti scrise pe o schema simpla, dar de un haz nebun (zic eu). personajul e majordom, si el "a facut-o", desi cartile nu sunt politiste

edit: mie imi suna aiurea serie de carti a unui autor [...] , d-aia am scris cum am scris, da' puteti lua varianta corecta

edit2: care e varianta corecta? acu' sincer nu-mi dau seama, simt ca-mi scapa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Jeeves?

hehe, misto conceptu' nou!
Io cred ca varianta corecta e aia pe care-i scris-o tu, ca cartile sunt ale autorului, nu seria. Si daca mai vrei o parere de lingvist nebun sau, ma rog, neincheiat chiar la toti nasturii, subiectul e 'o serie de carti' si acordul se face in cazul asta prin proximitate, adica cu cartile. Dar ma indoiesc sa gasesti treaba asta in cartile de gramatica.



Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Da, el e!

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Un personaj care apare in cateva dintre cartile acestui autor japonez (sau in cel putin doua dintre ele).
De fiecare data dispare si reapare cu un nume nou ... de peste.

Nu stiu daca e acelasi personaj sau e vorba de exemplare diferite din aceeasi specie. In alt roman al aceluiasi japonez e plin de exemplare din aceasta specie.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Era motanul Noboru Wataya din 'Cronica pasarii-arc', pierdut, regasit, rebotezat Scrumbie. Si mai era si motanul anonim (sau pe care nu mai stiu cum il cheama) din 'In cautarea oii fantastice' - (re)botezat Macrou.

_

Un cavaler mancau, hatru si m.u.i.eratic, care apare in trei piese secspiriene


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput