Zmeurici de iulie-august 2009 (10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Am uitat sa va urez o duminica super sa aveti cu toatele!cand vorbiti de iarna mi se pare ca sunt de pe alta planeta..nu mai stiu ce e aia zapada ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata!!!!Noi de ieri pana azi dimineata am fost fara copilasi...huh,ce ne-am relaxatAcum a ajuns Balazs acasa,deja toata casa e plina de jucariiDienutza,l-am vazut pe Albert,are o fatuca atat de frumoasa,e atat de dulce....tare-mi place sa vad poze cu elGiova,welcome.....Lucilau,ioi,pai o cred si eu pe pupa ta ca avea chef de maraiala,ca o durea,si te cred si pe tine ca tare greu ti-a fostMa tot gandesc ce sa pregatesc azi la pranz(nu neaparat pt. bebe)....am site pulpe de pui......Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=8" target="_blank"> VOTATI po.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Giova io papuci i-am luat amu de la bebeloo (pantofiori si sandalute) - see kai run le zice; noi am vut si anul trecut o pereche si au fost grozavi. Is si la reduceri ca ceilalti i-am luat la pret (aberant!!!) intreg. Si la Chicco sunt reduceri dar nu prea am gasit papucei ok. Iar Melania, sunt mai accesibili dar sunt atat de rigizi ca ma enerveaza.

Blanca insanatosire rapida!

Luci la pupa sa treaca!

Bely fiecare cu ritmul sau; eu zic sa ai rabdare si sa te bucuri ca o sa duci dorul zilelor neplimbarete .

Pooh deci ti-ai reincarcat bateriile fara agitatia puiutilor? Am vazut pozele artistice: SUPERBE - asta ca is copii faini nu ca stie tanti fotografa .

Duminica faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Eu cu baietii acasa. de dim. am tras o tura la Arad de am dus-o pe mama la gara, macar de acolo face 3 ore pana acasa, nu 6 ca si din Timisoara.
Sotul e pe santier...are miercuri deschiderewa oficiala la Kaufland si sunt pe acolo cu ultimele retusuri si indicatii.
ma pun sa citersc din urma, am ce recupera...tot capitolul. sa vedem daca ma lasa si piciul, ca numai Marco doarme.
Patricia cum mai e Andrei?
Crixia bine ai revenit. e greu la scoala, mai ales primul an...uite ca aproape ati scapat de primul semestru.
Adriana poze nu am facut, s-a rupt montura de la obiectiv cu o zi inainte. asa ca acum sunt in cautari de obiectiv si sa vad daca se poate repara astalalt.
Inutsa doamne ajuta sa fie bine si sa scapati repede de tratament.
Andra mai ce fetitza harnicutza ai, de acum esti cu ajutor in casa.
Elena eu m-am saturat de stat acasa. e drept ca de cand s-a nascut Marco mai mult pe acasa am fost...sa zicem ca m-am jucat cu job-ul ca mi-am permis. si acum e la fel...as putea sa stau acasa, dar nu mai vreau. vreau sa ma implic in ceva mai mult timp, nu doar part time.si cand e nevoie sa fiu la dispozitia kinderilor.
cred ca de maine intru si eu pe Rina....tot cu -2 am ramas, dar zau de mai rezist sa ma intorc la carne si legume...mi-a iesit pe gat in cele 7 zile de dieta. super ai dat jos. sa ajung si eu la 60 e un vis...dar nu ma las...vara asta trebuie sa ating recordul...
Uliiasi cum de v-ati hotarat pt. bb2 mami? parca nu mai vroiai asa repede.
Sara eu zic sa nu-ti faci probleme ca vor iesi si IL, isi vor face loc si vor ajunge toti dintisorii la locul lor.
Muffi am fost plecati in Munchen, asa scurt, cu un amic care si-a adus noul Audi A7.
deci ne vedem la vara...de abia astept.
mai fata, am plecat singurica, doar cu husbandul. pai nu mergeam cu amandoi prin magazine, ca muream din start. ei au ramas acasa cu mama.
Noce m-am tot gandit, dar nu am nicio idee in domeniul asta al copiilor. Mi-ar fi placut ceva gymbooree dintr-aia unde merge Clara, dar costa amenajarea unui astfel de spatiu de ma usca. caci mag. cu haine e exclus, sunt o groaza, asa ca nu duce lipsa Tm de asa ceva. voi vedea...ma mai gandesc inca vreo luna.
Pony deci raducu ba papa, ba nu papa. In rest ce mai face? poze noi pe cand?
Corinna, Adriana mie nu-mi place sa calc camasile sotului (si am destule) si hainele de pat. dar le dovedesc pana la urma...cam de 3x/sapt. calc.
Moniland spor. hai ca 2 kg nu sunt asa multe, urgent scapi de ele. sa ai grija sa nu le pui din nou.
Andra super ca s-a distrat pitica la party. Soricel? nasol...te cred si eu ca nu ai dormit...am avut si noi unul cand stateam in chirie...doamne ce nasol a fost...dar a disparut asa cum a venit.
Crixia e nasol cu soarecii la motor. vreo 2 vecini au avut probl. cu masina din cauza lor...au ros ceva cabluri de pe acolo. isi fac cuib in masini ca e cald si bine.
Monilnad mai stiu mamici care le-a dat nesquik copiilor d epeste 1 anisor. doar sunt si cereale cu cacao, asa ca nu cred sa fie problema daca le dai mai rar. eu nu-i dau inca lui Edi...bea foarte bine laptele asa cum e si in plus, el mai gusta din cioco lui Marco.
felicitari pt. cele 9 kg ale Laurei.
Inutsa asta da surpriza. sa ai o sarcina usoara si fara probleme.
Tanimi pai la bebelooo sunt preturi de preturi.Imi pare rau ca nu i-am gasit nimic fain la Geox din Parndorf...la 20 euro se meritau papucii. acum i-am luat azi din melania la 80 lei, sunt faini, imi plac, dar nu sunt de iarna...deocamdata sunt de mall si sper sa-i mai vina pana in primvara.
Costumul Iarinei de zapada e de la H&M? tare mi-a placut si am vazut pe gri cu alb...doar geci, fara pantaloni.
super ca si-a facut efect remediul luat si a scazut fibronul. doamne ajuta sa scapi de el cat mai repede.
Pooh ati lenevit mai...la ora aia te trezesti? se vede ca ati fost fara copii.
Alus bine ai venit in tufa noastra de zmeurici. sa-ti traiasca piticii. te asteptam mai des pe aici.

trimit mesajul si revin mai incolo. Edi e tot in camera la frate-su, calare pe el...sper sa nu-l trezeasca. Nici la jumatate nu am ajuns cu cititul.




Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, mamici de zmeurici!
Culcat juniorul si facut o fasole batuta.
Multumesc mult de urari! Da, cred ca Inutsa, Theea, Ely si cu mine suntem toate in aceeasi odisee.

Noce, sincer, nu stiu cum s-a intamplat (bine, teoretic stiu ). Eu sunt foaaaarte dereglata, gandeste-te ca UM la mine a fost pe 5 noiembrie, de atunci nik. Iar ovulatia a fost la inceputul lui iuanuarie, cine s-ar fi gandit ca tocmai atunci ne-am gasit sa facem dunga-dunga fara protectie...
Si bine-ai zis, ca el s-a hotarat pt noi. Noi ziceam ca vroiam sa-l facem pe al doilea cand face David vreo 3 ani, sa ne putem intelege cu el, plus ca inca traim intre doua orase. Dar cu Dumnezeu inainte, o sa ne descurcam noi, cum s-a descurcat si bunica-mea cu 11 copii.....Ma rog, pana nu ma duc la doctor inca nu ma gandesc la nimic, nu fac niciun plan.
Cred ca secretul e sa nu te mai gandesti la finalitate, adica facutul de copii, ci la procesul in sine. Si doar stii si tu ca bebele vine fix atunci cand trebuie, Doamne Doamne stie mai bine.

Azi am iesit cu saniuta, David a fost foarte incantat si a adormit repede la pranz. I s-a desprins toata unghiuta (aia pe care si-a prins-o in usa), i se tine numai la baza. Si se tot joaca cu ea si o da peste cap si mie mi se face pielea de gaina. I-am tot taiat-o cate putin, oare ar trebui s-o tai pana la baza? Habar n-am eu n-am patit niciodata asa ceva, nush cum sa fac.

Luci, nasoala treaba a patit pupa ta, cred si eu ca a fost total intoarsa pe dos. Ce-am vazut eu ca ei se regenereaza mult mai rapid ca noi, orice taietura, lovitura se vindeca mai repede,asa ca sunt convinsa ca n-o s-o tina mult starea asta. Dragii de ei...

Giova, bine-ati revenit, tare ti s-a simtit lipsa aici . Sa va fie de bine iesirea, Doamne cat visez si eu la o vacanta. Cred ca planuim una in primavara asta si o punem pe bunica in functiune, acum ca sora mea a plecat cu bebita inapoi la Oradea. Daca mai vine unu mic...nush cand mai pupam noi vacanta...
Dupa cum i-am scris si lui Noce, bebe2 a fost mai mult o intamplare fericita, acum o fi fost momentul lui, oricat planuiam noi altfel...

