Bebe 2 =motiv de divort??

Bebe 2 =motiv de divort?? | Autor: baicualina

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!

N-am mai intrat de mult pe-aici...insa mereu stiam ca am un loc in lumea asta unde pot primi sfaturi

si cum acum pentru mine e o perioada mai dificila( cand oare n-a fost?!)
vreau sa-mi dati sfaturi sau sa-mi spuneti ce ganditi despre situatia mea:
o sa incep cu inceputul dar foarte pe scurt:sant cu sotul meu de 13 ani,ne-am casatorit legal acum 3 ani, inca nu am facut ceremonia religioasa(din mai multe motive,chiar daca pe mine ma doare!) avem o fetita de 5 anisori, locuim singuri(cu chirie evident).
Problema: nu vrea al doilea copil!
nici pe fetita n-a vrut-o insa a acceptat-o, in acte si in fata lumii, dar a zis ca al doilea iese din calcul!
eu il inteleg pentru ca e singur la parinti insa nu pot sa accept asa ceva!petru mine e ca si cand , de cand s-a nascut copila, ma omoara incet incet in fiecare zi.Oricat il iubesc.....
Stiu ca un tata nu poate sa iubeasca precum o mama(desi am vazut si exeptii!) insa totusi pana a se ajunge sa-mi zica ca mai bine ne despartim decat sa facem al doilea bebechiar nu pot sa inteleg!

binenteles ca nu il amestec in cresterea si educatia copilului mai deloc, pentru simplul fapt ca imi reproseaza: tu l-ai vrut tu ocupa-te de el....

Ce sa fac???

Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Buna..ma gandesc ca ar fi bine ca un al doilea copil sa vina pe lume asteptat de ambii parinti,nu fortat,impotriva dorintei tatalui sau...am cunoscut persoane care nu vor sa aiba copii,la fel si persoane care nu-si doresc un al doilea copil,cred ca hotararea de a nu avea copii/a avea 1,2,3...,ar trebui sa fie luata impreuna.Poate daca vei fi mai relaxata pe tema asta si vei incerca sa discuti cu el linstit si fara presiune,vei reusi sa afli argumentele lui si veti reusi sa ajungeti la o intelegere rationala,frumoasa si corecta atat fata de tine,cat si fata de el si de copilul/copiii vostri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mie nu-mi pare in regula chestia aia cu "tu l-ai vrut, tu ocupa-te".
Asta inseamna ca ceva in relatia voastra scartaie, si asta nu-i numai copilul cu greu acceptat.
De aceea, un nou copil pe care tu-l vrei, tu te ocupi, nu cred ca iti va aduce vreo bucurie, alta decat faptul ca-ti implinesti dorinta.
Eu cunosc o familie care a facut al doilea copil pe picior de despartire. Impotriva oricarei ratiuni. Ca asa a vrut ea, desi era evident ca familia se destrama. Acum sunt divortati, ea o duce rau, copiii de asemenea. Este numai un exemplu, care m-a marcat pe mine, recent, pentru ca mai am si altele si sunt multi de care n-am auzit.
Ce sa faci? Fa ceva responsabil si, mai ales, in beneficiul copilului.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mie titlul mi se pare asa de genul"atac la coarda sensibila"!Dramatism,pur si simplu!

Un al doilea copil e o hotarire de familie,nu o hotarire singulara !

Si eu cred ca ceva nu functzioneaza acolo cum trebuie si mai cred (deci eu cred)ca prin subiectul asta tu ceri suport pentru o decizie sau o viitoare decizie!

Daca el nu-si mai doreste un al doilea copil ar trebui sa-i respectzi decizia!Eu vad problema ca pe o respectare a celui de linga tine!

Tu ai mai multe variante daca itzi mai doresti un copil!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Alina, daca ma pun in situatia barbatului tau, pai e normal sa nu vrea bb2. El a crescut singur, asta fiind modelul familial pentru el, acum n-aveti casa, stati in chirie, unde mai vrei bb2?
Te inteleg ca vrei inca un bebe, dar esti pregatita sa-i cresti singura pe amandoi? Esti gata sa te confrunti cu el, cu eventuala gelozie a fetitei, si cu problemele celor doi copii singura? Cel mic se va naste probabil cand fata ta incepe scoala, si crede-ma, nu e chiar o perioada distractiva si nu mai zic de cheltuieli cu un bebe si o boboaca de scoala...

Eu sunt asemanatoare cu femeia din povestea lui Rufus, cu diferenta ca la noi dupa divort ne-a mers totusi mai bine. Nu suntem muritori de foame, dar ne calculam fiecare banut. Eram in prag de divort inca din timpul primei sarcini... pe asta mica n-a vrut-o taicsu, si totusi ea e preferata lui. Copiii mei nu prea aveau tangenta cu tatal lor pana dupa divort. Acum se mai ocupa de ei, mai bine, mai rau, in fiecare al doilea w.e. Nu am regretat nici o clipa, ca nu am mers la avort cu cea mica. E cea mai dragalasa domnisoara din lume

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ca sotzu' nu-si doreste al doilea copil, inteleg foarte bine, nu vad ce i s-ar reprosa pe tema asta; DAAAR, sa ai un copil si sa nu te implici in cresterea si educatia lui, pe principiul "io nu l-am vrut, sa se ocupe de el cine l-a vrut"...mi se pare oribil, o atitudine sub-umana, pur si simplu. Aici nu stiu daca a exagerat au ba autoarea: adica 5 ani individul a avut fatza de fetita atitudinea asta de "stay away, nu te-am vrut" si sotia nu numai ca a suportat, preluand ea toate responsabilitatile, dar acum isi mai doreste un copil, cu acelasi tata "deosebit"... Eu n-as putea suporta langa mine un om care sa aiba o atitudine de indiferentza/ respingere/ dezinteres fatza de propriul sau copil!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai a spus clar ca ea nu-l implica in cresterea si educatzia copilului!

Si acum chiar trebuie sa recunoastem ca sunt femei care nu stiu nici sa gestioneze situatzia asta,sunt femei pentru care barbatul are cuvintul,are legea si venitul financiardeci posibilitatea de decizie!Sunt femei care chiar isi educa copii in sensul"Nu-l deranja ca e obosit"si altele din categoria asta!

Eu citesc mai multe printre rindurile Alinei,insa...sper sa interpretez eu aiurea!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

.....

Un al doilea copil e o hotarire de familie,nu o hotarire singulara !

.....

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


La fel ca si primul copil, de altfel, asta strict dupa parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine

Citat:
citat din mesajul lui andacos

.....

Un al doilea copil e o hotarire de familie,nu o hotarire singulara !

.....

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


La fel ca si primul copil, de altfel, asta strict dupa parerea mea.

>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
C+AN+YS+ML



Corect!

De asta spun ca ...aici scirtziie ceva!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Mie nu-mi pare in regula chestia aia cu "tu l-ai vrut, tu ocupa-te".
Asta inseamna ca ceva in relatia voastra scartaie, si asta nu-i numai copilul cu greu acceptat.
De aceea, un nou copil pe care tu-l vrei, tu te ocupi, nu cred ca iti va aduce vreo bucurie, alta decat faptul ca-ti implinesti dorinta.
Eu cunosc o familie care a facut al doilea copil pe picior de despartire. Impotriva oricarei ratiuni. Ca asa a vrut ea, desi era evident ca familia se destrama. Acum sunt divortati, ea o duce rau, copiii de asemenea. Este numai un exemplu, care m-a marcat pe mine, recent, pentru ca mai am si altele si sunt multi de care n-am auzit.
Ce sa faci? Fa ceva responsabil si, mai ales, in beneficiul copilului.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Seamana foarte mult cu cazul meu. Cu exceptia ca noi suntem bine. Si eu si copiii si cred ca si ex, da nu bag mana in foc. Nu avem si un "el capitan", ca cel care e ba e , ba nu e si m-am cam plictisit sa astept sa se concretizeze in ceva dragut, da eu sunt multumita de alegerea facuta. Concret... casnicia mea era una de filme de groaza, un adevarat iad si la noi era doar o chestiune de timp sa se destrame totul. In timpul casniciei am vrut si al doilea bebe. Sotul nu era prea incantat, dar nici nu si-a exprimat dorinta sa mai avem bb2, ba din contra, cateodata spunea ca nu mai vrea. Cu toate astea, dupa ce mi-am pledat cazul, impreuna am facut tot posibilul la bebe 2 sa apara. Prima oara extrauterina, a doua oara am pierdut sarcina, a treia oara, cand chiar nu ma asteptam si credeam ca nu am sa mai vad asta intamplandu-se (eram despartiti dar ne mai vedeam), si cand el chiar era contra dar nu a avut curaj sa-mi zica, minunea s-a produs. Si am in acest moment, in casa al doilea bebelus. E in premergator si se uita cu fica-mea la alba ca zapada de mama focului si rad amandoi.

Eu nu am tinut prea mult cont de barbat si mi s-a parut o nerozie din partea mea sa imi neg singura, ascultand si ce vrea el, maternitatea. Am vrut impotriva poricarei ratiuni, la prima vedere, al doilea copil, indiferent de aspectul negativ al casniciei esuate, pentru ca nu mi s-a parut ok ca el sa-mi nege implinirea unui vis. El a inteles ca nu totul se reduce la el. Nici el nu a fost implicat in cresterea primei mele micute, nici macar financiar si cu atat mai mult am considerat ca eu copiii ii fac pentru mine. Cum nu am dorit sa am copii cu barbati diferiti am pastrat sarcina neasteptata si ma felicit pentru decizie. Fica-mea nu va creste singura si asta e foarte bine. Eu m-am bucurat din plin si ma bucur din plin de ei si sunt mandra ca ii am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Mie nu-mi pare in regula chestia aia cu "tu l-ai vrut, tu ocupa-te".

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Asta vroiam si eu sa spun. Nici sotul meu nu a vrut copil in perioada in care am ramas insarcinata (el azi voia, maine-nu si tot asa... nu stia ce vrea) si pentru aia uite nici macar in situatia in care suntem noi si nu mi-a spus vreodata asa ceva. Victoria bolnava, 5 zile la 3 saptamani e la steroizi cand practic urla aproape non-stop (da, urla, nu plange!) si el isi ia zile libere de la servici (3-4) sa ma ajute. Eu nu cred ca as mai intinde coarda si ptr. al 2-lea copil (drept e ca nici nu imi doresc alt copil, deci nu ma pot pune in situatia ta), dar... nu stiu ce sa zic... decat cu 2 si despartiti, poate ca ar fi mai bine cu 1 pe care sa-l cresteti impreuna... asta daca tu poti... e foarte greu sa iti dai cu parerea in situatia asta. Oricum, iti doresc sa iei decizia care sa-ti aduca liniste sufleteasca, tie si familiei tale.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput