Cardul de salariu

Cardul de salariu | Autor: Briantis

Link direct la acest mesaj

Buna .
As vrea sa imi spuneti si mie daca exista vreo lege prin care sa fiu obligata sa imi fac cardul de salariu acolo unde vrea angajatorul.In cazul meu , angajatorul este o institutie de stat care are negociate cu o anumita banca niste conditii mai avantajoase decat are banca respectiva pt restul lumii .Cu toate astea , eu am card la o alta banca , cu comisioane mult mai mici chiar decat cele negociate de ei .Angajatorul meu se justifica cu faptul ca ei nu au curier si ca se duce o angajata ( contabila ) cu ordinele de plata in fiecare luna si ca nu poate sa se plimbe la 100 de banci .Institutia are aproape 400 de angajati , din care doar 5 au card de salariu la o alta banca decat cea de care spuneam la inceput ( si care nu e aceeasi cu cea la care am eu in prezent cardul )
DEci , e legal sa fiu obligata sa-mi fac card unde vrea angajatorul sau nu ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia1112 spune:


Buna, Briantis! Nu esti obligata sa iti faci card la respectiva banca, angajatorul iti poate da salariul in numerar.

Uite aici un articol cu o explicatie mai pe larg si cu textul de lege: http://old.cotidianul.ro/plata_pe_card_a_salariului_la_stat_neconstitutionala-92554.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Multumesc Ligia .
Sa inteleg ca ori fac ca ei ori imi dau banii in numerar?De ce nu se poate sa imi fie virat salariul pe cardul pe care il am deja ?
Ar trebui sa ma las convinsa de explicatia lor cu lipsa curierului ?
Pana la urma as putea sa accept oferta lor , insa ma deranjeaza f tare tehnica asta a "convinsului " cu forta si faptul ca cei de la banca , care vin o data pe saptamana in institutie aveau astazi atasat la hartiile lor de completat copia buletinului meu , data de cei de la runos , fara sa ma fi intrebat inainte cineva daca o pot da ( nu prea cred ca e legal de vreme ce eu nu am nici o relatie contractuala cu banca respectiva , sa aiba copia cartii mele de identitate )

Mergi la inceput