A, Pooh, am uitat sa zic, am vazut pozele voastre si mi-au mers la inima, absolut superbe si o aminitire bestiala! Si ce frumos au stat ei la pozat...

Blanca, of ce belea, si ce moment si-a ales. Sa te faci sanatoasa cat mai repede si sa nu-ti mai dea dureri de cap. Am patit si eu chestia cu infectie urinara acu vreo 2 luni(prima din viata mea), fix odata cu ciclu si Doamne ce neplacut a fost, asa ca sa-ti treaca cat mai repede!

Muffi, hai trimite niste poze cu locurile de la tine de-acasa ca asa m-ai facut sa visez cu ochii deschisi.SI bagati-va si pe tine si Makka Pakka in cadru

Va pupacesc, ma duc la domnu sa-i tin de urat, ca se simte neglijat. Sa aveti o duminica superba!

A, va mai pun vreo doua pozici, vechi de vreo luna, sa va aducei aminte de noi. Nu sunt nici pe departe artistice, dar suntem noi.
http://picasaweb.google.com/puicika/1An?authkey=Gv1sRgCKuItM6w7ZjWXQ#

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

azi am iesit si noi cu saniuta afara. Ningea asa de tare ca aratau piticii mei ca doi omuleti de zapada. Le-aq placut la nebunie afara incat am urcat in casa cu tipete si tavaleli. Nu au mai avut putere sa mai pape la pranz asa obositi erau.
Azi le-am facut drob cu soia, ciuperci si oua. A iesit delicios. Nu m-am putut abtine si am gustat putin ca eram tare curioasa cum e. Acum sa vedem ce parere au si picticii despre drob cand se trezesc.

Lucialu un pup dulce pupei sa ii treaca ungiuta.

Giova paote ca o sa par puturoasa dar eu nu mai vreau sa mai muncesc ca o disperata de dimineata pana seara. Lucrez de la 20 de ani de pe vremea cand eram studenta. Alergam ca disperata la servici fulltime si la facultate tot fulltime ca am facut politehnica. Nu mai stiam de capul. Am lucart si la ture ma trezeam la 4 dimineata ca sa plec la munca. Colegele mele de camera se intorceau la ora aia de la chefuri si eu plecam la munca. Din 2003 sunt in bucuresti si am avut numai job-uri aiurea si de r...t. plecam la 6-7 dim de acasa si mai ma intorceam pe la 8 seara in cel mai fericit caz. Intotdeauna am avut parte de munca multa si bani putini. Tot spuneam ca o sa acumulez experienta si o sa ajung sa muncesc si eu pe mai multi bani dar nu s-a intamplat asa. Cand am descoperit ca nu pot avea copii totul s-a schimbat si viata a capatat un alt sens. Asa ca eu as vrea sa ma bucur de copii mei si sa petrec cat mai mult timp cu ei si sa ma ocup si de asociatia pe care o am si as fi cea mai fericita dar din pacate lipsurile astea materiale ma forteaza sa fac altceva decat ceea ce mi-as dori.

Muffinutzo ma primesti la tine in africa cu copii. Ne deschidem firma de catering. tu faci desertul si eu mancarea ca imi place sa gatesc si imi si iese mancarea buna. Ce zici te bagi?

va pup fetelor


elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti

"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste" - Paulo Coelho


Infertilitatea este o boala. A avea un copil nu trebuie sa fie un lux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

buna si de la noi

n-am mai apucat sa scriu nimic ca a fost sora-mea la mine si am sta cu ea , azi noapte cu Anastasia a marait mai toata noaptea, sigur sigur sunt maselele pt ca a inceput sa roada toata ziua degetelele , asta e ma rog sa iasa cat mai repede sa scapam, nici cu gel nu ma mai lasa sa-i dau, adevarul e ca e super scarbos la gust
acum doarme ...ce sa-i fac o las , la noapte o sa stau iar cu ea in brate ....si colac peste pupaza are muci, cu siguranta de la Cezar de la gradi, vad ca el e bine sper sa nu inceapa si el ca la el e mai grav cu alergia lui si iar tb sa facem tratament
Pe Anastasia o sa incerc s-o tratez cu miere , suc de porto, lamaie 1-2 ziel daca vad ca se agraveaza mergem la dr , sper titusi sa ramana doar cu muci sa nu faca complicatii

lucia pupam si noi pupa sa-i treaca mai repede
Giova bine te-ai intors
Blanca multa sanatate
elenada astept impresii cu dropul vegetal , zici ca e bun, as face si eu pt pitici, astept sa vad daca ai tai papa..PS si eu am avut niste abateri de la rina ieri...dar gata ma fac cuminte , acumma bag la un serial din GA si bici
Dienuta vazut blondutul frumusel foc
muffi daaaaaa mai pune poze cu SA sa ne minunam si noi si neaparat si cu voi
promit ca trimit si eu link pe contul comun cu piticii mei

lucia cum fu ciulamaua? ca numai la ea m-am gandit...cate pungi de uscate ai luat?
gata fug la serialelelmele si la bici , impusc 2 iepui deodata , sper sa nu o trezesc pe Anastasia

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

m-am dus sa-l culc pe edi si am adormit si eu cu el. acum sunt chiauna de cap...astept sa soseasca sotul sa iesim si noi in oras mai tarziu.

Uliiasi am inteles acum....doamne ajuta safie totul bine, daca tot a vrut sa vina pe lume mai repede.
super pozele cu David...e tare frumos si numai un zambet.
Elena te inteleg foarte bine. Pacat ca nu poti sa iei un salariu de pe urma fundatiei...nu se poate face nimic? macar te implici in ceva ce-ti place si lupti pt. o cauza buna.
Laura.s of imi pare rau de diagnostic, dar vb. ta...nu e capat de tzara si cu creme bune si homeopatie se rezolva.
Anemona, Bely mai bine la distanta daca asa sunt soacrele. Nasol pt. copii, cand vor creste si vor intreba...dar decat sa va inebuneasca pe voi...
Homeopatia eu nu prea am crezut in ea si culmea ca s-a vindecat si Marco si Edi de cateva boli usoare. Oricum, cireasa de pe tort a fost cand am scapat de streptococul lui Edi cu vaccinul homeopat si nu cu turele de antibiotic date. asa ca de atunci si sotul si-a schimbat ferm parerea despre homeopatie si nu mai bate marunt din gura cand ma vede ca le dau bilutze copiilor.
Tanimi eu inca nu-i citesc lui Edi...de ajuns ca ne omoara Marco cu cititul...sa mai astepte putin, oricum el seara adorme imediat dupa ce termina sticla de lapte, sau chiar in timp ce-o bea.
Thea cum esti? ceva greturi?
Haioasa Alexia cu catea ei...cu muscatul stiu cum e...si Edi mai are stari dintr-astea...vine ca si cum ne-ar pupa si isi infige coltii in noi.
Monitza ai 2 frumoase de fetitze...mezina e o scumpa si atat de mica.... sa va traiasca amandoau si numai bucurii sa va aduca.
Muffi vrem mai multe poze cu Africa...suna tare bine si frumos ce povestesti tu acolo...nu stiu daca as putea trai intr-o astfel de tzara dar de vizitat as face-o.
Tanimi pai la o gradi privata, acolo se tine cont de preferinte si nevoi. Cand l-am inscris pe Marco ne-a dat io fisa si am completat ce are voie copilul sa manance si ce nu. bine la noi nu e cazul la niciunul de ceva restrictii. dar sunt copiii ca si iarina, sau de anumite religii si se tine cont de asa ceva.
Anemona super pozele, Alex nu pare grasun, e tocmai bine cu toate cele 14 kg ale lui.
vad ca ti-ai blindat toate dulapurile d ela bucatarie.
Superbe pozele din Praga. iar tu arati tare bine doamna, super.
Si edi doarme de pe la ora 21:30. Marco de mic era pasare de noapte si asa a ramas si acum...cu chiu cu vai adoarme la ora 23.
Clara iubita, vii sa sucesti cutitul in rana? pai la voi e raiul pe pamant...of...mi-ar placea sa locuiesc acolo.
Noce sunteti bestiali...acum va e dor de Quatar si cand erati acolo vroiati in RO. lasa ca veti gasi o alta destinatie frumoasa, poate va veti acomoda acolo.
Muffi pai ai stat asa de aproape de mine...si nu ne-am vazut...rusine. de fapt eu stau in capat la Aradului, in noile blocuri, vis-a vis de OMV...Real. lasa ca ne vedem vara asta.
am ajuns la pag. 12 cu cititul si scrisul, dar ma opresc aici, sa apuc sa deschid cap. nou pana vine sotul
Slava domnului, copii dorm inca. Marco de la ora 13:40.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulie.aug09 spune:

capitol nou

Mergi la inceput