Zmeurici de iulie-august 2009 (10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

alus vazut pozele , ai 2 ingerasi , ce frumos e la bunicii vostri ,tot in Polonia sau in Ro?


PatriciaArdeleanu cum termin cu mesajele intru sa va vad
laura.s sanatate sa va merag bine tratamentul sa scapati repede
vegeta fac la toaman cantitti industriale si o sa va trimit daca vreti, doar sa-mi cumepere sotul Excaliburul

bely multumim, sa stii ca si pe la Portugal vreau sa vin ...vai ce mi-ar placea sa va vizitez pe toate
ps imi place portugheza la nebunie, mai povestestene si tu de portugalia
anemona27 sa treaca mai repede sa va apucati de bebe 2
tanimi eu ii spun povesti dar inventate de mine dar nu prea are rabdare sa asculte, inca sunt prea mici, o sa vina si randul povestilor, Cezar in fiecare seara ma roaga sa-i citesc , abia astept sa invete sa citeasca , mie imi place sa-i citesc doar ca e si Anastasia care nu prea ma lasa ma vrea doar pt ea si mai greu cu cititul

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

theea daca le-ai data odata le mai dai odata, kg, bebe sa fie sanatos, abia astept sa ne spui ce e in burtica
muffinuta ce fain iarna la 20 de grade...off vreau si eu
revin zice ca-i e ameeee=foame

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Bonsoir fetelor

sfarsit cina tarzie ca de obicei..mamele la final.
Noi avem program relativ fix,rar exceptii ca as innebuni atata energie are Makka Pakka.
culcare la 20,30 adica adormit deja la ora aia nu fataiala..a mai fentat cand a adormit pe la 9 si am fost praf pur si simplu.dimeineat trezire intre 6 si 6,30 depinde de cat de obosit a fost,laptic apoi joaca cereale pe la 11 culcare la 12,30 fix intotdeauna cade lat pana pe la 2-2,30pm.joaca iar si pranz intarziat aproape ca melculca deh asta-i stilul..un desert mai tarziu un fruct ceva si lapte inainte de somn..stiu dintii dar asta este el bea lapte inainte de somnic ce sa fac sa ii dau apa?!

am facut si eu cina de "dieta":snitele din piept de pui,ciuperci umplute,cartofi natur deh ca pt slabire..lol..plus sos de marar si salada de cruditati..nu cantitati industriale dar variat..bine ca am terminat cu Thandi tortu, ala de zmeura ca iar lipeam o kila..incep sa pun greutate asa ca tre'luate masuri..

Lucialu mai ce memorie mai tii minte cum innebuneam fetele cu lube ?si acum dau iama pe la ora 3 noaptea cand ii dau laptele lui MP..

AdrianaFedorca..imi place sa vorbesc despre SA..mi-a intrat microbul sub pile fara sa simt din cauza asta mereu ma intorc aici,a devenit casa mea cu toate asperitatile de tot felul pe care le-am suferit aici..iubesc tara si o si inteleg acum treptat,cultura si oamenii ei.o gasesc fascinanta cu toata salbaticia ei..
Clara si aici in a treia lume(deloc credeti-ma,albii traiesc pe picior mare v-ati cruci de bogatia lor,cu totul alt stil de viata decat oamenii bogati din Ro astia stiu sa traiasca )cum ziceam aici totul e divizat poate nu atat de civilizat ca la voi dar exista o grija si o cultura pt mame cu copii cum nu am intalnit nicaieri altundeva ,ba nu in Germania dar mult mai reci mi s-au parut..oricum Makka Pakka inmuia lumea peste tot,toti vroiau sa-l smotoceasca saracul era satul de atata pupat..

Elenada de abia stept momentul ala cand imi cere si mie mocofanul mancare..sper sa apuc ziuamunca grea la unul daramite la doi puiuti..

va las fetelor Noapte buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Inutsaaaaaaa, felicitari, mami! Cu ce vesti minunate vii tu, bravo! Sa ai o sarcina usoara, fara greturi si alte cele ca sa te poti ocupa fara probleme de Bia si sa aduci pe lume un fratior/surioara sanatoasa pt ea!

Eu abia am culcat juniorul, poate reusesc sa ma uit la un GA, am ajuns la sezonul 6...doar ca se incarca f f f greu...
Felicitari pt kilogramele pierdute fetelor care se lupta cu asta!

