Zmeurici de iulie-august 2009 (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Inuta,, felicitari pentru sarcina!!

Adrina, am trimis citeva poze in contul comun.

Bely, dr i-a dat sumetrolim, otocalm, nurofen/panadol.

Alus, bine ai venit! sau revenit- nu ai mai fost si la inceputul odiseei? imi este cunoscut nickul tau, locatia, ba parca imi aduc aminte ca t-am adresat o intrrebare ref la diabetul gestational

Lucialu, bravo ca maninca pupa. e o mare satisfactie. stiu cit m-a necajit rebe cu fitele ei, Daniel este diferit, insa acum in ultima vreme mi-a tot facut si el fite...si vad ca stagneaza la 10 kg.
Moni, bravo pt 9 kile. sa stii ca asa a fost si rebecca, exact acelasi ritm. si e genul balerina si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Buna, fetili!

Ieri am fost cu Sara la un pediatru/dermatolog si a zis ca are dermatita atopica, stadiu mediu. Mi-a placut ca n-a sarit din prima cu cortizon, o sa incepem cu ceva usor, iar daca nu se schimba nimic, incercam un pic de advantan. A zis ca nu-i un capat de tara, nu-i face rau, ca doar nu-i fac baie in cortizon. La stadiul in care a ajuns (cand se scarpina, ii da sangele), nu mai comentez, vreau sa o vad bine si atat.
Ma bag sa citesc... ce spor ati avut!

p.s. ma tot gandesc la vegeta facuta de Adriana. Nu ne trimiti si noua? oricum , o idee excelenta



"Viata nu se masoara in numarul de respiratii pe care le ai, ci in momente care iti taie rasuflarea."

Laura, de Sara-Ruxandra (13.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Ce harnice sunteti la tastat dar imi place cand am ce citit.. ca tot se vb de soacre de ceva vreme si eu am tot fost contra cronometru si n-am scris despre a mea, ce ziceti ca a mea nu-si cunoaste nepotica? asa a decis fiie-su si mie nu mi-a ramas de cat sa ma bucur..e cam intepata si autotstiutoare iar al meu numai are rabdare cu ea si uite asa a cam inceput sa se indeparteze usor de ei mie chiar imi pare rau ca nu se pot intelege si nu are parinti cum trebuie dar ce pot face? ei stau la 600km de noi, tot a zis ca vine s-o vada si in veci n-a aparut, eu nu i-am spus sa nu vina si chiar am incercat sa fiu "simpatica" cu ei dar ea tot nu ma place stiu eu asta desi in fata din draga si fica nu ma scoate. E asa de bine ca e distanta asta intre noi si macar nu-i avem aproape sa ne bage bete-n roate! in mare cam asta e si cu ai mei socrii nu ma bag chiar in detalii ca as face roman..
muffi mi-e asa cunoscut ce vorbesti tu despre negrii-mulatri, eu am avut un coleg cu care am lucrat vreo 5 ani care a trait in Africa de Sud aproape 40 ani, s-a intors cand a fost razboiul intre albi/negri cu multi ani in urma, dar el a adorat traiul de acolo, si cum aveau slugi impartit fiecare cu tarefa lui,bucatar era doar nbucatar,gradinar doar gradinar... si la fel imi spunea despre furturi, ca le dadeau putin in plus doar sa nu-i fure... uite o negruta mi-ar trebui si mie adica mai mult sotului ca el calca hainele asa l-ar scapa de o tarefa!
adriana La multi ani sotului tau! sa aveti pofta la tortulet!
moniland super ca zmeurica a recuperat putin greutatea, sa stii ca nici zmeurica mea nu e tare departe doar 150gr are in plus
noce e exotic cu bona mulatra, am zis ca poate e mai sensibila mai ales ca mi-au vorbit tare bine despre ea, si n-am ce spune desprea ea exceptand accidentul cand a cazut de si-a spart dintisorul dar am zis sa nu fiu prea dura ca se putea intampla asta si cu mine daca era.. desi e tare greu a treci prin momente din astea, nici acuma n-am digerat povestea dar incerc sa merg inainte si ma rog la DD sa nu ni se mai intample nimica.
inutsa imi pare rau prin ce trece Biuta, off ce greu iti este asa mami, exact cum ai spus noua mamelor ni se pare un capat de lume o simpla raceala. Sunt sigura ca o sa scapati de astm mai ales ca raspunde bine tratamentului, incercati si Salina am auzit si eu ca face minuni! Felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos
cine cere lapteee si cine cere mancale?? off ca eu n-oi auzi-o pe a mea cerand asa ceva, eu zic ca nu-ti ramane de cat sa te bucuri adriana pt asa mancacioasa
alus bine ai venit in tufa noastra, sa-ti traiasca juniorii si sa fie sanatosi! Sedere placuta la(cu) noi!
Felicitari elenada,moniland pt slabire, eu nu stiu daca am mai dat jos ceva, poate maine ma cantaresc sau cel mai sigur sambata cand sunt acasa si am timp ca in timpul sapt. tot pe fuga sunt. Pooh, tu cu ce te mai lauzi? SB sau Hipocalorica?
PatriciaA, sanatate piticului sa se faca cat mai repede bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Inutsa felicitari,sarcina usoara!Parca imi vine chef si mie de bebe 2,chiar l-am intrebat pe doctor daca mai pot si a zis ca da,dar trebuie sa mai asteptam,deocamdata avem interzis pana prin martie trebuie sa se vindece rana.

Legat de homeopate,acum cativa ani l-am dus pe sotul meu la faimosul dr Chirila,are o alergie la soare,nu va spun ce aglomerat era acolo,ne-a dat o sacosa de pastilute,l-am chinuit sa se tina de ele,vre-o trei luni a tot luat si cum a venit vara si a iesit un pic la soare, alergia la locul ei.

Bely cam in aceeasi situatie sunt si eu cu soacra,ca doar ea traieste,nu avem ce discuta,sotul o viziteaza din cand in cand din obligatie,pe Alex l-a vazut de vreo 2 ori,dar eu sunt fericita asa,ea e foarte nesuferita,atot stiutoare,asa ca nu imi e dor de ea.
Aaa,noi locuim in acelasi oras.

Alus bine ai venit sau revenit.

Ieri i-am facut lui Alex somon la cuptor cu portocala si brocoli,stiti cat e de simpatic cand ii place ceva nici nu apuca sa inghita si cere atu,atu, adica altu.
Revin mai tarziu,am timp berechet,a inceput mama sa-l ia pe la 11 si il aduce seara pe la 8,asa parca as mai face copii.


mami fericita de baietel Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Doarme printesa asa ca revin: Mq si Blanca daca inca vreti pot sa va dau si eu ceva kg in plus. Le dau cu drag si nu le vreau inapoi.

ad ca lumea s-a apucat serios de cura: io pana mai am zis pas la cura. Vad eu pe urma ce fac .

Alus bine ai venit in tufa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Inutsa, felicitari pt bebe! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos, dormicios si papacios!
Cauta harta conceptiei la chinezi pe DC, poate se potriveste sexul copilului. Ei zic ca are o corectitudine de 66%.
Pentru Biuta, s-ar putea sa mearga f. bine un tratament homeopat.
Alus, bine ai venit in tufa! Ce copii frumosi ai! (parca Mateusz seamana un pic cu Balasz sau bat campii? )
Lucialu, ce bunatati a papat Ana... Sara nu vrea decat lapte de mai bine de o saptamana. Si ea manca, nu gluma! Azi am facut o supa de curcan, poate pofteste si d-ra ceva...
Legat de homeopatie, sunt pro. Chiar daca la mine n-a functionat intotdeauna, stiu cazuri care s-au vindecat f. frumos. In plus, am homeopatul in casa (mama), asa ca avea cine sa ma "converteasca". Dureaza mai mult pana apar rezultatele, nu intotdeauna primul tratament prescris e cel mai potrivit si nu merge chiar in orice situatie, dar te scapa de chimicale sau, mai rau, de operatii sau mai stiu eu ce.
Moniland, felicitari pentru kg! Si ale tale si ale Laurei.
Cu calcatul trag chiulul la greu. Calc camasi pt sot sa aiba la serviciu si cam atat . Acum 2-3 ani aveam o tanti la curatenie care calca toata casa. Curatenie, asa si asa, da' calca tot ce ii cadea in mana. I-am dat liber pana la urma, ca pe mine ma interesa curatenia, nu sa am bikinii calcati.
Elenada, felicitari pt kg! Si eu vreau sa castig la loto sa nu ma mai duc la serviciu, da' cred ca trebuie sa iau si bilete, nu?


s-a trezit mandruta...




"Viata nu se masoara in numarul de respiratii pe care le ai, ci in momente care iti taie rasuflarea."

Laura, de Sara-Ruxandra (13.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

helou fetelor

aparem si noi la apel..

Inutsa ce vesti minunate..mi-au dat lacrimile cand am deschis link-ul..ce mult as vrea sa intorc vremea si sa nu mai fiu atat de stresata cu sarcina,emotii la greu am avut.Felicitari si ai sa vezi ce relaxata vei fi,se pare ca e mult mai usor a doua oara.
Eu ma plangeam de cele 14 luni de groaza,dar tu cu Bia of tare greu este cand sunt probleme.Dar ai familia si sotul alaturi si cred ca iubirea face minuni.

Alus bine ai venit printre zmeurici..Polonia e la o aruncatura de bat..cum e viata pe acolo?

Elenada iubita ti esti o sufletista ca intotdeauna..multumesc.si ai dreptate mai bine in doi decat cu surogat de familie.oricum copii oricat de mici sunt ei simt presiunile si certurile in casa oricat ai evita..la noi nu a fost cazul de evitat ,nici nu vreau sa imi amintesc uraciunea zilelor alea.X3

Tanimi,Lucialu mi-ati luat vorba inainte..a propos de fibroame va relateaza subsemnata .Aveam inainte de a incepe toate tratamentele pt venirea unui bb un ditamai fibrom de 4cm..din cauza hormonilor,sarcina,medicatia avuta a crescut la 10 cm!!aici se recomanda automat histerectomie.Am refuzat si doc meu neamt si open minded a zis si el nu.Acu'datorita nervilor si stresului cu mr am fost nevoita sa iau ceva ca innebuneam..asa ca am zis hai la homeopat,doc locala cu experienta peste hotare in state (lam dus si pe Makka Pakka dar stiti rezultatul dezastruos)si am cerut dupa un intreg interogatoriu cu poveste din mama in fiu ceva pt a diminua stresul.Ei bine o luna mai tarziu,in dec la controlul ginecologic prima data am avut surpriza sa constate doc meu ca s-a redus fibromul cu peste 1 cm..coincidenta sau nu voi continua tratamentul.vom vedea dar sunt convinsa ca e efectul prafurilor primite.

Patricia mulat sanatate puiutului.

Moniland manekine-s fetele tale..eu dc aveam fetita nu ma mai stresam atat cu mancatul..dar un baiat si sub greutatea normala ma innebunea ideea.

Alina ma tot gandesc la voi si drama pe care o traiti acum sa iti dea Dumnezeu tarie ca stiu prin ceea ce treci!

Termin si eu bolul cu fructe si cereale..si ma duc a juma de ora langa Makka Pakka ca azi noapte am stat cu ochii holabati la tavan.

Bely te uitam..Thandi fata care ma ajuta,ma rog femeia(e si ea single cu 3 copii ca sa fim in echipa,asta pe un ton amar)e minunata.acum calca in spalatorie..casa arata aproape bec vine si maine..sincera sa fiu as fi praf fara ea..aici toata lumea are ajutor,ma rog oricine se respecta putin,nu tb sa fi bogat pt asta..si da avem pool service,garden serviceacum intelegeti de ce nu m-as intoarce in Ro..greu acolo sa ai asa ceva..ah si chestia buna e ca Makka Pakka o accepta si cand mai fentez si eu la o cina in orss cu prietenele ea sta cu el..aur nu alta..

va las azi am pregatit dovlecel cu leeks si sos de marar si piure cu pui sa vedem ce nazuri face gelosul..ma omoara cu mancarea!la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Ah, si inca ceva ... voi ce povesti le spuneti zmeuricilor.

De cand cu Iarina am observat ce urate, sau de-a dreptul macabre is povestile:

Scufita rosie: o manaca lupul, si pe bunica, vanatorul taie burta lupului, o umple cu pietre ...

Alba ca zapada - regina vrea dovada ca e moarta inima ei .

Capra cu 3 iezi - lupul mananca 2 iezi si le aseaza capetele in geam /

Bambi - vanatorul ii impusca mama.

Noah, ce sa le mai spui la copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Inutsa, felicitari pt bebe! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos, dormicios si papacios!
Cauta harta conceptiei la chinezi pe DC, poate se potriveste sexul copilului. Ei zic ca are o corectitudine de 66%.
Pentru Biuta, s-ar putea sa mearga f. bine un tratament homeopat.
Alus, bine ai venit in tufa! Ce copii frumosi ai! (parca Mateusz seamana un pic cu Balasz sau bat campii? )
Lucialu, ce bunatati a papat Ana... Sara nu vrea decat lapte de mai bine de o saptamana. Si ea manca, nu gluma! Azi am facut o supa de curcan, poate pofteste si d-ra ceva...
Legat de homeopatie, sunt pro. Chiar daca la mine n-a functionat intotdeauna, stiu cazuri care s-au vindecat f. frumos. In plus, am homeopatul in casa (mama), asa ca avea cine sa ma "converteasca". Dureaza mai mult pana apar rezultatele, nu intotdeauna primul tratament prescris e cel mai potrivit si nu merge chiar in orice situatie, dar te scapa de chimicale sau, mai rau, de operatii sau mai stiu eu ce.
Moniland, felicitari pentru kg! Si ale tale si ale Laurei.
Cu calcatul trag chiulul la greu. Calc camasi pt sot sa aiba la serviciu si cam atat . Acum 2-3 ani aveam o tanti la curatenie care calca toata casa. Curatenie, asa si asa, da' calca tot ce ii cadea in mana. I-am dat liber pana la urma, ca pe mine ma interesa curatenia, nu sa am bikinii calcati.
Elenada, felicitari pt kg! Si eu vreau sa castig la loto sa nu ma mai duc la serviciu, da' cred ca trebuie sa iau si bilete, nu?


s-a trezit mandruta...




"Viata nu se masoara in numarul de respiratii pe care le ai, ci in momente care iti taie rasuflarea."

Laura, de Sara-Ruxandra (13.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Muffi am uitat: amu inteleg de ce l-ai tinut ascuns atat vreme pe NJ - la cat e de frumos iti era groaza sa nu il luam careva de ginerica de pe acum . Si inca odata felicitari mami! Nu cred ca esti o super mami, ci cea mai buna mami pentru puiutul tau ( ca si toate fetele din tufa)!

Mergi la inceput