Clara, muffi, ce povestiti voi acolo...pe bune ca parca ziceti din filme. Nici nu am curaj sa visez la asa ceva, si mi se strange stomacul cand stiu ca noi suntem la sute de ani distanta de asa ceva...Eu chiar l-am gasit pe David molfaind la un muc de tigara de pe jos acum cateva luni , am intors privirea probabil cateva secunde de la el, si cand l-am vazut ca mesteca, eram convinsa ca era sticsul pe care i-l dadusem cu un minut inainte, dar prea mesteca cu foc, si cand m-am uitat, era un muc de tigara. Alta data era cat pe ce sa puna mana pe un caca de caine, ca si despre astea vorbeati, tre sa stau cu ochii pe el afara ca pe butelie, ca-i vine sa ia tot de pe jos, inca. Oare la ce varsta trece minunea asta de apucatura?

Sa aveti o noapte usoara, fara treziri din cauza dintisorilor sau altele asemenea.
Pup!

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Clara ce frumos pove tu ...offf nu stiu cand o sa fie si la noi asa...poate zmeuricile noastre sa apuce vremuri din astea

zmeurica mea nu a vrut papa , mai mult gura de ea, ii facusem brocoli gratinat , a luat o data si gata , si apoi a cerut catadal=cascaval a luat 3 bucatele mici cu paine neagra si gata , acum a baut un bibe cu lapte si danseaza, avem o barcuta cu pirati cu niste melodii faine de tot si canta si danseaza deci pana pe la 12-1 noaptea nu sper sa ma culc

Pe linga ce am scris mai sus, mai exista asa numitele "playdate-uri" in care citeva mamici cu copii de aceeasi virsta se string la casa uneia dintre ele si in timp ce copii se joaca, mamicile mai povestesc la o gura de cafea.
asta am putea sa facem si noi aici in romania , abia stept vara poate ne intalnim cu zmeuricile

anemona ce frumosi sunteti
ma duc la nani..vai ce canta Anastasia ...e tare vesela si fericita...iar eu pic de somn
noapte buna la toata lumea


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Adriana nu ma pot abtine asa ma bucur cand citesc ceea ce scrii..trebuie numai o initiatoare de grup.Sedintele ma rog intalnirile le puteti tine pe rand la cate o casa ..Noi am subscris contra cost la un fel de preschool mergem o dat pe sapt e extrem de folositor eu una as merge mai des..doua ore cantam,dansam,activitati artistice desen,joaca,mamicile au un sfert de ora de taclale in timp ce ne bem cafele ceaiurile si prajiturile mele romanestisunt apreciata stiu modesta ca intotdeauna..ne-am imprietenit si dupa preschool ne intalnim in cursul sapt la locuri de joaca in aer liber aici vremea permite aproape intotdeauna..al meu vine rupt si cade rapus de oboseala..altadata mergem la una dintre fete acasa..vreau sa organizez si eu sper luna asta cand acopar cu un net piscina si termin de decorat playground-ul..mai am de cumparat unele chestii eu sunt perfectionista vreau sa aibe toata lumea timp super la noi acasa..cu ospitalitatea in stilul meu..plus ca invatam unele de la altele o groza de lucruri,alteori mergem pe munte cu todlerii in spate am un backpack..e grozav.
Acum am primit de Craciun un scaun pt bitzigla si il pun zilele astea pe Makka Pakka ..o sa-i placa avem niste locuri de vis aici unde locuiesc sa tot te plimbi..asta puteti face usor in Ro fara prea multe cheltuieli aici la astfel de intalniri toata lumea aduce cate ceva ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Mei fetelor, da'aveti spor la scris , nu gluma
Multumesc si celorlalte fete care m-au felicitat
M-am uitat pe calendarul ala chinezesc, la Bia s-a potrivit, iar acum imi iese ca tot fata ar fi. Nici nu ii zic sotului sa il supar de pe acum

pooh dar ce are Timea de e pe Singulair?

lucicooo mei, ti-ai gresit vocatia. Ai deconspirat-o pe calipso, si pe mine m-ai "ginit", la FBI mergi, mami. La Salina , da, ar fi bine sa mergem. O sa ma interesez si de salina artificiala de aici din Iasi
Felicitari pupei pt apetit.

alus bine ai venit la noi! Ce copii frumosi ai

laura.s poate stii, sau poate nu, dar la copii cu derm atopica, baia se face cu apa la max 37 grade, ca altfel agraveaza probl.

bely ce bucuroasa as fi si sotul meu sa aiba atitudinea asta fata de socri. Vede f bine ca nu ma inteleg cu maica-sa neam, ca ma seaca toate "sfaturile" pe care nu i le-am cerut niciodata, si toate fazele naspa. De altfel nici el nu o prea inghite. Dar tot ii sare tandara daca zic ceva despre ei. Nu pot sa zic ca nu ne-au ajutat cu unele chestii, dar prea are gura mare si au fost si faze nasoale rau. Si se pare ca o sa stam la ei cateva luni pana o sa definitiveze treaba cu plecatul nostru, chiar atunci cand o sa nasc. Parca vad ce nervi o sa imi fac, si cu hormonii toti pe mine dupa nastere

anemona pai hai si tu in club. F fain ca ai ajutoare de incredere, vb ta, asa sa mai faci copii. Da'las ca o pun eu la treaba pe socrela daca ma cara al meu la ei, o sa ne roage sa plecam si sa-i las cu tabieturile lor. Ce rautacioasa pot fi
F fain ati petrecut Craciunul. Vb la lucialu, ti-au turnat multa apa la radacini

muffi acu chiar ca sunt f relaxata, nu ca la prima sarcina cand nu stiam incotro sa o iau mai departe cu testul pozitiv in mana ca nu stiam de nici unele
Si, sincer, prin ce ai trecut tu cu Makka Pakka mi se pare mai greu decat in cazul nostru. Eu macar o vedeam si 100% ok , in afara datilor cand s-a imbolnavit. Dar sa iti vezi puiul zi de zi chinuindu-se... greu, dle, greu

theea azi nu prea am avut greturi, ciudat. De mancat in schimb, pauza, f putin. Cica as fi slabit deja 1 kg, daca nu ma fenteaza cantarul

noce de-acum la bb2 o sa fiu pe faza cu diversificarea, multe alimente o sa le papam peste 1,5 ani, acu stiu ca avem teren alergic; pan acu habar nu am avut, si nici sotul nu a stiu sa imi zica

monitza pupam printesa mica!

muffi, clara ce povestiti voi acolo, mei, sunt SF deocamdata aici. Speram sa evoluam si noi, unii poate chiar sa emigram, hi-hi-hi. Aveti dreptatea, o data obisnuit cu binele, nu prea-ti mai este a intoarce. Si pe buna dreptate

mama, cat m-am intins. Na ca ma iau greturile, daca tot ma laudam ca azi m-au ocolit
Nb , tufa!



Mami de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Mai fetelor cum faceti voi de culcati copiii atat de devreme,Alex se culca de fel la 23,eu zic ca bine,dar azi a dormit la mama aproape 4 ore la pranz si pana acum 15 minute am avut program de joaca.

Multumesc de aprecieri, sa stiti ca am 1,72 inaltime.

Clara la tine zici ca e in rai,doamne ce mi-ar placea sa nu se mai fumeze si la noi,la mine in bloc ies vecinii pe palier si fumeaza de miroase si in casa.

Muffinuta si ce spui tu e tare interesant,chiar mi-ar placea sa ajung pe acolo,intalniri cu mamici de pe forum e mai greu zilnic ca suntem destul de raspandite,poate cand se mai incalzeste sa ne vedem prin Bucuresti.

Gata ma duc si eu la culcare.Noapte buna!

mami fericita de baietel Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata
matinala ca de obicei, am putin timp liber pana striga dupa lapte, Cezar tocmai a plecat la gradi , ce bine e sa ai 5 min libere

Muffi si Clara super idee mi-ati dat

deci dragelor eu pun la dispozitie casa, gradina si cafeaua, fara praji ca si iar se depune , doar ca stau la cucuietii din deal dar macar o data pe vara si tot ne putem intalni, sau in parc sau la un loc de joaca, putem inchiria tot locul daca ne starngem mai multe, Anastasia e innebunita , sta la geam si striga copii copii..Maia, avem o vecina Maria care apropo e si ea mamaica de iulie cu noi dar n-a mai scris de cand eram gravi , din lipsa de timp, ar fi super sa ne vedem din cand in cand

gata s-a trezit
poop

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Cam asa e si in Qatar (si in restul golfului arab), lux, servitori peste tot, 25 de gr iarna, locuri de joaca, gradinite super, numai ca pe noi ne-a apucat dorul de tara si de natura romaneasca Acum ne-am intoarce cu primul avion!
Elenada, eu zic ca mai repede decat loto, mai bine aplici direct la joburi afara si obtii doua din prima, job mai bun, peisaj mai frumos.
Adriana, si al meu la fel, se urca la geam, se uita la locul de joaca gol din fata blocului si striga pii (copii). Ma doare sufletul cand il vad asa dornic de joaca si ca n-am ce sa-i ofer.
Inesa, cateva luni cu socrii? brr! nu puteti sa stati in chirie, ceva? Eu am socrii ok, dar n-as rezista atat, de fapt nici cu mama.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput